Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Met Office: 2023 był drugim najgorętszym rokiem w historii UK

Met Office: 2023 był drugim najgorętszym rokiem w historii UK
Upały latem 2022 r. mocno dały się we znaki mieszkańcom UK. (Fot. Getty Images)
Ze wstępnych danych Met Office wynika, że ubiegły rok był drugim z kolei rokiem z najwyższymi temperaturami w historii UK. Uplasował się tuż za rokiem 2022, w którym średnia wartość odnotowanych temperatur była tylko o 0,06 st. C wyższa. Z kolei w samej tylko Walii i Irlandii Północnej rok 2023 był najgorętszym rokiem w historii - poinformował portal stacji BBC.
Reklama
Reklama

Według krajowych służb meteorologicznych, to właśnie zmiany klimatyczne sprawiły, że występowanie wysokich temperatur stało się "znacznie bardziej prawdopodobne".

""Zmiany klimatyczne wpływają na rekordowe wartości temperatur w tym kraju w perspektywie długoterminowej, a rok 2023 zapisze się jako kolejny bardzo ciepły rok" – oznajmił starszy specjalista Met Office Mike Kendon.

Lato w UK przyniosło między innymi rekordowy pod względem temperatury czerwiec i najgorętszy wrzesień, z temperaturami sięgającymi ponad 33 st. C.

Zjednoczone Królestwo dysponuje jednymi z najstarszych rejestrów temperatury na świecie. Cykl temperatur w środkowej Anglii prowadzony przez Met Office sięga aż 1659 roku.

Pomimo następujących po sobie najgorętszych lat w historii, w lipcu brytyjski rząd został ostrzeżony przez własnych doradców, że UK nie jest przygotowane na zmiany klimatyczne. W 2022 r. odnotowano średnio około 3 000 więcej zgonów w grupie osób po 65. roku życia, a także odwołano około 20% operacji.

Również średnia suma opadów w ubiegłym roku wzrosła o 11% w całym Zjednoczonym Królestwie, ale już o ponad 20% w Anglii i Irlandii Północnej.

Naukowcy przewidują, że z powodu zmian klimatycznych Wielka Brytania będzie doświadczać cieplejszych i bardziej suchych lat oraz cieplejszych i bardziej wilgotnych zim. Kiedy powietrze się nagrzewa, może zatrzymywać więcej wilgoci, co skutkuje zwiększonymi opadami deszczu.

Podobnie jak w UK, rekordowe temperatury były również obserwowane na całym świecie. Doszło do pożarów w Grecji, Tunezji i na Hawajach, odnotowano historycznie wysokie temperatury wód oceanicznych w Atlantyku, rekordowy sezon pożarów w Kanadzie i niepokojący spadek grubości pokrywy lodowej na Antarktydzie.

Czytaj więcej:

Met Office: Czerwiec najgorętszym miesiącem w historii Wielkiej Brytanii

Najgorętszy w historii czerwiec w UK doprowadził do wymierania ryb i zakłócił życie owadów

Naukowcy: 3 lipca był najgorętszym dniem na świecie

Miniony tydzień był na całym świecie najgorętszym w dziejach pomiarów

Naukowcy: Tegoroczny lipiec będzie najgorętszym miesiącem w historii

Anglia: Co 3. dom niedostosowany do wzrostu temperatur w kraju

Naukowcy ostrzegają: Klimat Szkocji zmienia się szybciej, niż przewidywano

    Komentarze
    • Czytelnik anonimowy
      4 stycznia, 12:13

      Dla kontrastu, europa, w 60% zostala pokryta sniegiem, pierwszy raz od ponad 100 lat

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama