Menu

Ponad 2 miliony Polek wykluczonych cyfrowo

Ponad 2 miliony Polek wykluczonych cyfrowo
2 mln Polek nie potrafi swobodnie poruszać się w internecie. (Fot. Thinkstock)
Co trzecia Polka między 45. a 70. rokiem życia jest wykluczona cyfrowo - wynika z raportu Aasa: Polki Wykluczone Cyfrowo 2017, opracowanego we współpracy z Kantar Public. W odpowiedzi na ten problem Aasa Polska uruchamia akcję edukacyjną "Aasy Netu", aktywizującą wykluczone osoby dojrzałe oraz ich bliskich z pokolenia Y i Z.
Reklama

Kobiety między 45. a 70. rokiem życia, które rzadko lub w ogóle nie korzystają z Internetu, zwykle bardzo nisko oceniają swoje kompetencje cyfrowe. Ponad połowa z nich jako niedostateczne ocenia swoje umiejętności związane z obsługą komputera (59 proc.) i wyszukiwaniem informacji w sieci (57 proc.).

Najniżej Polki wykluczone cyfrowo oceniają swoje umiejętności online w zakresie robienia zakupów przez Internet (78 proc.), płatności internetowych (73 proc.), odbierania i wysyłania zdjęć (72 proc.) oraz pisania e-maili (69 proc.).

Najczęstszą przyczyną rzadkiego korzystania lub niekorzystania z Internetu jest brak takiej potrzeby, którą deklaruje 58 proc. ankietowanych. Drugim w kolejności powodem jest brak umiejętności obsługi komputera, tabletu lub smartfona (26 proc.), a trzecim brak takich urządzeń (24 proc.). Część respondentek mówi też, że po prostu nie miał ich kto nauczyć korzystania z Internetu (14 proc.).

Aż 85 proc. wykluczonych cyfrowo kobiet uważa, że korzystania z sieci można nauczyć się w każdym wieku. Co byłoby dla nich motywacją? Zdecydowana większość uważa, że Internet stanowi ułatwienie w kontaktach z bliskimi (74 proc.), a dla trzech czwartych z nich jest pomocny w załatwianiu codziennych spraw (73 proc.). Jednocześnie 24 proc. respondentek twierdzi, że z powodu braku umiejętności korzystania z sieci ma słabszy kontakt z rodziną.

W odpowiedzi na problem wykluczenia cyfrowego Polek rusza internetowa akcja edukacyjna “Aasy Netu”. Projekt zakłada uruchomienie dedykowanej platformy internetowej www.aasynetu.pl, z bezpłatnymi multimedialnymi materiałami edukacyjnymi. Zamysłem organizatorów jest także zmotywowanie młodszych pokoleń do czynnego wspierania osób starszych w nauce.

 

  Komentarze


  • Alicja
   24 czerwca 2017, 10:27

   U nas "wykluczony cyfrowo" jest moj maz. Jedyne co potrafi, to wlaczyc TV, przalaczac kanaly i wlaczyc komputer.
   Ale potrafi wszystko inne w domku zrobic, zaoszczedzam na hydraulikach, murarzach itp. Prawdziwa "zlota raczka". Od reszty ma mnie.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 16.02.2018
  GBP 4.677 złEUR 4.156 złUSD 3.317 złCHF 3.605 zł

  Sport


  Reklama