Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

London Eye pozostanie elementem panoramy brytyjskiej stolicy przez kolejne lata

London Eye pozostanie elementem panoramy brytyjskiej stolicy przez kolejne lata
Po 25 latach istnienia London Eye trudno sobie wyobrazić panoramę Londynu bez niego. (Fot. Getty Images)
Według planów, które mają zostać zatwierdzone w przyszłym miesiącu, London Eye będzie stałym elementem panoramy stolicy jeszcze przez wiele kolejnych lat - donoszą lokalne media na Wyspach.
Reklama
Reklama

Słynne na całym świecie koło widokowe uzyskało pozwolenie na funkcjonowanie na stałe w 2003 roku, ale z klauzulą obligującą Radę Lambeth do podjęcia decyzji, czy atrakcja powinna być utrzymywana po upływie 25 lat.

Obecnie urzędnicy lokalnych władz rekomendują, by kultowa atrakcja mogła funkcjonować nawet dłużej niż do 2028 r., po tym jak okazało się, że ma ona pozytywny wpływ na londyńską gospodarkę.

Plany uczynienia najpopularniejszej płatnej atrakcji Londynu stałą propozycją, zostały oficjalnie poparte m.in. przez UK Hospitality, pobliskie Southbank Centre i byłą posłankę z dzielnicy Vauxhall, Kate Hoey.

Słynna atrakcja Londynu rocznie przyciąga około czterech milionów odwiedzających. (Fot. Getty Images)

Jednak nowo opublikowane dokumenty ujawniają również obawy Agencji Ochrony Środowiska (EA), że lokalizacja Eye może sprawić, że przyszłe prace związane z ochroną przeciwpowodziową Tamizy będą utrudnione i bardziej kosztowne.

Urzędnicy EA obawiają się również, że w przypadku konieczności zawieszenia działalności obiektu w trakcie prac związanych z zabezpieczeniem przeciwpowodziowym, może on podlegać roszczeniom odszkodowawczym.

Właściciele obiektu, firma Merlin Entertainments, twierdzą jednak, że nie ma on wpływu na zwiększenie zagrożenia powodziowego i że nie będą przeszkadzali w rozbudowie zabezpieczeń przeciwpowodziowych, jeśli zajdzie taka potrzeba w przyszłości.

Rekomendując wydanie zgody, urzędnicy ds. zagospodarowania przestrzennego Rady Lambeth stwierdzili, że atrakcja "nadal ma znaczący korzystny wpływ społeczno-gospodarczy zarówno dla gminy Lambeth, Londynu, jak i całego kraju", przynosząc zyski całej londyńskiej gospodarce w wysokości 143 milionów funtów.

Koło Milenijne - bo taką pierwotnie nosiło nazwę - zostało oficjalnie oddane do użytku przez ówczesnego premiera Tony'ego Blaira 31 grudnia 1999 r. na okres pięciu lat, który później został przedłużony.

Rocznie przyciąga około czterech milionów osób, z których prawie trzy czwarte to turyści z zagranicy odwiedzający Zjednoczone Królestwo.

Czytaj więcej:

Londyn: Propozycja budowy "nowego London Eye" przy Camden Lock zatwierdzona przez gminę

Tę brytyjską atrakcję turystyczną uznano za jedną z najbardziej zawyżonych cenowo na świecie

Stonehenge to najbardziej przereklamowana atrakcja turystyczna świata

British Museum znów najpopularniejszą atrakcją turystyczną w Wielkiej Brytanii

    Komentarze
    Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
    Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 09.05.2024
    GBP 4.9986 złEUR 4.2993 złUSD 4.0076 złCHF 4.4061 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama