Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Miód na Wyspach gorszej jakości? Tak uważa UE

Miód na Wyspach gorszej jakości? Tak uważa UE
Miód należy do najczęściej fałszowanych produktów żywnościowych na świecie. (Fot. Getty Images)
Miód co najmniej 10 marek eksportowanych z Wielkiej Brytanii do krajów UE jest rozcieńczany 'zakazanymi, tanimi składnikami' - wynika z najnowszego raportu, na który powołują się brytyjskie media.
Reklama
Reklama

W ogólnoeuropejskim badaniu przeprowadzonym przez Komisję Europejską wybrano losowo próbki miodu importowanego przez kraje UE i przetestowano je pod kątem zawartości składników szkodliwych.

Przebadano dziesięć brytyjskich marek i okazało się, że wszystkie były rozcieńczone syropem cukrowym. Nazwy tych marek nie zostały ujawnione w raporcie, ale prawdopodobnie wszystkie są dostępne w masowej sprzedaży w brytyjskich sklepach.

Dyrektywa UE w zakresie dotyczącym tego produktu wymaga, aby "do miodu nie dodawano żadnych składników spożywczych, w tym substancji wzbogacających".

Brytyjski rząd zamierza przeprowadzić własne dochodzenie w tej sprawie - donosi portal MailOnline.

Badanie wykazało, że 46% przebadanych miodów w całej UE zawierało dodatek cukru. Komisja badająca miody, stwierdziła, że brytyjskie marki są "prawdopodobnie produktem wytworzonym w innych krajach, a następnie mieszanym w Wielkiej Brytanii".

Największa liczba zanieczyszczonych miodów pochodziła od największego dostawcy w Wielkiej Brytanii, czyli z Chin. Jednak najwięcej miodów z dodatkiem cukru pochodziło z Turcji (93%).

W badaniu wzięło udział 16 krajów UE oraz Szwajcaria i Norwegia. W sumie 320 próbek partii miodu - importowanych z 20 krajów - zostało losowo pobranych w okresie od listopada 2021 do lutego 2022 roku.

Próbki te były następnie wysyłane do analizy, w wyniku której stwierdzono, że 147 z nich (46%) uznano za zafałszowane, a zatem niezgodne z ogólnymi przepisami unijnej dyrektywy dotyczącej miodu.

Brytyjskie Stowarzyszenie Pszczelarzy (BBKA) podkreśliło, że ważne jest, aby firmy umieszczały na swoich miodach informację o kraju pochodzenia, aby umożliwić "konsumentom wybór miodu ze źródeł, w których prawdopodobieństwo zafałszowania jest mniejsze".

Obecnie kraj pochodzenia podany na etykiecie miodu można zastąpić określeniem "mieszanka miodów z UE i spoza UE", jeżeli miód pochodzi z kilku różnych krajów.

Organizacja ta wystosowała petycję niespełna pół roku temu, wzywając rząd do wprowadzenia obowiązku umieszczania na etykiecie informacji o pochodzeniu miodu. Do tej pory zebrała ponad 12 000 podpisów, a okres przyjmowania zgłoszeń upływa 13 kwietnia.
 

Czytaj więcej:

Miód wśród najczęściej fałszowanych produktów spożywczych na świecie

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama