Piłkarska LE: Bayer bliski półfinału, wysoka porażka Liverpoolu

Jonas Hofmann z Bayer Leverkusen świętuje pierwszą bramkę dla swojej drużyny. (Fot. Getty Images)
Rozpędzony Bayer Leverkusen pokonał u siebie West Ham United 2:0 w ćwierćfinale piłkarskiej Ligi Europy. Bramki gości strzegł Łukasz Fabiański. Liverpool uległ na Anfield Atalancie Bergamo aż 0:3, a Milan przegrał 0:1 z Romą, w której rezerwowym był Nicola Zalewski. Rewanże 18 kwietnia.

Mecz niepokonanego w tym sezonie Bayeru z West Ham United zapowiadał się bardzo ciekawie. W bramce gości stanął Fabiański, który 18 kwietnia skończy 39 lat.

Doświadczony golkiper w tym sezonie właśnie w rywalizacji pucharowej dostawał szansę od trenera "Młotów" Davida Moyesa, ale kontuzja odniesiona przez Francuza Alphonse'a Areolę sprawiła, że Polak gra ostatnio również w Premier League.

Wczoraj poprzeczka zawisła wysoko, bowiem Bayer to sensacja tego sezonu. Zespół z Leverkusen pozostaje bez porażki we wszystkich rozgrywkach, a rozegrał już - przed starciem z WHU - 41 spotkań w Bundeslidze, Pucharze Niemiec i Lidze Europy. 36 z nich wygrał, w tym siedem z ośmiu na międzynarodowej arenie.

"Aptekarze" pod wodzą Hiszpana Xabiego Alonso, który mimo kilku atrakcyjnych propozycji z innych klubów zdecydował się pozostać w Leverkusen na następny sezon, walczą o potrójną koronę. Ledwie trzech punktów brakuje im do pierwszego w historii tytułu mistrza kraju, który mogą świętować już w niedzielę, a 25 maja w Berlinie zagrają w finale Pucharu Niemiec z drugoligowym FC Kaiserslautern.

W czwartkowym meczu z WHU gospodarze od początku uzyskali przewagę, oddawali wiele strzałów na bramkę londyńczyków, ale znakomicie spisywał się Fabiański. Kilka razy popisał się bardzo efektownymi paradami i w głównej mierze dzięki niemu goście długo utrzymywali bezbramkowy rezultat.

Ostatecznie jednak były reprezentant Polski musiał skapitulować. W 83. minucie pokonał go wprowadzony krótko wcześniej Jonas Hofmann, a w doliczonym czasie gry (90+1.) wynik ustalił inny gracz wprowadzony z ławki rezerwowych - Nigeryjczyk Victor Boniface.

Bayer jest więc blisko awansu do półfinału, a jeszcze bliżej tego celu są piłkarze Atalanty Bergamo.

Włoski klub, który w fazie pucharowej rywalizował m.in. z Rakowem Częstochowa, grał na wyjeździe z dobrze spisującym się w tym sezonie Liverpoolem. Atalanta wygrała nadspodziewanie gładko - aż 3:0. Dwie bramki zdobył Gianluca Scamacca - w 38. i 60. minucie, a wynik w 83. ustalił Chorwat Mario Pasalic.

Do rywalizacji dwóch włoskich drużyn doszło w parze AC Milan - AS Roma. Mediolańczycy przegrali u siebie 0:1 po golu Gianluki Manciniego w 17. minucie. Zalewski pozostał na ławce rezerwowych rzymskiej drużyny.

W ostatnich czwartkowym ćwierćfinale Benfica Lizbona pokonała Olympique Marsylia 2:1.

Rewanże zaplanowano na 18 kwietnia. Finał tej edycji LE odbędzie się 22 maja w Dublinie.