Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Polscy imigranci kartą przetargową szefowej brytyjskiego MSW? Theresa May pod ostrzałem

Polscy imigranci kartą przetargową szefowej brytyjskiego MSW? Theresa May pod ostrzałem
Theresa May za czy przeciw imigrantom w UK? (Fot. Getty Images)
Theresa May jest krytykowana za posłużenie się w swojej przedreferendalnej kampanii trzema milionami obywateli z krajów Unii Europejskiej zamieszkujących Wyspy. Brytyjska minister najpierw imigrantów używała jako argumentu za pozostaniem w Unii, a teraz nie chce dać im gwarancji spokojnego życia w Wielkiej Brytanii po Brexicie.
Reklama
Reklama

May jest jedyną osobą na liście konserwatywnych kandydatów do urzędu premiera, która nie opowiedziała się za zagwarantowaniem imigrantom z Europy prawa do życia na Wyspach. Stwierdziła wymijająco, że los Polaków, Rumunów, Bułgarów czy Włochów będzie kwestią negocjacji Londynu z Brukselą.

Na głowę polityk spadła lawina krytyki. Posłanka Partii Konserwatywnej Anne Main oskarżyła Theresę May o „katastrofalny osąd” po tym, jak May nie chciała wykluczyć deportacji obywateli krajów członkowskich UE.

Z plebiscytu YouGov wynika jednak, że Theresa May nadaje na tej samej fali co 150 tysięcy konserwatywnych aktywistów, którzy będą głosować na przyszłego premiera Wielkiej Brytanii. Badania pokazują również, że aż 72% opowiada się za tym, aby prawa obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej były uzależnione od tego, jak potraktowani będą w poszczególnych krajach obywatele brytyjscy. 22% ankietowanych popiera jednostronną gwarancję.

Theresę May popiera szef MSZ Philip Hammond, który uważa, że Wielka Brytania mogłaby rozpocząć negocjacje z UE już w przyszłym tygodniu, o ile 27 państw członkowskich UE będzie do tego gotowych.

W podobnym tonie co Theresa May mówił już brytyjski minister ds. imigracji James Brokenshire. "W kontekście Brexitu byłoby nierozsądne przyznanie obywatelom UE mieszkającym w Wielkiej Brytanii jakichś praw bez zagwarantowania odpowiedniego statusu Brytyjczykom w krajach UE" - oświadczył polityk .

W Wielkiej Brytanii mieszka około trzech milionów obywateli innych krajów UE, z kolei w UE mieszka ok. 1,2 mln Brytyjczyków. Status jednych i drugich był jednym z głównych tematów kampanii poprzedzającej referendum, w którym blisko 52 proc. Brytyjczyków podjęło decyzję o wyjściu ich kraju z Unii Europejskiej.

Swoboda wolnego przepływu pracowników (osób) jest jedną z podstaw unijnego jednolitego rynku obok wolnego przepływu dóbr, usług i kapitału.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama