Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Pod względem dostępu do schronów Polska jest w ogonie Europy

Pod względem dostępu do schronów Polska jest w ogonie Europy
W niektórych miastach znajdują się stare bunkry z czasów II wojny światowej, ale i na nie raczej nie można liczyć... (Fot. Getty Images)
Pod względem dostępu do schronów Polska jest w ogonie Europy. Nowy rząd nie wyklucza, że będzie chciał budować takie obiekty rękami deweloperów. Branża mówi nie, tłumacząc, że koszty byłyby ogromne - donosi dzisiejszy 'Puls Biznesu'.
Reklama
Reklama

"PB" zauważa, że poprzedni rząd zapewniał, że ukończony w 2023 r. przez Państwową Straż Pożarną audyt wskazał 235 tys. budynków, które mogłyby służyć Polakom w sytuacji zagrożenia i byłyby w stanie pomieścić ponad 49 mln osób.

Jednak, jak zaznacza, w wykazie uwzględniono nie tylko schrony, ale też tzw. miejsca doraźnego schronienia i budowle ochronne. Dla porównania, schrony w Szwajcarii, którą zamieszkuje 8,7 mln ludzi, mogą pomieścić 9 mln osób.

W rozmowie z "Pulsem Biznesu" Ewa Leszczyńska, odpowiedzialna za nadzór i harmonogramy realizacji w firmie Schron.pro, która projektuje i buduje schrony, zwraca uwagę, że wśród potencjalnych schronów rządzący wymieniają m.in. warszawskie metro, które w jej ocenie pod względem walorów obronnych wypada blado.

Leszczyńska wskazuje, że w Polsce brakuje także procedur na wypadek zagrożenia, wyznaczonych dróg ewakuacyjnych oraz infrastruktury, która zapewniałaby zaopatrzenie w prąd czy wodę.

Dziennik przypomina, że obecna koalicja rządząca zapowiedziała uregulowanie kwestii schronów, a MSWiA oraz MON pracują nad projektem ustawy o ochronie ludności i rozporządzeniem w sprawie warunków technicznych użytkowania budowli ochronnych.

Gazeta zauważa, że brakuje chętnych do budowy schronów i choć rząd nie wyklucza, że zobliguje do tego deweloperów, to jednak ci się ostro temu sprzeciwiają. Zwracają oni uwagę na wysokie koszty takich rozwiązań, co znacząco podwyższyłoby koszty inwestycji, a tym samym ceny mieszkań.

Czytaj więcej:

Tylko co trzeci Polak wie, jak postępować w sytuacji zagrożenia. Skala problemu jest coraz większa

    Komentarze
    • Celestyn76
      29 marca, 00:33

      U mnie na starym osiedlu poniemieckim jest schron biegnący pomiędzy 2budynksmi 4rodzinnymio długości ok 25 metrow i wyjściem na zewnątrz a w blokach nieopodal w piwnicach są metalowe drzwi w całym mieście jest wiele zaniedbanych schronow

    • Hi
      29 marca, 11:22

      To nie 1939 , nie chciałbym w czyms takim umrzec , jak pie......e to wszystko zmiecie .

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama