Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Polska po wyborach: Nowi marszałkowie Sejmu i Senatu, premier na razie ten sam

Polska po wyborach: Nowi marszałkowie Sejmu i Senatu, premier na razie ten sam
Prezydent Andrzej Duda powierzył misję tworzenia rządu Mateuszowi Morawieckiemu. (Fot. Marek Borawski/X/Kancelaria Prezydenta)
Prezydent Andrzej Duda powierzył wczoraj wieczorem misję tworzenia nowego rządu Mateuszowi Morawieckiemu. Senat wybrał Małgorzatę Kidawę-Błońską (KO) na marszałka Senatu, a Sejm X kadencji wybrał pięciu wicemarszałków.
Reklama
Reklama

Wczoraj odbyło się inauguracyjne posiedzenie Sejmu X kadencji, a także posiedzenie Senatu XI kadencji. Zgodnie z konstytucją, na pierwszym posiedzeniu Sejmu premier Mateusz Morawiecki podał rząd do dymisji.

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział w orędziu przed tygodniem, że po analizie i przeprowadzonych konsultacjach postanowił powierzyć misję sformowania nowego rządu Mateuszowi Morawieckiemu. Wskazywał wówczas, że w wyniku wyborów parlamentarnych żaden z komitetów nie zdobył samodzielnej większości.

"Tym samym zdecydowałem o kontynuowaniu dobrej tradycji parlamentarnej, zgodnie z którą to zwycięskie ugrupowanie jako pierwsze otrzymuje szansę utworzenia rządu" - mówił wtedy prezydent.

W ciągu 14 dni od powołania premier przedstawia Sejmowi program działania rządu wraz z wnioskiem o udzielenie wotum zaufania. Wotum zaufania Sejm uchwala bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Małgorzata Kidawa Błońska (KO) została wczoraj wybrana marszałkiem Senatu XI kadencji. Poparło ją 66 senatorów.

Kandydaturę kontrkandydata Kidawy-Błońskiej, senatora PiS Marka Pęka, poparło 33 senatorów.

Zgodnie z parafowaną w ubiegły piątek umową koalicyjnej przez przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska, przewodniczącego Polski 2050 Szymona Hołownię, prezesa Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz współprzewodniczących Nowej Lewicy: Włodzimierza Czarzastego i Roberta Biedronia, Kidawa-Błońska ma pełnić funkcję marszałka Senatu do 13 listopada 2025 r., następnie zastąpić ją ma osoba wskazana przez Koalicję Obywatelską.

Jak przekazał CIS, Małgorzata Kidawa Błońska w roku 2001 wstąpiła do Platformy Obywatelskiej i rozpoczęła swoją działalność publiczną jako radna Rady miasta st. Warszawy i członkini Komisji Kultury. Z ramienia tej partii zasiadała w Sejmie nieprzerwanie od 2005 roku. Była posłem na Sejm V, VI, VII, VIII i IX kadencji.

W Senacie Małgorzata Kidawa-Błońska zasiada po raz pierwszy. O mandat ubiegała się z ramienia Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Koalicja Obywatelska PO .N iPL Zieloni. W okręgu 43 obejmującym warszawskie dzielnice Mokotów, Ursynów, Wawer i Wilanów zdobyła 231 122 głosy.

Pasje życiowe nowej Marszałek Senatu to podróże, kino, literatura, muzyka (zwłaszcza zespół Dżem i muzyka operowa), prace w ogrodzie i wspólne wyprawy w góry z rodziną.

Sejm zdecydował, że będzie sześciu wicemarszałków. Ugrupowania zgłosiły sześciu kandydatów. Wybrano pięciu i zostali nimi: Monika Wielichowska (KO), Dorota Niedziela (KO), Włodzimierz Czarzasty (Nowa Lewica), Krzysztof Bosak (Konfederacja) oraz Piotr Zgorzelski (Trzecia Droga).

Kandydatka PiS Elżbieta Witek, którą opozycja wielokrotnie krytykowała za łamanie zasad parlamentarnych w czasie gdy pełniła funkcję marszałkini sejmu, nie uzyskała wymaganego poparcia.

"W związku z tym, że Sejm nie dokonał wyboru wicemarszałka Sejmu, procedurę jego wyboru przeprowadzimy ponownie w późniejszym terminie" - oznajmił po głosowaniach marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Czytaj więcej:

Liderzy PO, PSL, Polski 2050 i Nowej Lewicy podpisali umowę koalicyjną

Posiedzenie Sejmu RP nowej kadencji: "Patria, nie partia"

    Komentarze
    • Drakus
      14 listopada 2023, 17:44

      Mądry dostał od Polaków najwięcej głosów i wygrał wybory, ale reszta przegranych zebrała się bez planu i okazało się że razem mają większość i mogą rządzić. Postanowili przejąć władzę i rządzić bez względu na to czego oczekują wyborcy. Dobro Ojczyzny jest mniej warte od tego co chcą zdobyć. Mówią o kompromisach i porozumieniu, ale tego nie stosują. PiS przeprasza za błędy i pragnie współpracy lecz nikt nie chce tego słuchać. Są sprawy, które mogą być wspólne i o tym powinni mówić zamiast kierować się złymi emocjami po obu stronach. Cieszmy się z tego co mamy i logicznie planujmy przyszłość.

    • Rosomak
      15 listopada 2023, 11:16

      '' reszta przegranych '' to Polska Partia Właścicieli Polski , od 1945r. Szok, kto to wybrał, a może, kto liczył głosy?

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 02.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama