Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Pracodawcy chcą zmian prawa. Związkowcy: "Ludzie będą emigrować"

Pracodawcy chcą zmian prawa. Związkowcy: "Ludzie będą emigrować"
Nowe rekomendacje mają być receptą na uniknięcie przez Polskę "pułapki średniego dochodu" (Fot. Thinkstock)
Indywidualny czas pracy, umowy na okres trwania projektu, jednolity system emerytalny dla wszystkich grup zawodowych - oto propozycje pracodawców na polskim rynku zatrudnienia. 'To nie zwiększy poczucia bezpieczeństwa i stabilności, więc ludzie nadal będą emigrować' - komentują związkowcy.
Reklama
Reklama
Rekomendacje przygotowane przez ekspertów zawarto w raporcie "Konkurencyjna Polska: jak awansować w światowej lidze gospodarczej?". Ich realizacja ma być receptą na uniknięcie przez Polskę "pułapki średniego dochodu".

"Te propozycje idą dalej w kierunku uelastyczniania rynku pracy, a to, obok zarobków, główna przyczyna emigracji" - uważa rzecznik "Solidarności" ("S") Marek Lewandowski. Jego zdaniem, w Polsce należy obniżać podatki, znosić bariery dla pracodawców, walczyć z korupcją i uzdrowić wymiar sprawiedliwości. "Co do rynku pracy, należy stwierdzić, że elastyczność zabrnęła zbyt daleko i należy przywrócić rozwiązania sprzed ostatniej nowelizacji i ograniczyć stosowanie umów śmieciowych" - zaznacza.

W raporcie pracodawców zaproponowano nowe kompleksowe ustawodawstwo dotyczące pracy. Zarekomendowano m.in. wprowadzenie nowego typu umowy o pracę - umowy projektowej, zawieranej na czas trwania projektu, z nielimitowaną przez prawo długością jej trwania, z prawną możliwością jej wcześniejszego rozwiązania i z zachowaniem dwutygodniowego okresu wypowiedzenia. "Taka umowa byłaby alternatywą dla umowy na czas wykonania określonej pracy, która w praktyce nie jest stosowana z uwagi na brak prawnej możliwości wcześniejszego wypowiedzenia" - uzasadniono.

Kolejnym pomysłem jest wprowadzenie indywidualnego rozkładu czasu pracy dla pracownika. System ten przewidywałby różne godziny rozpoczynania i kończenia pracy oraz obowiązek zachowania przez pracownika prawa do 11-godzinnego dobowego odpoczynku.

"Indywidualny czas pracy – szczególnie po ostatnich zmianach w Kodeksie pracy – już dzisiaj można wprowadzać (np. nienormowany czas pracy, dzielona doba pracownicza), a takie rozwiązanie niesie zagrożenie, że pracownicy przy słabości naszego rynku i wysokim bezrobociu mogą być do tego zmuszani" - skomentowała "S". Ponadto, "jesteśmy za biedni, aby stołować się poza domem, przedszkola i świetlice szkolne nie są tak długo otwarte, abyśmy mogli spędzać tyle czasu poza domem itd.".

W raporcie zaproponowano też ujednolicenie systemu emerytalnego dla wszystkich grup zawodowych. Zdaniem "S" nie można mówić o "jednolitym systemie emerytalnym dla wszystkich grup zawodowych, gdy grupy te jednolite nie są". 

Według pracodawców, nowych rozwiązań lub modyfikacji wymagają także m.in. kwestie ograniczenia kosztów pracy z tytułu zwolnień i przywilejów chorobowych. Dla "S" ten postulat to "zupełne kuriozum". "To nie żadne przywileje, tylko skutek ubezpieczeń, za które płaci też i pracownik" - podkreślił Lewandowski.

W raporcie zwrócono jednocześnie uwagę na utrzymujące się w Polsce wysokie bezrobocie strukturalne, które doprowadziło do znaczącej emigracji zarobkowej. Zdaniem autorów rekomendacji, "zwiększeniu efektywności rynku pracy będzie sprzyjała polityka stwarzająca bodźce do powrotu Polaków, którzy wyemigrowali po 2004 r. oraz polityka kontrolowanej i selektywnie adresowanej imigracji".

"Polska powinna przyjąć w perspektywie do 2060 r. kilka milionów imigrantów, głównie z bliskich nam kulturowo wschodnich krajów. Zacząć trzeba od zaraz, starając się przyciągać do naszych uczelni jak najwięcej studentów zagranicznych, przyznając automatycznie karty pobytu absolwentom i tworząc przejrzystą perspektywę uzyskania polskiego obywatelstwa" - dodano.
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 01.05.2024
    GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama