Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Niemcy: Jeszcze długo nie będzie pokoju, Ukraina musi być dalej wspierana

Niemcy: Jeszcze długo nie będzie pokoju, Ukraina musi być dalej wspierana
Zanim "drzwi do negocjacji się otworzą", prawdopodobnie minie dużo czasu. Na zdj. ukraińscy żołnierze w rejonie walk w obwodzie donieckim na Ukrainie. (Fot. Yevhenii Zavhorodnii/Global Images Ukraine via Getty Images)
Niemieccy eksperci zajmujący się badaniami nad konfliktami i pokojem wezwali do długoterminowego wsparcia wojskowego dla Ukrainy ze strony Niemiec i NATO. Podczas wczorajszej prezentacji w Berlinie swojego rocznego raportu zatytułowanego 'Jeszcze długo nie będzie pokoju' oświadczyli, że nie widać perspektywy końca przemocy wobec kraju napadniętego przez Rosję. Ostrzegli przed nagłymi negocjacjami.

"Zaprzestanie wsparcia wojskowego dla Ukrainy na rzecz natychmiastowych negocjacji pokojowych, czego czasami żąda się w listach otwartych, manifestach, a czasem demonstracjach nie przyniesie, zgodnie z naszym obecnym stanem wiedzy, trwałego pokoju" – ostrzegają instytuty badawcze.

Ponieważ wtedy – zgodnie stwierdzają eksperci – Ukraina przegrałaby wojnę, Rosja kontrolowałaby zaś całą Ukrainę, stosując znane jej metody: tortury, przemoc seksualną, porwania, a nawet zabójstwa. Co więcej, Rosja mogłaby wówczas zagrozić innym państwom europejskim - ostrzegli niemieccy badacze.

Ukraina jeszcze długo będzie potrzebowała pomocy i wsparcia militarnego. Na zdj. ewakuacja mieszkańców z zalanej wioski w obwodzie mikołajowskim, 9 czerwca 2023 r. (Fot. GENYA SAVILOV/AFP via Getty Images)

"Zaleceniem dla niemieckiego rządu jest zatem kontynuowanie dostaw broni na Ukrainę. Nie należy jednak na tym poprzestawać. Nawet jeśli negocjacje pokojowe nie są obecnie realistyczną opcją, należy je już rozważyć i zaplanować" - podkreślono w stanowisku ekspertów. Dodano jednak, że zanim "drzwi do negocjacji się otworzą", prawdopodobnie minie dużo czasu.

Dla Ursuli Schroeder, ekspertki ds. bezpieczeństwa z Hamburga, kluczowe jest zatem, aby politycy jeszcze wyraźniej uświadomili ludziom, że "będziemy mieli do czynienia z długą wojną, że niemiecka ludność musi przygotować się na to, że trzeba będzie wydać duże, a nawet bardzo duże środki i że ta sytuacja może nie zakończyć się do następnego lata".

Czytaj więcej:

Rywalka Trumpa w prawyborach: Jeśli Ukraina przegra, Polska i państwa bałtyckie będą następne

Sky News: Iran zawarł z Rosją kontrakt na dostawę amunicji artyleryjskiej

Świat zszokowany wysadzeniem tamy na Ukrainie. "To oznaka barbarzyńskiej natury rosyjskiej agresji"

Liczba Europejczyków, którzy uważają Rosję za przeciwnika lub rywala podwoiła się od 2021 r.

Brytyjski rząd przekaże 16 mln funtów na pomoc po zniszczeniu tamy na Ukrainie

    Komentarze
    • Czytelnik anonimowy
      18 czerwca 2023, 10:42

      Dwóch wrogów Polski z przeszlosci,oby historia sie nie powtórzyła.

    Dodaj komentarz
    Kurs NBP z dnia 17.05.2024
    GBP 4.9790 złEUR 4.2685 złUSD 3.9363 złCHF 4.3302 zł

    Sport