Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Polska Organizacja Turystyczna wybrała najlepsze miejsca do wypoczynku i rekreacji

Polska Organizacja Turystyczna wybrała najlepsze miejsca do wypoczynku i rekreacji
POT doceniła m.in. Góry Świętokrzyskie, które obok Sudetów są jednym z najstarszych łańcuchów górskich w Europie. (Fot. Getty Images)
Tegoroczne prestiżowe nagrody w konkursie Najlepszy Produkt Turystyczny rozdano już po raz 20. Najważniejszą nagrodę – Złoty Certyfikat POT – kapituła konkursu przyznała Bieszczadzkim Drezynom Rowerowym. Nagrodę Turystyczne Odkrycie Roku otrzymał Park Legend Gór Świętokrzyskich. W głosowaniu publicznym zwyciężyła zaś Kraina Górnej Odry.
Reklama
Reklama

Certyfikaty POT są przyznawane przez kapitułę, którą powołuje Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej. W jej skład wchodzą eksperci od turystyki, marketingu, budowy i promocji produktów turystycznych, a także przedstawiciele środowisk akademickich oraz mediów.

Do tegorocznego konkursu zgłoszono 42 produkty turystyczne w kategorii Certyfikat POT, 10 produktów w kategorii Złotego Certyfikatu i 14 w kategorii Turystyczne Odkrycie Roku.

W pierwszej z tych kategorii certyfikaty (nagrody kapituły dla wyjątkowych atrakcji turystycznych w Polsce) przyznano takim projektom, jak:

- Kraina Górnej Odry

- Antidotum Airshow Leszno

- Bieszczadzka Szkoła Rzemiosła Twórcze Bieszczady

- Festiwal Stolica Języka Polskiego

- Festiwal Szekspirowski w Gdańsku

- Julinek Park

- Kompleks Tężnia Busko

- Legendia Śląskie Wesołe Miasteczko

- Marina Gliwice i wodny szlak Kanału Gliwickiego

- Młyny Rothera

Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe to prawdziwy hit wśród turystów. (Fot. PAP/Darek Delmanowicz)

Co do największych wygranych, to Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe, uruchomione 8 lat temu przez Magdę i Janusza Demkowiczów w Uhercach Mineralnych (tam jest stacja główna), są wypożyczalnią owych wehikułów, napędzanych siłą mięśni ich pasażerów (jak w rowerach). Drezyny poruszają się po torach kolejowych na bieszczadzkich trasach oferujących malownicze widoki.

"Odkrycie", czyli otwarty latem tego roku Park Legend Gór Świętokrzyskich, znany też jako Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich "Łysa Góra" umożliwia innowacyjne obcowanie z podaniami i baśniami regionu świętokrzyskiego w ramach spaceru multimedialną ścieżką edukacyjną.

Turyści mogą na miejscu skorzystać z wirtualnego przewodnika, by dowiedzieć się, skąd pochodzi madejowe łoże, czym zawinił zbój Kak, że zawisł na szubienicy w Krakowie, jak wyglądały sabaty czarownic na Łysej Górze i czego bały się diabły. Na stronie parku znajdują się audiobooki z legendami czytanymi przez takie gwiazdy, jak Edyta Herbuś, Andrzej Piaseczny czy Krystyna Janda.

Kraina Górnej Odry, którą w głosowaniu wskazała niemal połowa internautów, to z kolei subregion w południowo-zachodniej części województwa śląskiego, na pograniczu z Republiką Czeską i województwem opolskim. Obfituje w trasy rowerowe, szlaki kajakowe, zabytki i bary oraz restauracje, które serwują m.in. tradycyjne śląskie potrawy. Jednym z miłośników tych okolic jest Robert Makłowicz.

Czytaj więcej:

Coraz mniej turystów z zagranicy w Polsce. W ciągu dwóch lat ich liczba spadła o ponad połowę

    Komentarze
    Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
    Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 03.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama