Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Nowy Jork uczcił ofiary ataku na World Trade Center w 22. rocznicę zamachów z 11 września

Nowy Jork uczcił ofiary ataku na World Trade Center w 22. rocznicę zamachów z 11 września
Od głośnej tragedii minęły już 22 lata. (Fot. Getty Images)
Na nowojorskim Manhattanie odbyły się wczoraj uroczystości upamiętniające blisko trzy tysiące osób, które zginęły 22 lat temu w ataku islamskich terrorystów na wieże World Trade Center. Był to największy zamach terrorystyczny, do którego doszło na terytorium USA - zginęli w nim również Polacy.

Reklama
Reklama

W podniosłej uroczystości w Strefie Zero wzięły udział rodziny ofiar, a także politycy, którzy jednak nie wygłaszali przemówień. Obecni byli wiceprezydent USA Kamala Harris, burmistrz Nowego Jorku Eric Adams i gubernator stanu Nowy Jork Kathy Hochul.

Tradycyjnie rozległy się dźwięki dzwonów katedry św. Patryka i innych świątyń. Przedstawiciele rodzin zmarłych odczytali nazwiska ofiar, przerywane chwilami ciszy. Upamiętniono też osoby, które zginęły w przeprowadzonym tego samego dnia ataku na Pentagon i tych, którzy rozbili się w pobliżu Shanksville w Pensylwanii w czwartym porwanym przez terrorystów samolocie, usiłując obezwładnić napastników. Wspominano także ofiary zamachu na WTC w 1993 r.

Hochul zarządziła opuszczenie flag do połowy masztów w budynkach rządowych. 16 obiektów, w tym Empire State Building, Penn Station i Most Kościuszki zostało oświetlonych na niebiesko.

O zmierzchu uruchomiono z kolei reflektory, które utworyły dwa sięgające 6,5 km słupy światła symoblizujące zburzone wieżowce. Zgaszono je dziś o świcie.

W niedzielę, w przeddzień 11 września, w Strefie Zero przed jedynym ocalałym z ataków Drzewie Życia (Survivor Tree) wieńce złożyli stały przedstawiciel RP przy ONZ Krzysztof Szczerski i konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki.

"Było to wydarzenie, które zmieniło oblicze świata. Trudno było sobie wówczas wyobrazić, że organizacja terrorystyczna, Al-Kaida, w tak precyzyjnie zaplanowany sposób, w tak złożonej logistycznie operacji może przeprowadzić tak wyrafinowany w swoim okrucieństwie zamach. Zburzyła gmachy World Trade Center i spowodowała ofiary liczone w tysiącach" – podkreślił

Przypomniał, że podczas tragedii ofiarę życia ponieśli też polscy obywatele.

"Było ich ośmioro, ale też kilkanaście osób polskiego pochodzenia. Później straciły życie całe rzesze ludzi, które poświęcały się, biorąc udział w długotrwałej akcji ratowniczej oraz oczyszczania z gruzów terenu. Jeszcze dzisiaj, po 22 latach, wskutek wdychania pyłów i długiego przebywania w niezwykle trudnych warunkach w Strefie Zero wiele osób boryka się z chorobami, głównie układu oddechowego" – dodał Kubicki.

Przypominał o wielu polskich przedstawicielach służb mundurowych, strażakach i policjantach, którzy wciąż płacą wysoka cenę bohaterskiej akcji ratowniczej w toksycznym otoczeniu po zburzeniu wież WTC.

"11 września łączy się z tragicznym polskim wątkiem. Naszym obowiązkiem jest o tym pamiętać" – ocenił konsul Kubicki.

Czytaj więcej:

Brytyjski minister obrony: Do 2030 r. możemy być zaangażowani w jakiś konflikt zbrojny

Niedobór mieszkań, strajki i puste biura. Czy Londyn i Nowy Jork wyjdą z kryzysu silniejsze?

Szwecja podnosi poziom zagrożenia terrorystycznego do stopnia wysokiego

    Komentarze
    Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
    Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 10.05.2024
    GBP 4.9961 złEUR 4.2979 złUSD 3.9866 złCHF 4.3984 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama