Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Karol III: Nie ma uzasadnienia dla aktów przemocy popełnionych przez Brytyjczyków

Karol III: Nie ma uzasadnienia dla aktów przemocy popełnionych przez Brytyjczyków
Karol III podkreślił, jak ważne jest zrozumienie krzywd z przeszłości. (Fot. Getty Images)
Składający wizytę w Kenii król Wielkiej Brytanii Karol III przyznał, że 'nie ma usprawiedliwienia' dla 'odrażających i nieuzasadnionych aktów przemocy' popełnionych w przeszłości przez Brytyjczyków wobec Kenijczyków.

Reklama
Reklama

Wczoraj Karol III wraz z królową Camillą rozpoczęli czterodniową wizytę w Kenii. Jest ona trzecim krajem odwiedzanym przez monarchę, od czasu objęcia tronu we wrześniu zeszłego roku.

Przed rozpoczęciem wizyty pojawiły się wezwania skierowane w jego stronę, by w imieniu Wielkiej Brytanii przeprosił za zbrodnie popełnione przez Brytyjczyków w czasach kolonialnych, w tym w szczególności podczas tłumienia powstania Mau Mau w latach 50. XX wieku.

W przemówieniu wygłoszonym na przyjęciu wydanym przez prezydenta Kenii Williama Ruto, Karol III krótko wspomniał o związkach swojej rodziny z tym krajem, przypominając m.in. o tym, że to tam jego matka Elżbieta II w 1952 roku dowiedziała się, że w związku ze śmiercią jej ojca obejmuje tron.

"To bliskość naszej wspólnej historii zbliżyła naszych ludzi. Musimy jednak również uznać najbardziej bolesne momenty naszej długiej i złożonej relacji. Złe czyny z przeszłości są przyczyną największego smutku i najgłębszego żalu" - ocenił Karol III, dodając, że podczas bolesnej walki o niepodległość i suwerenność doszło do "odrażających i nieuzasadnionych aktów przemocy wobec Kenijczyków", wobec czego "nie może być żadnego usprawiedliwienia".

"Wracając do Kenii, bardzo ważne jest dla mnie, abym pogłębił własne zrozumienie tych krzywd i spotkał się z niektórymi z tych, których życie i społeczności zostały tak boleśnie dotknięte" - dodał.

Jak podkreślił, "nic z tego nie może zmienić przeszłości", ale zajmując się historią z "uczciwością i otwartością", oba kraje mogą "być może zademonstrować siłę naszej dzisiejszej przyjaźni".

Wprawdzie Karol III nie oznajmił wprost, że przeprasza - bo o ewentualnych formalnych przeprosinach decyduje rząd - poszedł znacznie dalej niż w zeszłym roku w Rwandzie, gdy wspominał jedynie o "głębi jego osobistego smutku" z powodu cierpień spowodowanych niewolnictwem.

W 2013 roku Wielka Brytania wyraziła ubolewanie z tego z powodu brutalnego stłumienia powstania Mau Mau i wypłaciła 20 mln funtów odszkodowania dla 5 228 ofiar i ich potomków.

Czytaj więcej:

Właściciel dziennika "The Guardian" przeprasza za związki jego założycieli z niewolnictwem

Wielka Brytania uznała, że tzw. Państwo Islamskie popełniło ludobójstwo na jazydach

Trynidad i Tobago wystąpiło do Europy o odszkodowania za pracę niewolniczą

Brytyjski publicysta: Związek Sowiecki nigdy nie został rozliczony ze swoich zbrodni

Król Karol III rozpoczął symboliczną, ale trudną wizytę w Kenii

    Komentarze
    Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
    Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 02.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama