Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Porażka Farage'a. Rozpadła się jego frakcja w PE

Porażka Farage'a. Rozpadła się jego frakcja w PE
Nigel Farage jest liderem eurosceptycznej partii UKIP (Fot. Getty Images)
Eurosceptyczna i populistyczna frakcja w Parlamencie Europejskim, kierowana przez Brytyjczyka Nigela Farage'a, została rozwiązana na skutek odejścia z niej łotewskiej eurodeputowanej Ivety Grigule - ogłosił wczoraj rzecznik PE.
Reklama
Reklama

"Eurodeputowana Iveta Grigule opuściła frakcję Europa Wolności i Demokracji Bezpośredniej, która tym samym nie ma już przedstawicieli z siedmiu krajów i została dzisiaj uznana za rozwiązaną" - napisał na Twitterze rzecznik Parlamentu Europejskiego Jaume Duch.

Frakcja Europa Wolności i Demokracji Bezpośredniej podała w komunikacie, że Grigule została zmuszona do odejścia przez największą frakcję w PE, chadecką Europejską Partię Ludową. Od tego chadecy mieli uzależnić poparcie jej kandydatury na stanowisko szefowej delegacji PE ds. Kazachstanu. "Musiałam to zrobić, żeby mnie wybrali" - wyjaśniła Grigule cytowana w komunikacie.

Utrata statusu frakcji oznacza, że jej dotychczasowi członkowie będą zasiadali w PE jako niezrzeszeni. Przede wszystkim jednak Farage traci w ten sposób miejsce w najbardziej wpływowym gremium Parlamentu Europejskiego, czyli Konferencji Przewodniczących frakcji politycznych.

AFP zwraca uwagę, że rozwiązanie frakcji nastąpiło na tydzień przed zaplanowanym głosowaniem nad wotum zaufania dla nowej Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera. W poprzedzającej go debacie byli członkowie Europy Wolności i Demokracji Bezpośredniejnie nie będą mogli zabrać głosu w ramach dodatkowego czasu przyznawanego frakcjom, a jedynie pojedynczym posłom.

Licząca 48 posłów Europa Wolności i Demokracji Bezpośredniej została powołana po majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego dzięki porozumieniu między antyeuropejskimi ugrupowaniami: UKIP Nigela Farage'a i włoskim Ruchem Pięciu Gwiazd pod wodzą Beppe Grillo. Dołączyli do nich pojedynczy eurodeputowani z Francji, Szwecji, Litwy, Czech i Łotwy.

Europarlamentarna frakcja musi składać się z przedstawicieli co najmniej siedmiu krajów UE. Na skutek decyzji Ivety Grigule, frakcja Nigela Farage'a przetrwała tylko dwie sesje PE. Zadowolenia - w komunikatach i komentarzach w mediach społecznościowych - nie kryją przedstawiciele głównych ugrupowań w PE, zwani przez Farage'a "federalistami".

Część z obserwatorów zauważa jednak, że rozpad frakcji, którą kierował UKIP, otwiera szanse na sformowanie własnej frakcji francuskiemu Frontowi Narodowemu, który będzie teraz mógł przejąć niezrzeszonych posłów o bliskich mu, skrajnych poglądach. Bezpośrednio po majowych wyborach Front Narodowy nie zdołał zgromadzić wokół siebie eurodeputowanych z wystarczającej liczby krajów.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 01.05.2024
    GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama