Polska pokonała Litwę 2:1

Autorem jednej z dwóch bramek dla polskiej reprezentacji był Robert Lewandowski (fot. Getty Images)
Polska wygrała z Litwą 2:1 (0:1) w towarzyskim meczu piłkarskim na PGE Arenie w Gdańsku. Bramki dla biało-czerwonych zdobyli Arkadiusz Milik i z rzutu karnego Robert Lewandowski.
Polska pokonała Litwę po przeciętnym spotkaniu. O ile w drugiej połowie, w której zdobyli obie bramki, biało-czerwoni spisali się przyzwoicie, o tyle do przerwy całkowicie przeszli obok gry.

W pierwszych 45 minutach Polacy w ogóle nie mieli pomysłu na sforsowanie skomasowanej defensywy rywali. Zgodnie z zapowiedziami goście bronili się prawie całą drużyną, a swoich szans na zdobycie bramki szukali w kontratakach. Można było jednak odnieść wrażenie, że gospodarze na stojąco chcą pokonać zajmujący 106. pozycję w rankingu FIFA zespół.

Trybuny PGE Areny Gdańsk ożywiły się dopiero w 37. minucie, kiedy po centrze z prawej strony Macieja Rybusa znakomitej okazji nie wykorzystał Robert Lewandowski. Napastnik Bayernu Monachium główkował z bliska wprost w bramkarza gości. Za chwilę Giedrius Arlauskis obronił groźne uderzenie Grzegorza Krychowiaka.
W 44. minucie w podobnej sytuacji jak Lewandowski znalazł się, po dośrodkowaniu z lewej strony Fedora Cernycha, pozostawiony bez opieki Lukas Spalvis. Jego pierwszy strzał głową nie przyniósł co prawda powodzenia, bo piłka trafiła w słupek, ale po dobitce z woleja bezrobotny do tej pory Artur Boruc musiał wyciągać ją z siatki.

Druga połowa rozpoczęła się od groźnej akcji Cernycha, który ograł w polu karnym Macieja Wilusza, ale zatrzymał się na Kamilu Gliku. Później zdecydowaną przewagę osiągnęli biało-czerwoni. W 52. minucie permanentnie opóźniający grę Arlauskis intuicyjnie odbił piłkę po uderzeniu Arkadiusza Milika, natomiast za chwilę gospodarze domagali się uznania gola. Po główce Lewandowskiego piłkę wybił jeden z obrońców Litwy, ale Polacy reklamowali, że przeszła ona całym obwodem linię bramkową. Japoński arbiter był jednak innego zdania.

Żadnych wątpliwości nie było natomiast w 59. minucie, kiedy po zagraniu z prawej strony wracającego po rocznej przerwie do reprezentacji Kamila Grosickiego piłkę z bliska umieścił w siatce rywali Milik. Była to jednocześnie pierwsza bramka, w czwartym meczu, zdobyta na polskich boiskach przez drużynę narodową trenera Adama Nawałki.

Swoją dominację biało-czerwoni udokumentowali drugim golem. W 78. minucie Georgas Freidgeimas sfaulował w polu karnym Lewandowskiego i sam poszkodowany precyzyjnym strzałem po raz drugi pokonał golkipera gości.

W doliczonym czasie gry kapitan biało-czerwonych powinien strzelić swojego drugiego gola, jednak po podaniu Milika i minięciu Arlauskisa posłał piłkę nad poprzeczką pustej bramki.

Przed meczem na płycie PGE Areny Gdańsk kibice mieli okazję powitać piłkarzy legendarnej polskiej drużyny, która w 1974 roku wywalczyła na mistrzostwach świata w Niemczech trzecie miejsce. „Orłów Górskiego” reprezentowało 17 piłkarzy oraz dwaj trenerzy - Jacek Gmoch i Andrzej Strejlau.