Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Politico: NATO potrzebuje co najmniej 300 tys. żołnierzy, by powstrzymać Rosję

Politico: NATO potrzebuje co najmniej 300 tys. żołnierzy, by powstrzymać Rosję
Władze Sojuszu Północnoatlantyckiego nie mają wątpliwości co do tego, jaka liczba żołnierzy potrzebna jest na terenie granicy z Rosją. (Fot. Getty Images)
W najbliższych miesiącach Sojusz przyspieszy działania mające na celu zgromadzenie sprzętu i żołnierzy wzdłuż wschodniej granicy NATO - jest to ruch mający na celu powstrzymanie Rosji przed ekspansją wojny poza Ukrainę. Portal Politico zastanawia się, czy członkowie Sojuszu dojrzeli do udziału w tym projekcie.

Aby móc szybko reagować na zagrożenia, w tym przypadku chodzi o niebezpieczeństwo eskalacji wojny na flance wschodniej, poszczególne kraje muszą zwiększyć zaangażowanie m.in. jeśli chodzi o liczbę żołnierzy, szkoleń, lepszą infrastrukturę - a przede wszystkim dostarczyć większej ilości drogiej broni, sprzętu i amunicji.

W sytuacji, gdy kraje już teraz martwią się o własne zapasy amunicji, podczas gdy Ukraina pilnie potrzebuje więcej pocisków i broni, istnieje ryzyko, że nie wszyscy członkowie NATO spełnią swoje obietnice dotyczące zaangażowania w nowe plany Sojuszu - ocenia portal Politico.

Zdaniem ekspertów, siła i skuteczność obrony wschodniej flanki NATO "uzależniona jest od szybkiej i właściwie zaprojektowanej logistyki". (Fot. Getty Images)

"Jeśli nie ma kogoś, kto organizuje posiłek i mówi wszystkim, co mają przynieść, to każdy przyniósłby chipsy ziemniaczane, ponieważ chipsy ziemniaczane są tanie, łatwe do zdobycia" - przekazał James J. Townsend Jr, były zastępca asystenta sekretarza obrony USA ds. polityki europejskiej i NATO.

Jest to wyzwanie, z którym NATO mierzyło się w przeszłości, i które, jak obawiają się eksperci, może stać się trwałym problemem dla Sojuszu. Podczas gdy Stany Zjednoczone i Unia Europejska planują pozyskanie większej ilości broni - i to szybko - proces uzupełniania zapasów będzie nieuchronnie wymagał czasu - wskazuje Politico.

Urzędnicy Sojuszu informują otwarcie o 300 tys. żołnierzy NATO potrzebnych do funkcjonowania nowego modelu. Jeden z wysokich rangą wojskowych Sojuszu, którego cytuje amerykański portal, podkreśla potrzebę znacznie "większych oddziałów", a zwłaszcza posiadania więcej sił w "gotowości".

Żołnierze z Polski i krajów bałtyckich znajdują się na pierwszej linii frontu. (Fot. Getty Images)

Nacisk na "gotowość" oznacza, że pierwszy szczebel - który może składać się z około 100 tys. żołnierzy przygotowanych do przemieszczenia w ciągu 10 dni - może pochodzić z Polski, Norwegii i państw bałtyckich (Estonia, Łotwa i Litwa) - wyjaśnił Heinrich Brauz, były asystent sekretarza generalnego NATO ds. polityki obronnej i planowania sił. W jej skład mogą wejść także wielonarodowe grupy bojowe, które Sojusz już utworzył na wschodniej flance.

Drugi szereg wojsk miałby wspierać tych żołnierzy, gotowych do wysłania z krajów takich jak Niemcy w ciągu 10 do 30 dni.

Politico dodaje, że proces ten może się skomplikować, ponieważ tak szybkie przemieszczanie, nawet w ciągu miesiąca, wymaga liczby ilości ludzi, sprzętu i szkoleń - oraz ogromnych pieniędzy.

Czytaj więcej:

Chiny mocno zwiększają swoje wydatki na zbrojenia. "Wojsko musi wzmacniać gotowość bojową"

Przez wojnę Polacy boją się także o swoje bezpieczeństwo

Szwecja: Prawdopodobnie Finlandia wejdzie do NATO jako pierwsza

Wywiad wojskowy Ukrainy: Po decyzji MTK na Kremlu zaczęto szukać następcy Putina

    Kurs NBP z dnia 02.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł

    Sport