Menu

Polacy na ciastka wydają miliardy złotych

Polacy na ciastka wydają miliardy złotych
Polacy wydają krocie na ciastka, ale wypadają słabo w porównaniu do innych krajów regionu. (Fot. Thinkstock)
Rocznie Polacy kupują ok. 145 mln kg ciastek za ok. 2,6 mld zł - wynika z raportu PwC. Oznacza to, że średnio zjadamy ok. 3,8 kg tych słodyczy, dla porównania w Wielkiej Brytanii to 13,6 kg, we Włoszech - 10,5 kg a we Francji - 7,6 kg.
Reklama

Jak wynika z raportu PwC "Rynek ciastek w Polsce", w 2015 roku Polak zjadł średnio około 3,8 kg ciastek. Kupując ciastka kierujemy się przede wszystkim smakiem (41 proc. badanych) i jakością (22 proc.), zdecydowanie mniej ceną oraz rodzajem produktu (po 17 proc.).

Autorzy raportu zauważają, że w porównaniu do innych krajów regionu Europy Środkowo-Wschodniej poziom konsumpcji ciastek w Polsce jest dość niski. W Czechach i Słowacji wyniósł średnio 5,5 kg na osobę, a na Węgrzech 4,7 kg. To jednak i tak znacznie mniej niż np. w Wielkiej Brytanii, liderze zestawienia (13,6 kg na osobę) czy we Włoszech (10,5 kg), Francji (7,6 kg), i Niemczech (5,0 kg).

"Zgodnie z naszą prognozą konsumpcja ciastek w kolejnych latach będzie rosła w tempie 1,8 proc. osiągając w 2020 r. poziom 4,1 kg na osobę" – przekazał, cytowany w komunikacie, dyrektor w zespole handlu i produktów konsumenckich w PwC Grzegorz Łaptaś.

Autorzy raportu podkreślają, że w nadchodzących latach będzie się zmieniał model konsumpcji ciastek. Regularne ich spożywanie oraz zastępowanie nimi niektórych posiłków, np. śniadań (ciastka z błonnikiem, ziarnami zbóż) będzie coraz popularniejsze.

Według PwC Polacy traktują ciastka jak przekąskę, którą można się podzielić z rodziną, znajomymi lub gośćmi. "Dla 60 proc. konsumentów dom jest głównym miejscem spożywania ciastek, dlatego większe, rodzinne opakowania nadal będą odgrywać istotną rolę na rynku" - czytamy w komunikacie. Natomiast 20 proc. Polaków je ciastka w pracy.

Podkreślono, że kobiety jedzą więcej ciastek niż mężczyźni, stanowią bowiem 60 proc. konsumentów.

PwC jest globalną organizacją świadczącą usługi doradcze, działa w 157 krajach. 

 

  Komentarze


  • Shimon
   11 marca 2017, 09:01

   Tymczasem w Jemenie ludzie i zwierzęta umierają z głodu. My się chwalimy i ciastek zjadamy, a tam chwała się ile malutkich dziewczynek i chłopców zmarło z głodu
   Brawo my - bezduszni ludzie siedzadzy z nosem w swoich telefonach

  • Mario
   11 marca 2017, 10:44

   Raport uwzglednia tylko zakup ciast, a ile piecze sie w domach?
   U mnie srednio 2 blachy tygodniowo

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 26.04.2018
  GBP 4.845 złEUR 4.239 złUSD 3.483 złCHF 3.540 zł

  Sport


  Reklama