Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Odeszli w minionych 12 miesiącach: Cieślik, Pietrzykowski, Werner...

Odeszli w minionych 12 miesiącach: Cieślik, Pietrzykowski, Werner...
Świat polskiego sportu wspomina dzisiaj tych, którzy odeszli... (Fot. Thinkstock)
Gerard Cieślik, Zbigniew Pietrzykowski, Franciszek Gąsienica-Groń czy Jan Werner to najbardziej znane postacie polskiego sportu, które w ostatnich 12 miesiącach odeszły na zawsze.
Reklama
Reklama

Ubiegłoroczny listopad rozpoczął się od smutnej wiadomości. W wieku 86 lat odszedł legendarny piłkarz Gerard Cieślik. Do Ruchu trafił mając 12 lat. Zadebiutował w pierwszej drużynie chorzowian w 1945 roku w A klasie. Barw "Niebieskich" bronił w pierwszej lidze w latach 1948-59. Rozegrał 237 spotkań, zdobywając 167 goli. Nigdy nie zmienił klubu, do końca życia mieszkał niedaleko stadionu. W reprezentacji zagrał 45 razy i strzelił 27 bramek. Po jego dwóch golach biało-czerwoni pokonali w 1957 roku na Stadionie Śląskim w Chorzowie Związek Radziecki 2:1, co było wydarzeniem sportowym i politycznym.

Również w listopadzie, w wieku 81 lat, zmarła prof. dr hab. Zofia Żukowska, która położyła ogromne zasługi na polu upowszechniania idei Fair Play, zarówno w wymiarze teoretycznym, jak i praktycznym, w kraju i na arenie międzynarodowej. Uważana jest za twórczynię subdyscypliny, jaką jest pedagogika sportu. W 1994 roku uhonorowana została międzynarodowym trofeum Fair Play im. Pierre de Coubertina.

Jednym z wybitnych sportowców, którzy propagowali ideę "czystej gry" był Zbigniew Pietrzykowski, trzykrotny medalista olimpijski, czterokrotny mistrz Europy w boksie. Po zakończeniu kariery pracował jako trener. Odszedł w maju. Miał 79 lat.

W 1956 roku w Cortina d'Ampezzo Franciszek Gąsienica-Groń zajął trzecie miejsce w narciarskim dwuboju, zdobywając tym samym dla Polski pierwszy medal zimowych igrzysk olimpijskich. Jako szkoleniowiec wychował ponad 40 mistrzów kraju w skokach, kombinacji norweskiej, a także w biegach i sztafetach. Zmarł z końcem lipca w Zakopanem. Miał 82 lata.

Z początkiem września, w wieku 92 lat, odeszła Helena Rakoczy, najbardziej utytułowana polska gimnastyczka, a także trenerka i sędzia klasy międzynarodowej. W 1956 roku w Melbourne wywalczyła brązowy medal olimpijski w ćwiczeniach zespołowych z przyborem. Sześć lat wcześniej w Bazylei zdobyła cztery złote medale mistrzostw świata. Łącznie w imprezach tej rangi siedmiokrotnie stawała na podium.

Lekkoatleci pożegnali w tym roku m.in. Michała Joachimowskiego - czołowego trójskoczka lat 70., halowego mistrza Europy z Goeteborga (1974), olimpijczyka z Monachium (1972) i Montrealu (zmarł w styczniu w wieku 63 lat) oraz Jana Wernera - wicemistrza olimpijskiego z Montrealu w sztafecie 4x400 m i dwukrotnego mistrza Europy. 3 czerwca 1967 roku w Warszawie czasem 20,4 ustanowił rekord kontynentu na 200 m. W latach 1968-72 zdobył sześć medali, w tym cztery złote, halowych mistrzostw Europy (odszedł we wrześniu, miał 68 lat).

Rafał Sznajder - przez lata czołowy polski szablista, trzykrotny olimpijczyk, czterokrotny medalista mistrzostw świata, a także arbiter i członek zarządu Polskiego Związku Szermierczego, zmarł nagle w kwietniu podczas mistrzostw świata kadetów i juniorów w Bułgarii. Miał 41 lat.

Środowisko dziennikarskie opuścił w sierpniu Jerzy Rybiński. Twórca i redaktor naczelny "Dysku Olimpijskiego" miał 93 lata. Pracował też m.in. w redakcjach "Przeglądu Sportowego" i "Piłki Nożnej". Jego pasją była także działalność społeczna. Był członkiem zarządu PZPN i wiceprezesem PZLA.

"Niestety, życie ma swój początek i swój koniec. Tylko od nas zależy, co ocalimy i o czym będziemy pamiętać. Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą" - mawiał ksiądz Jan Twardowski. 

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama