Menu

Polscy weterani przyłączą się do Igrzysk Invictus Games

Polscy weterani przyłączą się do Igrzysk Invictus Games
Pomysodawcą Invictus Games jest książę Harry. (Fot. Getty Images)
Polscy żołnierze poszkodowani na misjach wezmą udział w przyszłorocznych Igrzyskach Invictus Games. Uczestnikami zawodów będą weterani, którzy doznali uszczerbku na zdrowiu.
Reklama

Pomysłodawcą Invictus Games jest brytyjski książę Harry, kapitan Army Air Corps. Zawody są rozgrywane w takich konkurencjach jak łucznictwo, wioślarstwo halowe, podnoszenie ciężarów, kolarstwo, siatkówka na siedząco, pływanie oraz koszykówka, tenis i rugby na wózkach.

Pierwsze zawody odbyły się w 2014 roku w Londynie. W tegorocznych, zaplanowanych na koniec września w Toronto, weźmie udział ponad 550 zawodników z 17 krajów, w tym Australii, Afganistanu, Danii, Francji Iraku, Kanady, Gruzji i USA. W tym roku pierwszy raz wystartują zawodnicy z Rumunii i Ukrainy. Jest plan, aby byli też Polacy.

„Zaczęło się od przygotowań do udziału w zawodach Talisker Whisky Atlantic Challenge – wyprawy, w której 20—30 ekip z całego świata startuje w łodziach wiosłowych przez Atlantyk. Bierze w nich udział bardzo wielu weteranów. Zainteresowałem się, w jakich jeszcze zawodach jeszcze startują” – wyjaśnił pomysłodawca zgłoszenia Polski i uczestnik ekstremalnego wyścigu wiosłowego, Mariusz Fułek.

„Szykując się do startu przez Atlantyk poznałem wielu chłopaków, którzy wzięli udział w Talisker Whisky Atlantic Challenge, jednym z nich był Rory Douglas Mackenzie weteran, który był moją inspiracją i stąd mój pomysł, aby Polskę wprowadzić w Invictus Games” - podkreślił w rozmowie z portalem Londynek.net Fułek.

"Zdziwiłem się, że nie ma w nich Polski, która była silnie zaangażowana w Iraku i Afganistanie" - oznajmił. Skontaktował się więc z organizatorami.

"Jako osoba prywatna nie mogłem być stroną, sprawę trzeba załatwiać na poziomie ministerstwa. Zacząłem namawiać MON, wykonałem dziesiątki telefonów" – relacjonował. „Ponieważ najbliższe igrzyska, w których Polska mogłaby wziąć udział, organizuje Australia, konieczna była droga dyplomatyczna”.

Szef Centrum Weterana potwierdził, że w tym roku Polska wyraziła chęć udziału w zawodach, ale nie ma jeszcze oficjalnego ogłoszenia udziału Polski.

„Chodzi nie tyle o wygraną i zdobywanie medali, ile o zaszczepienie poszkodowanym żołnierzom-weteranom chęci uprawiania sportu, nawet jeśli wcześniej ktoś go nie uprawiał” – stwierdził płk Stępień.

Wśród konkurencji, do których mogliby zostać zgłoszeni polscy uczestnicy, szef Centrum Weterana wymienił bieganie, wymagające odpowiednich protez, siatkówkę na siedząco, pływanie, kolarstwo i lekkoatletykę. O włączeniu w przygotowania do udziału w Invictus Games Stępień rozmawiał z Polskim Związkiem Paraolimpijskim.

Na tegoroczne igrzyska do Kanady pojedzie dwóch polskich żołnierzy, którzy będą tam w charakterze obserwatorów.

"Informacja o zawodach zostanie wysłana do jednostek, w których służą lub pracują weterani, spośród nich ma zostać wybrana reprezentacja" – poinformował portal Londynek.net Mariusz Fułek. „Moim marzeniem jest, aby zawody Invictus Games odbyły się w 2020 roku w Warszawie” - zakończył.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 20.04.2018
  GBP 4.766 złEUR 4.172 złUSD 3.388 złCHF 3.483 zł

  Sport


  Reklama