Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Posiedzenie Sejmu RP nowej kadencji: "Patria, nie partia"

Posiedzenie Sejmu RP nowej kadencji: "Patria, nie partia"
Dzisiaj w Sejmie RP było wyjątkowo emocjonująco. (Fot. WOJTEK RADWANSKI/AFP via Getty Images)
Na baczność, z ręką na sercu, w części dodając 'tak mi dopomóż Bóg' - tak posłowie X kadencji składali dzisiaj ślubowanie. Dymisję rządu złożył Mateusz Morawiecki, a nowym marszałkiem Sejmu został wybrany Szymon Hołownia.
Reklama
Reklama

Zgodnie z konstytucją, szef rządu składa dymisję na pierwszym posiedzeniu Sejmu nowej kadencji.

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział w niedawnym orędziu telewizyjnym, że po analizie i przeprowadzonych konsultacjach postanowił powierzyć misję sformowania rządu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu.

Minister w KPRP Małgorzata Paprocka przekazała, że po zakończeniu uroczystości w parlamencie, dzisiaj ok. godz. 19-20 prezydent Andrzej Duda powierzy misję tworzenia rządu premierowi Morawieckiemu.

Inauguracyjne obrady poprowadził wyznaczony przez prezydenta marszałek senior Marek Sawicki z PSL, który ma 30-letnie doświadczenie w pracy sejmowej. (Fot. WOJTEK RADWANSKI/AFP via Getty Images)

"Deklaruję gotowość do współpracy z nowo wybranym parlamentem; drzwi Pałacu Prezydenckiego są zawsze otwarte dla wszystkich, którzy są gotowi taką współpracę podejmować" - oznajmił w Sejmie prezydent Andrzej Duda. "Najważniejszą sprawą, która wymaga ponadpartyjnej współpracy, jest dziś bezpieczeństwo ojczyzny" - dodał.

Zapowiedział też, że "będzie stał na straży najważniejszych osiągnięć ostatnich ośmiu lat", które, jak ocenił, były dobrym okresem oraz zaznaczył, że nie zgodzi się "na próby podważania i lekceważenia konstytucyjnych uprawnień prezydenta oraz, że nie zgodzi się na obchodzenie czy naginanie prawa". "Jeżeli uznam, że jakieś rozwiązanie budzi wątpliwości prawne, nie zawaham się skorzystać z weta" - podkreślił.

Prezydent swoje orędzie podczas inauguracyjnego posiedzenia Sejmu X kadencji rozpoczął od zwrócenia uwagi na frekwencję w wyborach parlamentarnych 15 października, która wyniosła 74,38 proc. w wyborach do Sejmu i 74.31 proc. w wyborach do Senatu. (Fot. WOJTEK RADWANSKI/AFP via Getty Images)

"Mamy teraz przed sobą okres tworzenia rządu i chcę wszystkich zaprosić do koalicji polskich spraw" - oświadczył z kolei Mateusz Morawiecki po tym, jak złożył dymisję rządu.

"Przed chwilą wszyscy ślubowaliśmy uroczyście wobec narodu strzec suwerenności i niech te słowa przyświecają nam szczególnie w najbliższym czasie, ponieważ zdajemy sobie na pewno doskonale sprawę z tego, jak wielkie wyzwania ten najbliższy czas będzie przynosił" - zauważył.

Jak podkreślił, pierwszym wspólnym mianownikiem lat rządów Zjednoczonej Prawicy była "wiarygodność realizacji zapowiedzi, wcześniej obiecanych wyborcom"; drugim była "naprawa państwa i finansów publicznych". 

Ustępujący premier wskazał, że podsumowując ostatnie cztery lata, należy przypomnieć o czterech wielkich kryzysach: kryzysie pandemicznym, migracyjnym na granicy polsko-białoruskiej, wojnie na Ukrainie i związanym z nią czwartym kryzysem - inflacyjnym i energetycznym. Dodał, że to, że rząd mógł na te kryzysy reagować, świadczy o tym, że bardzo poważnie traktował swoje zapowiedzi i obietnice wobec Polaków.

Morawiecki podkreślił, że w Polsce obecnie są bardzo stabilne finanse publiczne i rekordowa liczba osób pracujących - powyżej 17 mln, "pomimo tych czterech egipskich plag, które na nas spadły".

Przyznał, że ustępującemu rządowi nie wszystko się udało, z czego zdaje sobie sprawę. "Za wszystkie nasze błędy, potknięcia, za nasze niewłaściwe działania warto przeprosić" - stwierdził, dodając jednocześnie i robiąc kolejną aluzję do rządu PO-PSL, że "w historii Polski był taki rząd - nie tak dawno temu, który niewiele robił i też popełniał błędy".

Premier Mateusz Morawiecki złożył dzisiaj, podczas inauguracyjnego posiedzenia Sejmu X kadencji, na ręce marszałka seniora Marka Sawickiego, dymisję Rady Ministrów. (Fot. WOJTEK RADWANSKI/AFP via Getty Images)

Szymon Hołownia (Polska 2050) był kandydatem na marszałka Sejmu Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy - ugrupowań, które podpisały umowę koalicyjną i mają 248 mandatów w Sejmie. Hołownia ma sprawować tę funkcję do 13 listopada 2025 r. W drugiej połowie kadencji Sejmu marszałkiem izby niższej, zgodnie z umową koalicyjną, ma być Włodzimierz Czarzasty (Nowa Lewica).

Kandydatką Prawa i Sprawiedliwości, które w Sejmie X kadencji ma 194 mandaty, była Elżbieta Witek.

Wybór marszałka jest pierwszą decyzją posłów X kadencji. Wybór następuje bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Głosowało 459 posłów, większość bezwzględna wynosiła 230 posłów. Stosunek głosów wyniósł 265 do 193 na rzecz Hołowni.

W tym tygodniu nie ma szans na procedowanie ustaw; ukonstytuują się może dwie, trzy komisje sejmowe – poinformował nowo wybrany marszałek Sejmu Szymon Hołownia. (Fot. WOJTEK RADWANSKI/AFP via Getty Images)

"W tym Sejmie większość jest gotowa do wzięcia odpowiedzialności za kraj" - mówił nowo wybrany marszałek. "Sejm nie będzie azylem dla przestępców; nie będzie polem do korupcji; trybuną dla pogardy" - dodał. Od jutra, a nawet od dziś, wiele się tutaj zmieni - zapowiedział.

"Mój cel i program jest prosty: chciałbym, aby rodzice, gdy w telewizji pokazują dzieciom Sejm, nie zasłaniali im oczu i nie zatykali im uszu. Przeciwnie, by mówili: zobaczcie, tak można ze sobą rozmawiać, nawet gdy się ze sobą nie zgadza" - mówił Hołownia.

Przyznał, że przyszedł do polityki "spoza polityki". Jak zaznaczył, "nie zna wszystkich jej trików, ale zna jej serce, o którym czasem zbyt często się zapomina". Podkreślił, że "polityka to nie przemoc". "Polityka to troska. Ta sala (sejmowa) to nie gala MMA, to dom spotkań i rozmowy" - oświadczył.

Kandydat na premiera Donald Tusk podczas ślubowania. (Fot. WOJTEK RADWANSKI/AFP via Getty Images)

"Polacy tą ogromną frekwencją powiedzieli nam wyraźnie: dość już tego, co już było. Ma się zmienić nie tylko partia, ale ma się zmienić polityka. Ona zaczęła się psuć od Sejmu i od Sejmu musi zacząć się jej naprawa" - podkreślił marszałek.

Zapowiedział, że "od jutra, a nawet od dziś, wiele się tutaj zmieni". "Przede wszystkim, przestawimy te dwie litery. Najważniejsze znów stanie się tu słowo: patria (łac. ojczyzna), a nie partia" - zapowiedział. Zaznaczył, że z gabinetu marszałka Sejmu "z hukiem wyjedzie zamrażarka". "Znikną szpecące Sejm policyjne barierki, bo dość już tych barier nastawiano między nami" - oświadczył.

Hołownia podkreślił, że "Sejm nigdy więcej nie będzie punktem obsługi rządu". "Sejm nie będzie czyjąkolwiek maszynką do głosowania" - dodał.

"Zapowiadam, że będę bezwzględnie przestrzegał zasad, na które się wspólnie umówiliśmy z szacunku do 21 milionów Polaków, którzy nie po to stali nocą w kolejach, byśmy teraz tracili ich cenny czas na kolejne show. Zakładam, że nie tylko jeden ja na tej sali mam już za sobą etap show i płomiennej publicystyki, że chcecie byśmy wspólnie zbudowali nowy Sejm, Sejm szacunku do siebie nawzajem i do wszystkich obywateli, niezależnie od wieku, płci, tego, czy są wierzący czy niewierzący, czy mieszkają na wsi, w małych miastach czy metropoliach, czy są seniorami czy osobami z niepełnosprawnością. Drogie posłanki, drodzy posłowie witajcie w Sejmie różnych Polaków, Sejmie Rzeczypospolitej. Wiwat wszystkie stany" - zakończył przemówienie

Także dzisiaj po południu ślubowanie złożyli senatorowie XI kadencji. Jako pierwszy ślubowanie złożył marszałek senior Michał Seweryński.

 

Czytaj więcej:

Prezydent: Jest dwóch poważnych kandydatów na premiera. Pierwsze posiedzenie Sejmu 13 listopada

CBOS: Ponad połowa Polaków wyraża zadowolenie z wyniku wyborów parlamentarnych

Ponad połowa Polaków krytykuje decyzję Andrzeja Dudy

    Komentarze
    • 1111
      13 listopada 2023, 22:54

      Świnie dorwały się do koryta

    • Jprd
      14 listopada 2023, 02:59

      pisowskie złodzieje won !

    • Bank centralny
      14 listopada 2023, 06:29

      Hej zwolennicy ekonomicznego uzależnienia Polski od Unii. Pozdrawiam wszystkich kredytobiorców! Hahahaha. Kto wam mózgi wyprał? Na heroinie jedziedziecie czy co?

    • Obraził prezydenta
      14 listopada 2023, 07:52

      podobizna lalki chucky na urzedzie marszałka która już w pierwszym przemówieniu obraził prezydenta orazmówi idiotyzmami jak: "dowiadujemy się z mediów od dziś się tu wiele zmieni" - i on to mówi jako marszałek? czy on musi się z mediów dowiadywać że coś się zmienia w sejmie gdzie piastuje urząd marszałka? moja osobista opinia jest taka że to może być ruska kukła bo bardzo dużo ruskich kukieł zostało w tej kadencji wprowadzonych do sejmu jak np pawlak. oby rudy tusek co miał zabrane prawo jazdy za szybkośc ponad 100 w terenie zabudowanym nie został płemierem tej kadencji bo to byłaby maskarada.

    • Czytelnik anonimowy
      14 listopada 2023, 08:12

      Zmiana trzymajacego bat, ewentualnie za wlosy.
      Polskojezyczni zlodzieje, dalej kierują polska..

    • Sierota po PiS
      14 listopada 2023, 10:27

      Platfonsy ze swoimi przybudówkami zaczynają z przytupem, czyli od "taniego" państwa. Rekordowa liczba wicemarszałków na początek. Cieszy tez zapowiedź przywrócenia UBeckich, ORMOwskich, SBeckich przywilejów emerytalnych kosztem 13 i 14 emerytury buhahahaha. Bedzie działo się ;DDD

    • Gasimy światło
      15 listopada 2023, 10:31

      Przestaje oglądać programy info tv. Widac i czuć w nich koniec rozwoju Polski i tworzenia dobrobytu dla wszystkich. Komunisci, zlodzieje, niemcy mówiący po polsku, mafie. To cos teraz przejęło Ojczyznę. Jestem daleko od tego ale moja matka i wnuki sa w tym teraz coraz bardziej chorym kraju. Byly powroty teraz ci co glosowali na bandziorów będą uciekać z wlasnego kraju który zniszczyli. Pozostanie żal i może ból dla tego pokolenia

    • Pis off
      15 listopada 2023, 12:43

      Slysze glosny kwik zarzynanych pisowskich swin!! Hahahah comedy gold!!

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 02.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama