Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Pionier sztucznej inteligencji odszedł z Google. Ostrzega przed zagrożeniami związanymi z AI

Pionier sztucznej inteligencji odszedł z Google. Ostrzega przed zagrożeniami związanymi z AI
Geoffrey Hinton wielokrotnie krytycznie wypowiadał się na temat rozwoju sztucznej inteligencji. (Fot. Getty Images)
Geoffrey Hinton, naukowiec nazywany często 'ojcem chrzestnym sztucznej inteligencji' odszedł z pracy w Google'u, by ostrzegać przed zagrożeniami związanymi z AI. 'Myślałem, że AI stanie się bardziej inteligentna niż ludzie za 30-50 lat lub później. Oczywiście teraz już tak nie sądzę' - oznajmił Hinton w wywiadzie dla 'New York Timesa'.
Reklama
Reklama

"Rozwój modeli sztucznej inteligencji, takich jak związany z Microsoftem ChatGPT czy konkurencyjnego oprogramowania opracowywanego przez Google, jest coraz bardziej niebezpieczny" - ostrzega naukowiec.

Internet może zostać zalany przez fałszywe grafiki, nagrania i teksty, tak że przeciętny odbiorca "nie będzie już w stanie odróżnić, co jest prawdą" - uważa Hinton.

Sztuczna inteligencja może dokonać prawdziwej rewolucji na rynku pracy. (Fot. Getty Images)

Technologia AI może też wywrócić do góry nogami dotychczasowy rynek pracy, na razie jest w stanie zastąpić przede wszystkim pracowników zajmujących się żmudnymi zadaniami, takich jak asystenci, tłumacze czy sekretarki, ale to się może zmienić - zaznacza rozmówca "NYT" w opublikowanym na początku tygodnia wywiadzie.

"Przyszłe wersje AI mogą być ostatecznie zagrożeniem dla ludzkości, ponieważ analizują ogromne ilości danych i często uczą się zupełnie nieoczekiwanego zachowania" - podkreśla Hinton. "To ma znaczenie, ponieważ ludzie i firmy pozwalają sztucznej inteligencji nie tylko na pisanie oprogramowania, ale również na uruchamianie go, co pewnego dnia może doprowadzić do powstania autonomicznej broni"- dodaje.

"Trudno jest także zapobiec temu, by AI nie była wykorzystywana przez złych ludzi do złych celów" - ocenia Hinton. Wyścig między koncernami technologicznymi może przerodzić się w wyścig między państwami, którego mogą nie być w stanie kontrolować międzynarodowe regulacje, jak udało się to zrobić z bronią jądrową - ostrzega.

"Największą nadzieją jest porozumienie naukowców dotyczące sposobów panowania nad AI. Sądzę, że ta technologia nie powinna być rozwijana do czasu, gdy uda się zrozumieć, czy możemy ją kontrolować" - konkluduje badacz.

Urodzony w Wielkiej Brytanii Hinton przez wiele lat pracował na uniwersytecie w kanadyjskim Toronto. Przez całą karierę akademicką i zawodową zajmował się sztuczną inteligencją, w szczególności sieciami neuronowymi.

Jak podkreśla, nie odszedł z Google, by krytykować poczynania tej konkretnej firmy, ale by mówić o zagrożeniach związanych z rozwojem sztucznej inteligencji bez zwracania uwagi na to, jak może to wpłynąć na koncern.

"Google zachowuje się bardzo odpowiedzialnie" - zaznaczył Hinton.

Czytaj więcej:

Szef Google'a: Źle wdrożona sztuczna inteligencja może być bardzo szkodliwa

Centrum Cyberbezpieczeństwa UK: Chiny dążą do dominacji technologicznej na świecie

Eksperci: Przez sztuczną inteligencję ocena prac uczniów staje się niemożliwa

Arabia Saudyjska buduje miasto przyszłości ze sztucznym księżycem i latającymi taksówkami

USA: IBM może wstrzymać zatrudnianie ludzi, zastępując ich sztuczną inteligencją

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 09.05.2024
    GBP 4.9986 złEUR 4.2993 złUSD 4.0076 złCHF 4.4061 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama