Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Pfizer pozywa Węgry. Chodzi o zakup szczepionek na koronawirusa

Pfizer pozywa Węgry. Chodzi o zakup szczepionek na koronawirusa
Koncern Pfizer domaga się od Węgier zapłaty za zakupione szczepionki na koronawirusa. (Fot. Getty Images)
Rośnie liczba sporów prawnych związanych z zakupem przez Unię Europejską szczepionek przeciwko Covid-19 - donosi portal Politico. Pfizer, wraz ze swoim partnerem BioNTech, wszczął postępowanie sądowe przeciwko węgierskiemu rządowi w styczniu tego roku w związku z dostawami szczepionek - podał Politico.

Reklama
Reklama

Rzecznik Pfizera potwierdził, że sprawa toczy się przed belgijskim sądem, zastrzegając, że "rozmowy z rządem w Budapeszcie są kontynuowane".

Z akt sprawy, na które powołuje się Politico, ma wynikać, że Pfizer żąda od Węgier zapłaty za 3 miliony dawek szczepionki BioNTech/Pfizer o wartości około 60 milionów euro.

Spór rozpoczął się, gdy Węgry powiadomiły Pfizer w listopadzie 2022 r., że nie zamierzają płacić firmie, uzasadniając tę decyzję konfliktem na Ukrainie.

Węgierskie władze tłumaczą, że gospodarka ich kraju jest pogrążona w głębokim kryzysie na skutek wojny na Ukrainie. (Fot. Getty Images)

Pierwsza rozprawa w tym procesie odbyła się w marcu br. Sędzia odrzucił wniosek Pfizera o procedowanie w trybie przyspieszonym. Od tego czasu nie było kolejnych rozpraw.

Politico przypomina, że Pfizer pozwał też Polskę. Przed brukselskim Sądem Pierwszej Instancji odbyła się krótka rozprawa, w której obie strony zgodziły się odroczyć sprawę do 30 stycznia. Spór naszego kraju z Pfizerem dotyczy kontraktów zobowiązujących do zakupu kolejnych partii szczepionek przeciwko Covid-19.

W obliczu wielomiesięcznej nadpodaży tych preparatów na polskim rynku, a także obciążeń dla finansów publicznych w konsekwencji rosyjskiej agresji zbrojnej na Ukrainę, Polska już w pierwszej połowie 2022 r. starała się skłonić Pfizer do renegocjowania umów zawartych na wcześniejszym etapie pandemii Covid-19.

Pfizer jednak pozwał Polskę za niewywiązanie się z umowy i żąda zapłaty 6 mld zł za 60 mln dawek preparatu na Covid-19.

Politico podkreśla, że procesy wytoczone przez Pfizer przeciwko Polsce i Węgrom zwiększają liczbę postępowań sądowych dotyczących unijnych zamówień na szczepionki w okresie pandemii.

Czytaj więcej:

Portal Politico krytykuje KE za tajne renegocjacje umowy na szczepionki z Pfizerem

UE zatwierdziła dostosowaną do nowego wariantu wirusa szczepionkę przeciw Covid-19

Gwałtowny wzrost liczby przypadków Covid-19 w Hiszpanii i całej Europie

    Komentarze
    • Rządy, banki, farmaceutyk
      6 grudnia 2023, 14:23

      Ale pacany. I po wyborach dalej pacany. Najlepiej to od razu całą kase im oddać i nieruchomości na nich przepisać. I do lasu uciec

    • Celestyn76
      6 grudnia 2023, 14:58

      Brawo Madziarzy Polscy spękali i płacą za ten syf którego nie odebrali a mąż der Leyden z mężem licza kasę które przytulili za zamówienie od pfizera 4mld dawek dla 450 mln ludzi big pharma jest jak niemieckie firmy chemiczne które produkowały zyklon b dla niemieckich obozow koncentracyjnych z tym że te teraz zamiast ludzi mordowac uzależniają ich od wielu leków no na cholesterol cukrzyce nadciśnienie etc również politycy którzy ulegli panice i wprowadzili ograniczenia powinni za to beknąć

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 30.04.2024
    GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama