Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Premier Węgier przeciw umowie regulującej imigrację z powodu zapisów o równości płci

Premier Węgier przeciw umowie regulującej imigrację z powodu zapisów o równości płci
Viktor Orban blokuje nową umowę pomiędzy UE a państwami AKP, która ma na celu zwiększenie zdolności UE i państw AKP do współdziałania w obliczu globalnych wyzwań. (Fot. LUDOVIC MARIN/AFP via Getty Images)
Premier Węgier Viktor Orban sprzeciwił się nowej umowie Unii Europejskiej z państwami Afryki, Karaibów i Pacyfiku (AKP), ponieważ są w niej zapisy o perspektywie i równości płci - poinformował w poniedziałek brytyjski dziennik 'Financial Times'.
Reklama
Reklama

Chodzi o nową umowę, aktualizującą porozumienie zawarte w Kotonu w Beninie pomiędzy UE a państwami AKP. "To jak dotąd najbardziej wszechstronne prawnie wiążące ramy w sprawie powrotu, readmisji i nielegalnej migracji, uzgodnione z 79 partnerami z AKP" – oświadczyła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

"UE pośredniczyła w porozumieniu z 79 krajami rozwijającymi się, które obejmuje przyjmowanie z powrotem obywateli deportowanych z UE po nieudanych próbach azylowych. Według danych UE ponad 300 tys. osób rocznie otrzymuje nakaz powrotu do kraju, ale tylko jedna piąta z nich to robi" – napisał dziennik.

Porozumieniu, które miałoby zmniejszyć liczbę migrantów w UE, zostało jednak zablokowane przez Orbana. Premier Węgier "sprzeciwia się przepisom dotyczącym równości płci" - przekazał "FT" jeden z urzędników unijnych.

W umowie pojawiają się odniesienia do "promocji perspektywy płci" (ang. gender perspective) i "zapewnienia równości płci", a także do "zwalczania wszelkich form rasizmu, dyskryminacji rasowej, ksenofobii i związanej z nimi nietolerancji oraz wszelkich form przemocy i dyskryminacji, w tym wszelkich przypadków popierania nienawiści".

Węgry zgodzą się na nową umowę, kiedy język zostanie zmieniony – oznajmił szef gabinetu politycznego premiera Węgier Balazs Orban (bez związków rodzinnych z szefem rządu). Obecne porozumienie wygasa w czerwcu, więc jeśli rozmowy nie zostaną sfinalizowane, relacje pozostaną w próżni prawnej – przestrzega brytyjski dziennik.

Porozumienie z Kotonu pomiędzy UE a krajami AKP zostało podpisane w 2000 roku. Ma na celu zwiększenie zdolności UE i państw AKP do współdziałania w obliczu globalnych wyzwań.

Czytaj więcej:

Już ponad 3 000 nielegalnych imigrantów przepłynęło w tym roku przez La Manche

Nielegalni imigranci w UK. Rząd przedstawił nowe prawo

Premier UK do Francuzów: "Kwestia nielegalnej imigracji jest wspólnym wyzwaniem"

UK przekaże Francji £500 milionów na walkę z nielegalną imigracją

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 30.04.2024
    GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama