Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Na londyńskim Ealingu odkryto nowy gatunek ćmy

Na londyńskim Ealingu odkryto nowy gatunek ćmy
Ćma z Ealingu otrzymała już oficjalną nazwę. (Fot. Getty Images)
Mieszkanka Londynu Barbara Mulligan, która sama siebie określa mianem 'wielbicielki ciem', odkryła zupełnie nowy gatunek tego owada. Odkrycia dokonała w swoim lokalnym parku na terenie Ealing w zachodniej części stolicy.

Reklama
Reklama

Barbara Mullingan kolekcjonuje i hoduje ćmy od 10. roku życia. Jaka sama przyznaje, nigdy nie przypuszczała, że kiedykolwiek uda jej się poznać nowy gatunek tego owada.

Odkrycia dokonała na terenie Walpole Park na Ealingu. Pomimo kilkudziesięciu lat doświadczenia, mieszkanka Londynu nie była w stanie zidentyfikować złapanej w pułapkę na mole ćmy. Wysłała ją więc do Natural History Museum, gdzie okaz poddano analizie DNA. Ta z kolei wykazała, że "jej znalezisko nie jest obecnie znane współczesnej nauce".

"Miło jest wiedzieć, że do końca życia będę wspominana dzięki tej ćmie" - przekazała kobieta.

Szczegółowej analizy ćmy dokonał Mark Sterling, ekspert w tym zakresie, który na co dzień pracuje właśnie w Natural History Museum. Dokładnie zbadał on kształty i anatomię owada i wywnioskował, że należy ona do grupy Tachystola, która naturalnie występuje w Australii. Nie wszystko jednak się zgadzało, więc ekspert ostatecznie zrozumiał, z czym ma do czynienia.

"Po raz pierwszy w życiu odkryłem nowy gatunek. To bardzo ekscytujące" - skomentował.

W Muzeum Historii Naturalnej znajdują się dziesiątki milionów okazów ciem, niektóre sprzed setek lat. Wśród kolekcji znajdują się także ćmy z grupy Tachystola z 1886 roku. Aby udowodnić, że rzeczywiście mamy do czynienia z nowym gatunkiem, ekspert dokonał analizy nóg ciem z tej grupy z tą, którą znalazła Barbara Mullingan. Okazało się, że różnią się one genetycznie.

Ćma z Ealingu została już oficjalnie zarejestrowana jako nowy gatunek i otrzymała nazwę Tachystola mulliganae. Informacje na ten tematów - wraz ze szczegółami badań - opublikowano w naukowym piśmie "The Entomologists Record i Journal of Variation".

Czytaj więcej:

Wieloryb w Bałtyku. Ssaka widziano 70 km na północ od Zatoki Gdańskiej

Anglia: Na mokradła Nene Wetlands po 400 latach powrócą bobry

W barcelońskim Zoo padł najstarszy w Europie nosorożec biały

Francuski naukowiec: Globalne ocieplenie może ożywić "wirusy zombie" z wiecznej zmarzliny na Syberii

    Komentarze
    Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
    Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama