Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Liderzy firm obawiają się ryzyka związanego ze sztuczną inteligencją

Liderzy firm obawiają się ryzyka związanego ze sztuczną inteligencją
Liderzy przyznają, że są nieprzygotowani do natychmiastowego wdrożenia AI. (Fot. Getty Images)
92 proc. przedstawicieli kadry kierowniczej firm obawia się ryzyka związanego z implementacją rozwiązań opartych na AI – wynika z raportu KPMG 'Generative AI: From buzz to business value'. 60 proc. postrzega sztuczną inteligencję jako szansę na zwiększenie wydajności i przychodów – dodano.
Reklama
Reklama

Jak wynika z badania firmy doradczej KPMG "Generative AI: From buzz to business value", 72 proc. przedstawicieli kadry kierowniczej uważa, że generatywna sztuczna inteligencja może odegrać kluczową rolę w budowaniu i utrzymywaniu zaufania interesariuszy.

45 proc. twierdzi jednak, że technologia ta może negatywnie wpłynąć na działalność prowadzonych przez nich firm, jeśli nie zostaną wdrożone odpowiednie narzędzia zarządzania ryzykiem.

"Zdecydowana większość respondentów (92 proc.) obawia się ryzyka związanego z implementacją rozwiązań opartych na AI" – wskazano.

Głównymi barierami wdrożenia rozwiązań AI są przede wszystkim: brak kompetencji wśród pracowników w tym zakresie, kwestie kosztów oraz niejasne sposoby wykorzystania tych rozwiązań. (Fot. Getty Images)

Obawą światowych CEO – zaznaczono – jest także kwestia niejasnych regulacji w zakresie AI. Poinformowano, że 77 proc. liderów twierdzi, że niepewny i zmieniający się krajobraz regulacyjny wpływa na ich decyzje inwestycyjne w zakresie generatywnej sztucznej inteligencji, ale równocześnie zaznaczają, że czują się pewnie w zakresie radzenia sobie z wymogami regulacyjnymi.

"Ponad trzy czwarte (77 proc.) kadry kierowniczej największych firm, niezależnie od branży w jakiej funkcjonują, uważa, że sztuczna inteligencja to rozwijająca się technologia o zdecydowanie największym potencjalnym wpływie na ich dotychczasową działalność" – przekazano w raporcie.

Możliwość wykorzystania sztucznej inteligencji do zmiany sposobu, w jaki przedsiębiorstwa tworzą treści, angażują użytkowników, rozwijają oprogramowanie i analizują dane wydają się nieograniczone – stwierdzono. Zgodnie z badaniem, 60 proc. respondentów postrzega generatywną sztuczną inteligencję jako szansę na zwiększenie wydajności, udziału w rynku i przychodów oraz uzyskanie przewagi konkurencyjnej.

Jak jednak dodano, "droga od początkowego entuzjazmu do stworzenia realnej wartości biznesowej nie jest prosta ani jednoznaczna". Zaznaczono, iż zanim kadra kierownicza zainwestuje w implementację rozwiązań opartych na AI, w firmach niezbędna będzie weryfikacja kwestii takich jak: zapewnienie bezpieczeństwa, niezawodność technologii, wpływ ma miejsca pracy, potencjalna wartość tej technologii dla organizacji.

Zdaniem ankietowanych prezesów głównymi barierami wdrożenia rozwiązań AI są przede wszystkim: brak kompetencji wśród pracowników w tym zakresie, kwestie kosztów oraz niejasne sposoby wykorzystania tych rozwiązań.

"Pomijając bariery organizacyjne, respondenci badania wskazują, że są nieprzygotowani do natychmiastowego wdrożenia AI, zwłaszcza biorąc pod uwagę scenariusz nieplanowanego i niekontrolowanego rozwoju sztucznej inteligencji w wyniku którego może ucierpieć jeden z najważniejszych aktywów biznesowych – zaufanie" – podsumowano.

Raport KPMG pt. "Generative AI: From buzz to business value" powstał na podstawie badania przeprowadzonego w okresie 17-31 marca 2023 roku wśród 300 globalnych liderów stojących na czele firm z całego świata z przychodami powyżej 1 mld dolarów.

Czytaj więcej:

Na forum dotyczącym AI roboty zapewniły, że nie będą buntować się przeciw ludziom

Szef brytyjskiego wywiadu: Sztuczna inteligencja nie zastąpi żywych szpiegów

Badanie: Kobiety są częściej zastępowane przez sztuczną inteligencję niż mężczyźni

Koncern Meta uruchomi grupę chatbotów zasilanych przez AI i posiadających różne "osobowości"

Laureat nagrody Nobla z ekonomii przestrzega przed sztuczną inteligencją

Badanie: 18 proc. firm nie chce korzystać ze sztucznej inteligencji przy rekrutacji

    Komentarze
    • Ozi
      12 września 2023, 09:22

      Nawet najlepszy algorytm ,napisany nie stworzy maszynę samo uczaca się.Juz teraz programy popełniają pomyłki, ponieważ nie są w stanie myśleć samodzielnie .Program lub maszyna przedstawia odpowiedź lecz nie zawsze zgodna z założeniem stworcy lub konsumenta .Przykład, używając telefonu i wpisując w przeglądarkę co szukamu serwis uczy się dopasować do naszego gustu ,lecz jeśli wyczyścimy pliki i historie .Serwis będzie błądził i szukając trafnej odpowiedzi .Co oznacza że potrzebuję zbyt wielu danych żeby samemu był zdolny do działania. Maszyny nie znają naszych upodobań tylko program uczy się .

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama