Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Nigel Farage szczerze o Brexicie: "Nie powiódł się"

Nigel Farage szczerze o Brexicie: "Nie powiódł się"
Nigel Farage był jednym z najgłośniejszych zwolenników Brexitu. (Fot. Getty Images)
Były lider UKIP-u przyznał bez ogródek w wywiadzie dla BBC, że opuszczenie Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię 'nie powiodło się'. Jego komentarz pojawił się w czasie, gdy rośnie liczba namacalnych dowodów wskazujących na to, jak bardzo Brexit zrujnował krajową gospodarkę.

Reklama
Reklama

Ekonomiści w jednej z ostatnich analiz wykazali, iż miliony osób na rynku pracy w Wielkiej Brytanii są w gorszym położeniu "o co najmniej 1 300 funtów rocznie", niż gdyby kraj pozostał w Unii Europejskiej.

"W zasadzie nie odnieśliśmy żadnej korzyści ekonomicznej związanej z Brexitem, choć mogliśmy" - przyznał Nigel Farage w programie Newsnight na kanale BBC.

Miliony mieszkańców Wysp czuje się oszukanych, widząc brak jakichkolwiek zmian w kraju, które obiecali im antyunijni politycy. (Fot. Getty Images)

"Obawiam się, że Brexit udowodnił, iż nasi politycy są tak samo bezużyteczni, jak komisarze w Brukseli. Rozegraliśmy to fatalnie" - przyznał były lider UKIP-u, dodając, iż obecny klimat na Wyspach "wypycha biznes z kraju".

"Teraz, gdy odzyskaliśmy kontrolę, regulujemy nasze własne firmy bardziej niż gdy byliśmy częścią UE. Brexit się nie powiódł. Nie zabezpieczyliśmy naszych granic, nie wywiązaliśmy się z obietnic, a rząd torysów bardzo nas zawiódł" - zakończył w gorzkich słowach Farage.

Odmówił jednak zgodzenia się z twierdzeniem, że Wielka Brytania byłaby silniejsza ekonomicznie pozostając w strukturach europejskich.

Dziennik "Evening Standard" zauważa, że osoby, które uchodziły za czołowych aktywistów na rzecz Brexitu, w zdecydowanej większości nie akceptują tego, iż to właśnie wyjście z UE jest powodem wielu problemów, z którymi zmaga się kraj.

Wśród nich jest sam premier Zjednoczonego Królestwa. Rishi Sunak wielokrotnie odmówił uznania dowodów, które sugerują, że to Brexit odpowiada np. za braki kadrowe w kraju czy uciekający do kontynentalnej Europy biznes.

Tymczasem sam rządowy organ nadzorczy Office for Budget Responsibility (OBR) w najnowszej analizie oszacował, iż umowa handlowa Wielkiej Brytanii z UE zmniejszy długoterminową produktywność kraju "o około 4 procent".

"Zarówno eksport, jak i import będą w dłuższej perspektywie o 15 proc. niższe niż gdyby kraj był częścią Unii Europejskiej" - wykazano.
 

Czytaj więcej:

Tysiące demonstrantów w Londynie apelowało o powrót UK do Unii Europejskiej

Większość Brytyjczyków uważa, że rząd stracił kontrolę nad granicami kraju

UK: Trzy lata po Brexicie wciąż nie ma przekonania, że przynosi obiecane efekty

Port w Dover próbuje zapobiec wielogodzinnym korkom

Szef Ryanaira: "Oderwani od rzeczywistości zwolennicy Brexitu wkrótce poumierają"

Brexit: Ministrowie rezygnują z terminu zniesienia obowiązujących w UK przepisów unijnych

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 20.05.2024
    GBP 4.9743 złEUR 4.2575 złUSD 3.9149 złCHF 4.3072 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama