Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Najgorętszy w historii czerwiec w UK doprowadził do wymierania ryb i zakłócił życie owadów

Najgorętszy w historii czerwiec w UK doprowadził do wymierania ryb i zakłócił życie owadów
Częstsze i bardziej intensywne okresy upałów wywierają presję na środowisko i zasoby wodne w UK. (Fot. NIKLAS HALLE'N/AFP via Getty Images)
Rekordowo gorący czerwiec w Wielkiej Brytanii spowodował wymieranie ryb w rzekach na niespotykaną dotąd skalę, a także zachwiał równowagą biologiczną owadów i roślin - ostrzegają organizacje ekologiczne.
Reklama
Reklama

Jak ogłosił Met Office, średnia temperatura dobowa w czerwcu wynosiła 15,8 st. Celsjusza, podczas gdy dotychczasowy rekord - ustanowiony w 1940 r. i wyrównany w 1976 r. - to 14,9 stopnia. Dodatkowo odnotowano najwyższe średnie minimalne i maksymalne temperatury dobowe w czerwcu, a oprócz ogólnokrajowego rekordu, najwyższą średnią dobową temperaturę czerwca zanotowano w każdej z czterech części składowych Zjednoczonego Królestwa.

Paul Davies, główny meteorolog w Met Office, wyjaśnił, że wzrost o 0,9 st. może nie wydawać się duży, ale tak naprawdę jest on bardzo znaczący w kontekście globalnego ocieplenia i wynikających z tego skutków dla społeczeństwa. Urząd szacuje, że prawdopodobieństwo pobicia tego nowego rekordu średniej temperatury czerwca do lat 50. XXI wieku jest większe niż 50 proc.

Organizacja Wildlife Trusts stwierdziła, że przyroda jest "niszczona przez ekstremalne warunki pogodowe bez szansy na regenerację". Z kolei agencja ochrony środowiska poinformowała, że otrzymała więcej zgłoszeń o martwych rybach niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Przyczyną wymierania ryb jest częściowo mniejsza ilość tlenu w wodzie, spowodowana spadkiem poziomu wody w rzekach. Ryby giną również, gdy wysychające zanieczyszczenia z samochodów i ciężarówek na drogach przedostają się do rzek podczas gwałtownych burz.

Wiele gatunków roślin kwitnących, w tym orchidee, zwiędło w wyniku wysokich temperatur, co oznacza, że owady, takie jak pszczoły i motyle, które żywią się nektarem i pyłkiem, mają mniej pożywienia - oznajmiła Ali Morse z Wildlife Trusts w wywiadzie dla BBC News.

Wraz ze wzrostem temperatury ludzie zużywają więcej wody w swoich domach. Według Water UK, w lipcu i sierpniu ubiegłego roku przedsiębiorstwa wodociągowe dostarczyły o 1,2 miliarda litrów wody więcej niż w tych samych miesiącach w 2021 roku.

Mieszkańcy Devon, Kornwalii i części południowo-wschodniej Anglii są objęci zakazem używania węży ogrodowych.

Zdaniem specjalistów ds. gospodarki wodnej, rzeki i zbiorniki, które zaopatrują znaczną część Wielkiej Brytanii w wodę pitną, znajdują się w lepszej sytuacji niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Jednak okres suszy może mieć wpływ na zasoby wody, a jeśli utrzyma się wysoka temperatura, zasoby te mogą szybko się wyczerpać.

Water UK wzywa gospodarstwa domowe i firmy do "dalszego oszczędzania wody, aby zabezpieczyć się przed potencjalnymi suszami w przyszłości".

Ludzie mogą pomóc przyrodzie przetrwać skutki ekstremalnych upałów poprzez małe, proste działania - wyjaśnia Ali Morse. Miska z wodą ustawiona w ogrodzie lub na podwórku może być dobrym rozwiązaniem dla spragnionych jeży, pszczół i motyli.

Natomiast wyższa trawa jest bardziej odporna na skutki oddziaływania wyższych temperatur i zapewnia wielu gatunkom tak potrzebne siedliska naturalne, dlatego radzi się, aby pozostawić nieskoszone choćby niewielkie fragmenty trawnika.
 

Czytaj więcej:

Naukowcy: Rząd UK musi przygotować kraj na ekstremalne upały

Naukowcy: Rośnie temperatura w morzach wokół Wielkiej Brytanii i Irlandii

Regulator rynku wzywa dużego dostawcę wody "na dywanik". Powodem zakaz korzystania z węży ogrodowych

Met Office podało dokładną datę kolejnej fali upałów

    Komentarze
    • Zieeeba
      4 lipca 2023, 09:44

      Ciekawe kto w to wierzy

    • Robo
      4 lipca 2023, 17:30

      Zieeeba ci naukowcy są opłacani przez ekoterrorystöw. Zakładam że wiedzą o tym, że w historii istnienia planety zachodziły cykliczne zmiany klimatu nawet wtedy gdy nie było nawet homosapiens. Czy ludzie pierwotni mieli wplyw na koniec epoki zlodowacenia?

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama