Menu

Komisarz Oettinger: Brytyjczycy muszą płacić na UE co najmniej do 2020 roku

Komisarz Oettinger: Brytyjczycy muszą płacić na UE co najmniej do 2020 roku
Przez Brexit "w dłuższej perspektywie" w budżecie Unii zabraknie 10-12 mld euro rocznie - ocenił Oettinger (na zdj.). (Fot. EMMANUEL DUNAND/AFP/Getty Images)
Komisarz UE ds. budżetowych Guenther Oettinger poinformował w wywiadzie dla dzisiejszego wydania niemieckiego dziennika "Bild", że Wielka Brytania pomimo Brexitu będzie musiała współfinansować co najmniej do 2020 roku długoterminowe projekty unijne
Reklama

"Brytyjczycy będą musieli po wyjściu (z UE) w 2019 roku nadal płacić na długoterminowe pogramy, które były uzgodnione przed decyzją o Brexicie. Są do tego zobligowani. Londyn będzie musiał przekazywać do Brukseli pieniądze co najmniej do 2020 roku" - podkreślił Oettinger.

Niemiecki polityk przyznał, że "w dłuższej perspektywie" w budżecie Unii zabraknie 10-12 mld euro rocznie.

"Wychodzę z założenia, że ubytek wpłat brytyjskich zostanie zrekompensowany dzięki oszczędnościom i wyższym składkom pozostałych członków UE" - ocenił komisarz. Na Niemcy przypadłaby jego zdaniem podwyżka w "dającej się ogarnąć wzrokiem" wysokości kilku miliardów euro. Roczny budżet UE wynosi 155 mld euro.

Oettinger zapowiedział likwidację wszystkich rabatów wprowadzonych kilkadziesiąt lat temu w związku z żądaniami Wielkiej Brytanii. "Gdy przyczyna wszystkich rabatów w związku z Brexitem zniknie, będą musiały zostać zlikwidowane wszystkie inne rabaty" - wyjaśnił. Pozwoli to jego zdaniem na uproszczenie procedur administracyjnych i zakończy spory podczas negocjacji budżetowych.

Tzw. rabat brytyjski w 2015 roku wyniósł nieco ponad 6 mld euro. Obniżenie składki wpłacanej przez Wielką Brytanię do budżetu Wspólnoty wywalczyła w 1984 ówczesna brytyjska premier Margaret Thatcher. Redukcja składki miała rekompensować Brytyjczykom niewielkie korzyści, jakie uzyskują oni ze wspólnej polityki rolnej.

 

  Komentarze


  • KOKO
   7 sierpnia 2017, 12:33

   Ta unia europejska zaczyna totalnie robic sobie jaja.Moze do 2050 musza placic.MAKRELA rozlicz sie ze swoimi ziomkami za uchodzcow ktorych twoi obywatele maja serdecznie dosyc a TY TUSk rozlicz sie za AMBERG GOLD.UE to jest jedno wielkie szambo zlodziejstwo bank kyory niby daje ale 4x tyle zabiera ktos to sobie niezle wykalkulowl.BANDA ZLODZIEJI.a najsmiejszniejsze to ze jakis PACAn z Grecji bedzie stawial warunki POLSCE.ZART.

  • Lulu
   7 sierpnia 2017, 22:02

   UK powinna poprostu walnac wszystkie umowy z EU i miec ich w 4 literach.Nie potrzebujemy EU.Jeszcze jakis bezsensowne warunki stawiaja :(

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 16.02.2018
  GBP 4.677 złEUR 4.156 złUSD 3.317 złCHF 3.605 zł

  Sport


  Reklama