Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Polscy pracownicy a AI: Czy korzystanie ze sztucznej inteligencji jest mile widziane?

Polscy pracownicy a AI: Czy korzystanie ze sztucznej inteligencji jest mile widziane?
Z robotyzacją najczęściej mają do czynienia inżynierowie. (Fot. Getty Images)
Z rozwiązaniami opartymi na sztucznej inteligencji, robotyzacji i automatyzacji zetknęło się w pracy 30 proc. polskich pracowników, a 55 proc. osób przyznaje, że AI ułatwia im wykonywanie zadań - stwierdzono w raporcie Monitor Rynku Pracy, przygotowanym przez Instytut Badawczy Randstad.
Reklama
Reklama

W grupie, która potwierdza obecność w firmie takich rozwiązań, zdecydowana większość ocenia je przychylnie: dla 55 proc. stanowią użyteczne wsparcie - podano. "Co dziesiąty pracownik deklaruje, że AI zastąpiło go w wykonywaniu określonych zadań. 35 proc. podkreśla, że te narzędzia funkcjonują w firmie, ale nie wpływają w żaden sposób na zakres ich pracy" - stwierdzono.

Autorzy opracowania zwrócili uwagę, że im większa firma, tym styczność z narzędziami AI jest częstsza – w mikroprzedsiębiorstwach (od 2-9 osób) deklaruje to 19 proc. ankietowanych, natomiast w największych firmach (od 250 osób) odsetek ten jest ponad dwukrotnie wyższy (40 proc.).

"Najczęściej mają z nią do czynienia inżynierowie (52 proc.) oraz przedstawiciele kadry zarządzającej (49 proc.), a patrząc przez pryzmat branż: pracownicy telekomunikacji i IT (60 proc.), przemysłu (44 proc.) oraz finansów i ubezpieczeń (42 proc.)" - dodano.

W raporcie podano, że najczęściej wymienianymi przez pracowników narzędziami AI są: aplikacje generujące treści i grafiki (39 proc.) oraz czatboty i automatyczne systemy obsługi klienta (38 proc.). Trzecie miejsce zajmują w tym zestawieniu translatory z języków obcych (35 proc.), a czwarte - roboty przemysłowe (34 proc.).

Sztuczna inteligencja może dokonać prawdziwej rewolucji na rynku pracy, ale Polacy na razie nie obawiają się o swoje mijsca pracy. (Fot. Getty Images)

"Duże obawy o utratę stanowiska z powodu sztucznej inteligencji żywi 21 proc. badanych. Zdecydowana większość (49 proc.) deklaruje jednak, że nie czuje takiego zagrożenia" - podkreślili autorzy opracowania. 

"Automatyzacji i robotyzacji pracy obawiają się raczej młodzi pracownicy niż starsi, oraz raczej kobiety niż mężczyźni"- wskazał ekspert ds. rynku pracy w Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych i współautor podcastu "Ekonomia i cała reszta Łukasz Komuda". Dodał, że najbardziej zagrożeni czują się kasjerzy i sprzedawcy (31 proc.), pracownicy biurowi i administracyjni (24 proc.), a także robotnicy niewykwalifikowani (23 proc.).

Według autorów raportu, w ujęciu branżowym "największy niepokój" towarzyszy sektorom: hotelarstwa i gastronomii, finansów i ubezpieczeń (po 27 proc.) oraz handlowi (26 proc.). Najpewniej czują się natomiast pracownicy edukacji - 59 proc. nie obawia się utraty posady z powodu rozwoju AI.

Zwrócono uwagę, że 66 proc. ogółu zatrudnionych przyznaje, że ich pracodawca nie proponuje żadnych działań, które rozwijałyby ich umiejętności pracy z AI – najliczniejszą grupę stanowią wśród nich pracownicy opieki zdrowotnej i pomocy społecznej (79 proc.)

Czytaj więcej:

Na forum dotyczącym AI roboty zapewniły, że nie będą buntować się przeciw ludziom

Badanie: Kobiety są częściej zastępowane przez sztuczną inteligencję niż mężczyźni

Badanie: 18 proc. firm nie chce korzystać ze sztucznej inteligencji przy rekrutacji

Liderzy firm obawiają się ryzyka związanego ze sztuczną inteligencją

Raport: Sztuczna inteligencja rokuje nadzieję na znaczny wzrost dobrobytu

    Komentarze
    • ASIA
      11 października 2023, 08:21

      obejrzyjcie film The Creator, teraz w kinach. Daje do myslenia o AI.

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama