Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Polska gościem honorowym The London Book Fair

Polska gościem honorowym The London Book Fair
Impreza zawsze cieszy się sporym zainteresowaniem londyńczyków. Chętnie odwiedza ją również rodzina królewska. (Fot. Getty Images)
W dniach 14-16 marca Polska będzie gościem honorowym The London Book Fair w Londynie, największej tego typu imprezy w świecie anglosaskim. Polską literaturę reprezentować będzie 50 wydawców i 11 pisarzy m.in. Olga Tokarczuk, Jacek Dehnel, Zygmunt Miłoszewski.
Reklama
Reklama

"Dokonując wspólnie z British Council wyboru autorów staraliśmy się, by w Londynie były reprezentowane wszystkie nurty i gatunki polskiego piśmiennictwa" - zapowiada Instytut Książki, który odpowiada za organizację polskiego wystąpienia na tych targach.

W dziedzinie książki dziecięcej reprezentować nas będą Aleksandra i Daniel Mizielińscy, twórcy uznanych już na świecie „Map”, umieszczonych w zestawieniu 10 najlepszych książek „The New York Times” oraz utytułowana graficzka Marta Ignerska.

"Nikomu nie trzeba już chyba przedstawiać Olgi Tokarczuk, której powieści zdobywają najbardziej prestiżowe nagrody literackie na świecie. Pisarka ma coraz więcej godnych następców - wśród nich jest Jacek Dehnel. Przeżywamy boom na kryminały i coraz częściej słyszymy, że Polska może być drugą Skandynawią, czego dowodem np. międzynarodowe sukcesy Zygmunta Miłoszewskiego. Do wspaniałej tradycji poetyckiej, której symbolami są nobliści Czesław Miłosz i Wisława Szymborska, nawiązuje twórczość Marzanny Bogumiły Kielar, a teksty Dariusza Karłowicza i Andrzej Nowaka czerpią z najlepszych tradycji polskiego eseju. Mamy świetną fantastykę, którą reprezentować będzie Jacek Dukaj i nie gorszy reportaż - w tej dziedzinie pokolenie dawnych mistrzów znajduje godnych kontynuatorów w osobach Artura Domosławskiego czy Ewy Winnickiej" - zapowiada IK.

Na londyńskich targach odbywać się też będą spotkania z Jackiem Dukajem, jednym z najważniejszych nazwisk polskiej literatury science-fiction i Andrzejem Sapkowskim, twórcą znanego na całym świecie "Wiedźmina". Ten ostatni autor zaproszony został na londyńskie targi przez swego brytyjskiego wydawcę.

Każdy z 11 polskich autorów będzie miał na londyńskich targach po 3-4 spotkania autorskie, najczęściej na terenie targów, ale też w innych lokalizacjach, w centrum miasta.

Londyńskie targi książki to druga co do wielkości impreza wydawnicza na świecie, po targach we Frankfurcie.

"Być może nawet londyńskie targi są ważniejsze, ponieważ w Londynie spotyka się świat anglosaski i sprzedaje się tam prawa wydawnicze do Ameryki. Gość honorowy jest w centrum zainteresowania, ponieważ w programie targów jest zawsze bardzo wiele - co najmniej 45 - imprez z nim związanych: panele branżowe, dotyczące polskiego rynku książki, spotkania z autorami, prezentacje polskich firm z rynku multimedialnego" - przekazał Mariusz Cieślik, koordynator zagranicznych projektów Instytutu Książki.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama