Menu

Konsumencie, przed zakupem wycieczki sprawdź biuro podróży

Konsumencie, przed zakupem wycieczki sprawdź biuro podróży
Najbardziej muszą uważać podróżni z województwa śląskiego... (Fot. Thinkstock)
Zanim wybierzemy się w podróż, warto sprawdzić, jak radzi sobie biuro, które ma nas tam wysłać - radzi prezes zarządu ERIF Biura Informacji Gospodarczej Edyta Szymczak.
Reklama

Jak wskazała prezes ERIF BIG, by sprawdzić biuro podróży wystarczy założyć w internetowym serwisie infoKonsument.pl bezpłatne konto, dzięki któremu można zdobyć informację, czy wybrana firma jest zadłużona i czy nie grozi jej niewypłacalność.

Z danych ERIF BIG wynika, że obecnie zadłużonych jest 267 biur podróży z całej Polski. Rekordzistą jest tour operator z Chorzowa - ma zadłużenie sięgające ok. 325 tys. zł.

Należy także pamiętać, że każdy operator wycieczki ma obowiązek przedstawić marszałkowi województwa oryginał gwarancji bankowej lub umowę ubezpieczenia. Dzięki tym dokumentom - jeśli operator zbankrutuje - klientów będzie można sprowadzić do kraju. Wykaz biur podróży, które spełniły te warunki, znajduje się na stronach Ministerstwa Sportu i Turystyki.

W bazie ERIF BIG są aż 162 informacje dotyczące nieterminowego regulowania zobowiązań z tytułu ubezpieczeń przez biura podróży. Najbardziej muszą uważać podróżni z województwa śląskiego, gdzie jest 46 takich wpisów, mazowieckiego – 42 oraz małopolskiego – 32 wpisy. Szczególnie ważne są te związane z prowadzoną działalnością turystyczną. Jeśli biuro podróży nie wywiąże się z obowiązku posiadania ubezpieczenia, grozi mu zakaz prowadzenia działalności gospodarczej przez trzy lata.

ERIF Biuro Informacji Gospodarczej S.A. to jedno z pięciu działających w Polsce biur informacji gospodarczej. Zadaniem biura jest przyjmowanie, przechowywanie oraz ujawnianie informacji gospodarczych o osobach, firmach i instytucjach. W bazie danych ERIF BIG S.A. znajdują się informacje gospodarcze pozytywne o terminowo spłacanych rachunkach, fakturach i innych zobowiązaniach. Są w nim też dane o zadłużeniu.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 20.04.2018
  GBP 4.766 złEUR 4.172 złUSD 3.388 złCHF 3.483 zł

  Sport


  Reklama