Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Liczba ofiar koronawirusa drastycznie wzrosła jednego dnia

Liczba ofiar koronawirusa drastycznie wzrosła jednego dnia
Do północy w Chinach kontynentalnych infekcję potwierdzono u prawie 60 tys. pacjentów. (Fot. Getty Images)
Bilans ofiar śmiertelnych koronawirusa w Chinach wzrósł dzisiaj o 254, a liczba potwierdzonych zakażeń o prawie 15 tys. - wynika z oficjalnych danych. Władze tłumaczą rekordowe wzrosty zmianą procedur diagnostycznych, a na świecie rosną obawy o prawdziwą skalę kryzysu.
Reklama
Reklama

Do północy w Chinach kontynentalnych infekcję potwierdzono u prawie 60 tys. pacjentów. 1 367 spośród zakażonych zmarło, a 5 911 wyzdrowiało i zostało już wypisanych ze szpitali - podały dzisiaj chińskie media, powołując się na najnowsze dane państwowej komisji zdrowia.

Rekordowe wzrosty dotyczą prowincji Hubei w środkowych Chinach w ognisku epidemii, gdzie wczoraj stwierdzono 242 zgony spowodowane wirusem i potwierdzono 14 840 zakażeń. Dobowa liczba zgonów była tam dwa razy wyższa, a wykrytych infekcji - prawie dziesięciokrotnie wyższa niż poprzedniego dnia.

Służby medyczne w Hubei klasyfikowały dotąd pacjentów jako zarażonych nowym koronawirusem tylko wówczas, gdy potwierdziły to badania laboratoryjne. Niedobór zestawów do testów RNA i problemy z ich wykonywaniem opóźniały diagnozę, leczenie i izolację pacjentów, co utrudniało walkę z epidemią - oceniali komentatorzy.

Niedobór zestawów do testów RNA i problemy z ich wykonywaniem opóźniały diagnozę, leczenie i izolację pacjentów. (Fot. Getty Images)

W prowincji zaczęto jednak diagnozować pacjentów bez oczekiwania na wyniki testów RNA, lecz na podstawie analizy wyników tomografii komputerowej (TK), która uwidacznia zmiany chorobowe w płucach. Według regionalnej komisji zdrowia, nowa procedura przyspieszy leczenie i zwiększy szanse jego powodzenia.

"Zmiana procedur diagnostycznych może wyjaśnić skok liczby zmarłych" - przekazała agencji Reutera Raina McIntyre, która kieruje badaniami nad bezpieczeństwem biologicznym w Instytucie Kirby’ego na Uniwersytecie Nowej Południowej Walii w Sydney.

"Przypuszczalnie są zgony ludzi, którzy nie zostali zdiagnozowani na podstawie badania laboratoryjnego, ale mieli TK. Ważne, aby oni też byli liczeni" - wskazała ekspertka. Nowa procedura obowiązuje obecnie tylko w prowincji Hubei.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzegła we wtorek, że epidemia stanowi poważne zagrożenie dla świata, potencjalnie większe niż terroryzm. Pierwsza szczepionka przeciw wirusowi może być dostępna za 18 miesięcy.

Czytaj więcej:

Koronawirus zabił lekarza, który jako pierwszy ostrzegał przed epidemią

Rząd UK: Koronawirus "bardzo poważnym" zagrożeniem dla zdrowia publicznego

Eksperci: Okres inkubacji koronawirusa może wynosić nawet 24 dni

Brighton: Koronawirus wykryty u pracownika przychodni, placówkę zamknięto

Szef WHO: Wybuch koronawirusa "bardzo poważnym zagrożeniem dla świata"

Wyzdrowiał Brytyjczyk, który zaraził się koronawirusem w Singapurze

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 31.05.2024
    GBP 5.0056 złEUR 4.2678 złUSD 3.9389 złCHF 4.3471 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama