Menu

Po Brexicie wróci granica pomiędzy Irlandią Północną a Irlandią

Po Brexicie wróci granica pomiędzy Irlandią Północną a Irlandią
Irlandczycy obawiają się powrotu kontroli granicznych... (Fot. Getty Images)
Gdy Wielka Brytania wskutek Brexitu opuści jednolity rynek, powrót tzw. twardej granicy pomiędzy Irlandią Północną a Irlandią będzie nieunikniony - ostrzegł unijny komisarz ds. rolnictwa Phil Hogan.

Jedyna lądowa granica Wielkiej Brytanii przebiega między wchodzącą w jej skład Irlandią Północną a Irlandią. Liderzy w Londynie, Dublinie i Belfaście zapowiadają, że chcą uniknąć powrotu granicy z posterunkami granicznymi i celnymi.

Hogan w wypowiedzi dla "The Irish Independent" podkreśla, że gdy Zjednoczone Królestwo opuści unijny jednolity rynek, wprowadzenie na granicy z Irlandią kontroli tożsamości i taryf celnych będzie nieuniknione.

Ma on jednocześnie nadzieję, że Unii Europejskiej uda się przekonać Londyn, by zachować dotychczasowe zasady podróżowania pomiędzy Irlandią a Irlandią Północną, które sięgają czasów sprzed wejścia do UE w 1972 roku.

"Najwyraźniej Brexit oznacza bałagan i to coraz większy" - skomentował Hogan, były minister ds. środowiska irlandzkiego rządu i bliski współpracownik premiera Irlandii Endy Kenny'ego.

Wielka Brytania wskutek Brexitu ostatecznie opuści unijny jednolity rynek, gdzie nie ma ceł na handel towarami i usługami. Pod koniec marca mają się rozpocząć rozmowy na temat warunków wyjścia Londynu z UE i dalszych zasad dostępu tego kraju do unijnego rynku.

Brytyjski funt spadł dziś rano prawie o 1 procent zarówno w stosunku do dolara i euro po weekendowych wypowiedziach premier Theresy May, że nie jest ona zainteresowana "częściowym członkostwem" (w UE) i chce porozumienia handlowego z resztą Europy.

W ubiegłorocznym referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej Szkocja i Irlandia Północna głosowały za pozostaniem we Wspólnocie, a Anglia i Walia - za Brexitem.

W Irlandii Północnej odczuwa się obawy, że Brexit może zachwiać zawartym w 1998 roku porozumieniem pokojowym, które zakończyło trwający trzy dziesięciolecia krwawy lokalny konflikt, jak też spowodować ponowne wprowadzenie niepopularnych i uciążliwych kontroli na granicy z należącym do UE państwem irlandzkim.

 

Komentarze


 • McThomas
  9 stycznia, 15:09

  No to będzie IRA-reaktywacja.

 • Mr Tomcio
  9 stycznia, 16:01

  Zapomnieliscie dodać o Szkocji, jak się rozłączy od UK

 • Mike
  9 stycznia, 19:23

  Rozpad uk jak nic widziałem ostatnie interview z premier Szkocji Szkocja chce referendum aby się rozdzielić

 • Bruum
  10 stycznia, 10:57

  Lecz Szkocja najpierw musi wyjsc z UE jako czlonek UK.Pozniej jesli beda chciec, odlacza sie od UK i dopiero pozniej moga aplikowac o przylaczenie sie spowrotem do UE jako samodzielne panstwo.Tak ze to jakis rok 2027 mysle Szkocja spowrotem w EU.jesli EU przetrwa do tego czasu ooops....

Dodaj komentarz


Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 24.03.2017
GBP 4.933 złEUR 4.266 złUSD 3.948 złCHF 3.984 zł

Sport


Reklama