Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Po 2019 r. tempo wzbierania wód wokół Płw. Iberyjskiego wzrosło niemal dwukrotnie

Po 2019 r. tempo wzbierania wód wokół Płw. Iberyjskiego wzrosło niemal dwukrotnie
Sztormy, ubytek plaż i pomniejszanie się terenów lądowych - to skutek wzbierania wód wokół Półwyspu Iberyjskiego. (Fot. NASA/Wikimedia)
Hiszpański Instytut Oceanografii, działający w ramach Wyższej Rady Badań Naukowych (CSIC) w Madrycie, opublikował niepokojące wyniki badań.
Reklama
Reklama

O ile w latach 1948-2019 poziom wód wzrastał średnio o 1,6 mm rocznie, to po 2019 r. doszło do znacznego przyspieszenia tego zjawiska - piszą autorzy publikacji w naukowym czasopiśmie "Geociencies".

W komunikacie z badań hiszpańscy naukowcy odnotowali, że od 2019 r. "co roku poziom morza wzrastał 2,8 mm, czyli prawie dwukrotnie".

"Wynik ten dowodzi, że zagrożenie powstałe wskutek zmian klimatu jest dalekie od rozwiązania, a tempo wzrostu poziomu wód wyraźnie przyspieszyło" - odnotował Manuel Vargas z Hiszpańskiego Instytutu Oceanografii. Badania przeprowadzono we współpracy ze Śródziemnomorskim Instytutem Studiów Zaawansowanych (Imedea).

Potwierdziło się m.in., że tempo wzrostu poziomu wód przy brzegach Półwyspu Iberyjskiego wyraźnie wzrasta od 1993 r.

W najbliższych latach linia brzegowa Hiszpanii i Portugalii będzie się cofać w głąb lądu... (Fot. Getty Images)

"We wszystkich analizowanych przez nas rejonach brzegowych wzrost tempa wzrostu poziomu wody wynika z ogrzania się wód (…). Najważniejszym czynnikiem wpływającym na to zjawisko jest wzrost masy wody, wynikający prawdopodobnie z topnienia lodu na Grenlandii oraz Antarktydzie" - stwierdził Vargas.

Przestrzegł, że zjawisko to będzie prowadziło do cofania linii brzegowej, utraty plaż na Płw. Iberyjskim, a także - do większego oddziaływania sztormów na tamtejsze budynki i infrastrukturę przybrzeżną.

W ramach badań naukowcy analizowali comiesięczne dane na temat poziomu wód w wybranych portach Półwyspu Iberyjskiego, położonych nad Morzem Śródziemnym, jak i Oceanem Atlantyckim.

W okresie 1948-1993 r. poziom wód mierzono przy użyciu pływomierzy, następnie do badań wykorzystano również radary altymetryczne. 

    Komentarze
    • Xxxxx
      16 czerwca 2023, 10:27

      Skoro 1,6m rocznie to od 1948 wzrosl na szybko jakies 100m, co to za przyglup ten naukowiec? Czyli jesli poziom morza wzrosl ok 100m to gdzie indziej juz nie, tak? Ten naukowiec skonczyl podstawowke, czy taki sam idiota jak te ekoswiry

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama