Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Premier Orban nie przekreśla członkostwa w UE i chce wzmocnić partnerstwo z Polską

Premier Orban nie przekreśla członkostwa w UE i chce wzmocnić partnerstwo z Polską
Węgry i Polska mają "zbieżne interesy wobec Brukseli w ramach UE" - ocenił Orban. (Fot. ATTILA KISBENEDEK/AFP via Getty Images)
'Węgry widzą swoją przyszłość w Unii Europejskiej, a w ramach UE ich strategicznym partnerem jest Polska' – oświadczył wczoraj premier Węgier Viktor Orban na konferencji prasowej w Budapeszcie.
Reklama
Reklama

"Nadal swoją przyszłość widzimy w Unii Europejskiej" - zapewnił Orban, dodając, że Węgry są i pozostaną również członkiem NATO.

Podkreślił jednak, że jego kraj nie ugnie się pod presją i nie poprze sankcji wobec Rosji, które obejmowałyby odejście od zakupu rosyjskiego gazu i ropy. "Nie mamy też problemu z ewentualnymi płatnościami za rosyjski gaz w rublach. Jeśli Rosja będzie tego chciała, będziemy płacić w rublach" - oznajmił.

Zaznaczył, że w ramach Unii strategicznym partnerem jego kraju jest Polska. "Chciałbym jednocześnie podkreślić, że powinniśmy wzmocnić nasze strategiczne partnerstwo z Polską. Jest to nasz strategiczny sojusz w ramach Unii Europejskiej" – oznajmił.

Ocenił ponadto, że różnica zdań ws. wojny na Ukrainie utrudnia polsko-węgierskie stosunki. "W kilku sprawach nasze stanowiska się różnią. Tak jest na przykład w sprawie zamknięcia przestrzeni powietrznej (nad Ukrainą). Polacy nieustannie chcą zamknięcia przestrzeni, a Węgrzy nie. Oznaczałoby ono, że NATO zestrzeli obiekty, które znajdują się w tej przestrzeni. Tam przebywają głównie rosyjskie samoloty, doszłoby więc do wojny powietrznej" – zauważył.

Wskazał też, że Polacy chcą "natychmiastowego poszerzenia sankcji przeciw Rosji o gaz i ropę". "Polska ma morze, przypływają tam tankowce, można jakoś rozwiązać problem brakujących źródeł energii. Na Węgrzech 64 proc. ropy i 85 proc. gazu dociera z Rosji. Jesteśmy krajem śródlądowym, nie możemy sprowadzić energii skąd inąd, tylko rurociągami. A rurociągi są tam, gdzie są. Jeśli nałożymy na nie sankcje, to nie będzie tych surowców" - wyjaśnił.

"Są więc na linii polsko-węgierskiej różne interesy, które uniemożliwiają reprezentowanie takiego samego stanowiska w niektórych kwestiach. Ale to nieważne, bo współpraca polsko-węgierska i w ramach Grupy Wyszehradzkiej to nie jest sojusz geopolityczny. Nie po to powstał, by prowadzić wspólną politykę zagraniczną. Powstał, aby kraje środkowoeuropejskie mogły skuteczniej realizować zbieżne interesy wobec Brukseli w ramach UE. Tu współpraca z Polakami nie ucierpiała" - zaznaczył.

Pytany o szanse zmniejszenia węgierskiej zależności od rosyjskich nośników energii poinformował, że jest taki plan i jest nim rozbudowa elektrowni atomowej w Paksu, dzięki której zapotrzebowanie Węgier na gaz około 2030 r. spadnie.

Orban dodał też, że rozmawiał wczoraj z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Jak podkreślił, to Putin do niego zadzwonił. "Wezwałem Putina do natychmiastowego wstrzymania ognia na Ukrainie. (...) Propozycja rozmów pokojowych na Węgrzech obejmowałaby negocjacje z udziałem prezydentów Rosji i Francji oraz kanclerza Niemiec" – dodał.

Pytany o falę potępienia zbrodni na ludności cywilnej w Buczy pod Kijowem zaznaczył, że należy wszystkie doniesienia na ten temat sprawdzić w sposób niezależny, gdyż "żyjemy w czasach masowej manipulacji".

Dodał, że na stanowisko Węgier w sprawie wojny na Ukrainie ma też 200-tysięczna mniejszość węgierska żyje na Ukrainie. "Węgry są odpowiedzialne za ich życie" – zaznaczył.

Czytaj więcej:

Kontrowersyjna wizyta Orbana na Downing Street. Johnson podjął temat łamania praw człowieka

Węgry: Ukraina prosi w istocie o zablokowanie węgierskiej gospodarki

Węgry: Zdecydowane zwycięstwo Fideszu w wyborach parlamentarnych

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama