Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Najemcy w UK coraz bardziej zaniepokojeni rosnącymi czynszami. O ile landlord może go podnieść?

Najemcy w UK coraz bardziej zaniepokojeni rosnącymi czynszami. O ile landlord może go podnieść?
Wiele zależy od tego, jakie ustaelnia zostały zawarte w naszej umowie najmu. (Fot. Getty Images)
Średni koszt wynajmu w Wielkiej Brytanii wzrósł o 9% w ciągu roku, co stanowi najwyższy wzrost od rozpoczęcia pomiarów w 2015 r. Jakie zatem mamy prawa, gdy landlord próbuje podwyższyć czynsz, zatrzymać kaucję lub nas eksmitować? Sprawie postanowił się przyjrzeć portal BBC.
Reklama
Reklama

Jak często właściciel (landlord) może podnosić czynsz?

Zależy to od umowy najmu i miejsca zamieszkania w Wielkiej Brytanii.

Większość lokatorów w Anglii ma zapewniony najem krótkoterminowy na czas określony, wynoszący sześć lub 12 miesięcy lub na okres stały – co oznacza, że ​​nie ma daty końcowej.

Jeżeli najem jest na czas określony, zazwyczaj nie można podnieść czynszu do końca okresu najmu, chyba że umowa zawiera klauzulę dotyczącą możliwości zmiany wysokości czynszu. Ponadto landlord musi poinformować nas o podwyżce na miesiąc wcześniej.

Jeśli umowa jest besterminowa, landlord zazwyczaj może podnieść czynsz tylko raz w roku, ale także musi dać nam znać o wyższej opłacie miesiąc wcześniej.

Warto pamiętać, że zasady wynajmu są różne w Szkocji, w Walii i w Irlandii Północnej.

O ile landlord może podnieść mój czynsz?

W Anglii właściciele mogą podwyższyć czynsz jedynie o kwotę, którą rząd nazywa "uczciwą i realistyczną". Oznacza to, że wysokość czynszu powinna odpowiadać poziomowi średnich lokalnych czynszów.

Ile wynosi kaucja za wynajem i jak ją odzyskać?

Większość właścicieli domów czy mieszkań prosi o depozyt przed wprowadzeniem się. Maksymalna kwota, jaką mogą pobrać, to równowartość pięcio- lub sześciotygodniowego czynszu.

Ponadto w Anglii lub Walii landlord ma obowiązek umieścić naszą kaucję w zewnętrznym zatwierdzonym przez rząd programie depozytów najmu (Tenancy Deposit Scheme).

Ma to na celu zapewnienie zwrotu depozytu w przypadku, gdy lokator spełnił warunki umowy najmu, nie zniszczył mienia i uregulował czynsz oraz rachunki.

Po zakończeniu najmu landlord musi zwrócić kaucję w ciągu 10 dni od dnia ustalenia przez obie strony wysokości kwoty, która może być zmniejszona, jeśli któryś z warunków umowy nie został spełniony.

W przypadku sporu dotyczącego kwoty depozytu, rozstrzyga je rządowa jednostka - Deposit Protection Service.

Czy landlord może mnie eksmitować i na czym polega eksmisja bez winy?

Właściciele muszą przestrzegać rygorystycznych zasad, jeśli chcą, aby najemca opuścił lokal. W przeciwnym razie eksmisja może być nielegalna lub właściciel może dopuścić się molestowania (ang. harassment), co jest przestępstwem.

W Anglii istnieją dwa rodzaje zawiadomień o eksmisji, które wynajmujący musi dostarczyć lokatorowi na piśmie:

  • wypowiedzenie na podstawie sekcjai 8 – gdy podany jest powód, dla którego landlord chce, by lokator opuścił mieszkanie, np. zaległe płatności czynszu
  • wypowiedzenie na podstawie sekcji 21– jeśli nie jest podany żaden powód (tzw. eksmisja bez winy). W parlamencie trwają prace nad przepisami zakazującymi eksmisję bez winy, ale nie zostały one jeszcze zatwierdzone.

Po upływie okresu wypowiedzenia landlord może rozpocząć postępowanie eksmisyjne na drodze sądowej i ubiegać się o tzw. "nakaz przejęcia" (possession order). Jeśli zostanie mu to przyznane, a lokator nie opuści lokalu, wynajmujący mogą ubiegać się o "gwarancję przejęcia" (warrant for possession).

Wymiana zamków przez landlorda lub użycie siły zewnętrznej w celu eksmisji lokatora jest nielegalne.

Czy landlord może wejść do wynajmowanej nieruchomości?

W Anglii landlord musi powiadomić lokatora o wejściu na teren wynajmowanego przez niego lokalu z co najmniej 24-godzinnym wyprzedzeniem. Musi też wizytować lokal zawsze podczas obecności lokatora i o rozsądnej porze dnia - chyba że jest to nagły przypadek.

Landlord może przeprowadzić wstępną inspekcję tuż po wprowadzeniu się najemcy.

Krajowe Stowarzyszenie Właścicieli Mieszkań twierdzi, że wizyty landlorda mogą odbywać się w odstępie co najmniej trzech miesięcy.

W jakim stanie musi być wynajmowany dom?

Lokatorzy w Anglii mają prawo do "mieszkania w nieruchomości, która jest bezpieczna i w dobrym stanie technicznym",. Podobne zasady obowiązują w Szkocji, Walii i Irlandii Północnej.

Wynajęty dom może nie nadawać się do użytku, jeśli na przykład instalacja elektryczna nie jest bezpieczna, jest wilgotno lub występują problemy ze szczurami lub myszami.

Czy wynajmujący może odmówić wynajmu, jeśli lokator ma dzieci, pobiera zasiłki lub ma zwierzęta?

Nie ma przepisów, które wyraźnie zabraniałyby wynajmującym odmawiać wynajmu osobom z dziećmi.

Ponieważ jednak kobiety częściej mieszkają z dziećmi, każda taka odmowa w Anglii, Walii i Szkocji prawdopodobnie będzie stanowić pośrednią dyskryminację w rozumieniu Ustawy o równości z 2010 r.

Projekt ustawy o reformie najmu z lipca 2022 r. miał na celu uniemożliwienie wynajmującemu odmowy najmu rodzinom z dziećmi lub osobom pobierającym zasiłki. Jednak w maju 2023 r., gdy przedstawiano projekt w parlamencie, nie uwzględniono tych środków.

Rząd oświadczył, że nadal angażuje się w prace nad wprowadzeniem przepisów, które zabraniają właścicielom i agentom nakładania ogólnych zakazów na osoby posiadające dzieci i osoby ubiegające się o zasiłki.

Ustawa o reformie najmu ma także na celu zapewnienie najemcom prawa do posiadania "dobrze wychowanego" zwierzaka.

Jeśli ta ustawa zostanie zatwierdzona, landlord może odmówić jedynie z uzasadnionych powodów zewnętrznych – takich jak wielkość nieruchomości, bądź pobrać wyższy czynsz, aby pokryć ryzyko uszkodzeń dokonanych przez zwierzę.

Czytaj więcej:

Londyn: Każdego tygodnia prawie 300 najemcom grozi eksmisja bez wyraźnej przyczyny

UK: Co dalej z reformą wynajmu mieszkań? Zakaz eksmisji "bez winy" może być złagodzony

UK: Czynsze w mniejszych miastach rosną w miarę odpływu najemców z dużych miast

Najem mieszkania "tańszy niż kupno" w większości regionów UK, ale nie w Londynie

UK: Podwyżki czynszów będą przez trzy lata przewyższać wzrost płac

Czynsze za wynajem nieruchomości w Wielkiej Brytanii wzrosły do rekordowego poziomu

    Komentarze
    • Olo
      17 maja, 18:26

      Patologiczny kraj g...a mieszkałem kiedyś na prywatnym 1 bed i zawsze z landlordem były problemy teraz przeniosłem się na council i skromnie mieszkanie małe ale contact z nimi jest znacznie lepszy rent niższy .ten kraj doszedł do dna nie warto tutaj mieszkać ani żyć mając jakiś zawód lepiej przynajmniej chcieć spróbować życia w Polsce lub innym kraju EU polscy politycy mają rację mówiąc że Polacy z UK szczególnie powinni zmienić kraj zamieszkania na EU ponieważ prawo jest lepsze zabezpieczenie socjalne jest lepsze jak tu,w UK człowiek nie ma nic .

    • Xander
      18 maja, 07:41

      Huehuehue płać i płacz :) a benekiciaż taki zadowolony że dzwoni do agencji żeby żarówkę mu przyszli wymienić, oj oj drogo cię to będzie kosztowało hehehe Kto myślał jest już na swoim papa

    • Koony32
      18 maja, 07:48

      To wszystko zależy od polityków, oni doprowadzili do takiej drozyzny , recesja jest i trzeba zaciskać pasa, ale co z tego że 700% zarobił British gas i inne firmy , banki podniosły stopy procentowe od kredytu zasłaniając się recesja, to kto na końcu za to zapłaci no napewno nie landrod .

    • Axi
      18 maja, 09:35

      UK już po mału przestaje być atrakcyjnym kierunkiem wyjazdowym. Chyba że dla pontoniarzy. Socjal rozbudowany ale angole zapomnieli, że już ie ma skąd kraść i grabić. Skończyło się eldorado. Myślę, że jeszcze z 30-40 lat i w UK będzie się żyło gorzej niż w przeciętnym kraju Europy.

    • Janusz z PGR
      18 maja, 10:50

      Kolesiowi co czesciej zmienia nicki majtki OLO
      Przypominam bilet z UK do europy spokojnie za 20f kupisz... Van przeprowadzka materaca I butelek od 500f do 2000f ... A no tak nie masz nawet tyle (⁠◠⁠‿⁠・)...
      Jutro pogoda pojade nad morze... Olo I jemu podobni na car boot kupic uzywane buty od Rumuna za 5 £ ...potem cydr z Iceland,konderwa I zycie jest piekne

    • Jarek
      18 maja, 12:44

      Bzdura,wiekszosc znajomych w Londynie dostalo podwyzki po £500 na miesiac i juz teraz ludziom nie starcza na godne zycie.Rezultatem bedzie masowy odplyw Polakow i nie tylko z Londynu.Strach sie bac co bedzie za rok...a lepiej nie bedzie.Pozdrawiam rzadzacych tym chorym krajem.

    • Lic
      18 maja, 12:52

      Pokoj za 1000 funtów miesięcznie, a nawet więcej takie rzeczy tylko w Anglii :////

    • Benekiciaż
      18 maja, 13:41

      Uderzanie kotka za poomoca mlotka ! Ja se dzwonie do agencji ze mi z kranu cieknie i na zajutrz przyjezdza specjalista i robi a ty na wlasnym jestes I podkladasz garnek żeby tylko nie placic za fachowca! Baranie ĺby ci co mają swoje w tym drogim kraju!jutro robię claima bo mi zarowka za mocno swieci a pojutrze zglosze ze mi wieje przez dziurke od klucza! I otwieram kolejne pifko i czekam na fachowca ! Takie zycie chwale bo w tym roku jade na wakacje do brajton bo tam morze jest i moze bedzie tez mewa biala I gril na plazy ulala

    • Matt Londonist
      18 maja, 14:55

      Trzeba bylo kupywac swoja nieruchomosc jak byly niskie stopy oprocentowania a nie teraz plakac... Acha, wiekszosc tu pracuje za najnizsza bo albo nie nauczyli sie jezyka albo nie zrobili nic zeby podniesc lub zmienic kwalifikacje.... wiec i tak by nie dostala kredytu.

    • Janusz z PGR
      18 maja, 16:17

      Mnie to kolega Anglik przyniósł w prezencie kupę i położył na środku naszego pienknego pokoju aby pachniało my to ze Zdzisławem pseudonim Zwyrol takie zadowolone mamy gdzie spać Ja mam czerwony od brudu materac w jednym rogu a Zdzisław w drugiem rogu ,my to się tak ucieszyli bo Anglik przyniósł też cider to my damy radę do rana w tym pienknym raju .

    • Fan clarksona
      18 maja, 22:03

      DO OLO. Masz 100% racji.. popieram.
      Wyplaty dostaje tyle samo co 5lat temu i czynsz place 30% większy niż 5lat temu przykładowo.
      Na nic niestać.
      W polsce w rodzinie czy znajomi mają wszyscy swoje domy czy auta a ja w angli niemam..
      Śmieją się że przyjechał biedny wujek..syn z angli..

    • Edzio
      19 maja, 08:50

      Ale ściema, ktoś się nie wysilił tylko powołał się na głupotach z neta .Ustawa o wynajęciu precyzuje dokładnie ile razy i jak kwota jest zapisane na podstawie kalkulatora .art 21 ma zastosowanie tylko jeśli landlord chce sprzedać dom lub przekazać komuś z rodziny .Jeśli wręczy art 21 żeby wynająć innej osobie grozi mu wyskoka kara lub pozbawienie wynajmu .Nie oddanie depozytu obecnie jest nielegalne w uk ,wystarczy przeczytać ustawę o wynajęciu.

    • Hehe…
      19 maja, 09:49

      Wiecznie niezadowoleni jak zwykle leja jadem? Jak to jest, ze liczba mieszkancow Londynu rosnie, mieszkania (te drogie) ida jak na pniu, zarowno na sprzedaz jak i pod wynajem, a wam wciaz nie starcza na nic? Jakims cudem wiekszosc moich znajomych, ktorym chcialo sie skonczyc szkole i dobrze nauczyc angielskiego, kupilo sobie mieszkania lub domy. A reszcie orzelkow zal d..e sciska?

    • Do Fan clarksona
      19 maja, 10:07

      To co tu robisz oprocz uzalania sie? Nie masz na bilet, paszportu czy.... ukrywasz sie tutaj?

    • Janusz z PGR
      19 maja, 12:00

      Perspektywa siusiu majtka? Płacz, lament i obsrana pielucha. Perspektywa mężczyzny HNC-HND, HTQ i tak tu jestem to wyrobie zawód. Można uczęszczać raz, jeden, 1 raz w tygodniu, plus są liczne święta przerwy. Siusiu płaczek nie jest poświęcić nawet jedynego dnia w tygodniu i to nie w każdym na poprawę bytu. :-) . Jeden dzień nie w każdym tygodniu przez dwa lata aby wyrobić sobie HNC. Ci ludzie są żałośni. Hahah samoloty cały czas latają do Polski moji drodzy, z Londynu macie aż 4 lotniska do wyboru.

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 31.05.2024
    GBP 5.0056 złEUR 4.2678 złUSD 3.9389 złCHF 4.3471 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama