Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Około 40% "brudnych" pieniędzy jest "pranych" w Londynie i brytyjskich terytoriach zależnych

Około 40% "brudnych" pieniędzy jest "pranych" w Londynie i brytyjskich terytoriach zależnych
Rząd UK chce zwalczyć proceder "prania brudnych pieniędzy" na terenie UK i jego terytorów zależnych. (Fot. Getty Images)
Według brytyjskiego wiceministra spraw zagranicznych Andrew Mitchella, niemal 40% światowych nieczystych transakcji finansowych przechodzi przez londyńskie City i inne terytoria podległe Zjednoczonemu Królestwu - podał dziennik 'The Guardian'.
Reklama
Reklama

Terytoria zależne od korony i terytoria zamorskie będą musiały sprostać nowym wymogom ministerstwa spraw zagranicznych, aby dostosować się do brytyjskich przepisów ustanawiających publiczne rejestry własności rzeczywistych akcjonariuszy.

Od czasu uchwalenia przepisów w Izbie Gmin w 2016 r. UK boryka się z niechęcią ze strony terytoriów zamorskich, które nie chcą tworzyć publicznych rejestrów ujawniających faktycznych właścicieli środków finansowych w rajach podatkowych.

Mitchell zapowiedział, że wraz z objęciem przez Davida Camerona stanowiska ministra spraw zagranicznych, Wielka Brytania "położy teraz większy nacisk na wprowadzenie otwartych rejestrów rzeczywistych akcjonariuszy".

Minister podkreślił, że podczas brytyjskiego przewodnictwa w grupie państw uprzemysłowionych G8 w 2016 r., Cameron "postawił na pierwszym miejscu" kwestię walki z brudnymi pieniędzmi i rolę jawności rejestrów rzeczywistych akcjonariuszy. Uważa się, że po jego rezygnacji ze stanowiska premiera w 2016 r. impet działań rządu w zakresie walki z korupcją na zamorskich terytoriach osłabł.

Niemniej jednak w 2018 r. UK przyjęło ustawę wymagającą od rządu wydania projektu zarządzenia w radzie narzucającego rejestry rzeczywistych akcjonariuszy do 2020 r., w następstwie buntu konserwatystów w ławach poselskich. Mitchell był wówczas jednym ze zbuntowanych posłów tej partii.

Brytyjskie Wyspy Dziewicze (BVI) i Kajmany nadal nie wprowadziły publicznych rejestrów, a teraz powołują się na orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS), które nakładają ograniczenia na osoby mające dostęp do rejestrów. Ani BVI, ani Kajmany nie podlegają orzeczeniom ETS.

W 2013 r. minister ds. finansów Brytyjskich Wysp Dziewiczych Lorna Smith oświadczyła, że rząd nie będzie forsował planów wdrożenia publicznie dostępnych rejestrów ze względu na orzeczenie ETS, które jej zdaniem może naruszać prawa człowieka.

Czytaj więcej:

Władze Orkadów oficjalnie zbadają rozluźnienie relacji z resztą UK

Prezydent Argentyny w BBC: Falklandy są w rękach brytyjskich, nie chcemy konfliktu

Fundacja księcia Harry’ego i Meghan Markle została uznana za "organizację przestępczą"

Najbogatszy człowiek w UK ma ponad 37 miliardów funtów. Król dopiero na 258. miejscu

    Komentarze
    • Wow
      20 maja, 16:04

      Machloje dzialaly i beda dzialac w tym kraju od zawsze i na zawsze i nic ten pan nie wskura bo sam razem z calym rzadem patoli jest w to umoczony. Od koryta sie nie ucieka chyba, ze przykladnie troszke przytnie sie innym to dla samego siebie zostaje wiecej...

    • Confused
      20 maja, 20:15

      Tylko 40, szkoda mowic jakim rajem jest UK

    • Celestyn76
      21 maja, 01:30

      Też mi nowina wszyscy o tym wiedza od dawna

    • Fakty
      21 maja, 03:46

      Do confused: Dodaj za to jakim rajem mlekiem i miodem płynacym jest Polska, smieszny człeku :)

    • Janusz z PGR
      21 maja, 05:04

      Ja zapomniał dziś wziąć leków mnie lekarz przepisał jak ja był na wizycie ostatnio psychiatrycznej to dzisiaj się nie będem wypowiadał ,ale ta Anglia miodem usłana i pienkna niech te co się im nie podoba wyjadom spowrotem nie pisać mi tu bzdury

    • AL
      21 maja, 16:06

      Zyski z tego prania ma tylko 1% ludzi, głównie torysi. UE chciała to ukrócić, dlatego szybko wymyślono Brexit. Próba "zamknięcia pralni" była główną przyczyną Brexitu, a nie tam jakieś emigranty i przepisy na krzywiznę banana. Polowanie na czarnego luda i 350 mln na NHS, wymyślono by stada gammonsów zagłosowały. Teraz pralnia dalej prosperuje.

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 31.05.2024
    GBP 5.0056 złEUR 4.2678 złUSD 3.9389 złCHF 4.3471 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama