Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Kanada: O legalną pomoc w zakończeniu życia najczęściej proszą chorzy na raka

Kanada: O legalną pomoc w zakończeniu życia najczęściej proszą chorzy na raka
Na medyczną pomoc w zakończeniu życia decyduje się coraz więcej Kanadyjczyków. (Fot. Getty Images)
Nowotwory są główną przyczyną, dla której Kanadyjczycy proszą o pomoc w zakończeniu życia – wynika z raportu, który przedstawiło tamtejsze ministerstwo zdrowia. Ustawa o medycznej pomocy w zakończeniu życia obowiązuje od 2016 roku.
Reklama
Reklama

Od zalegalizowania wspomaganego samobójstwa prawie 45 tys. Kanadyjczyków zdecydowało się tak zakończyć życie. W ubiegłym roku było to ponad 13 tys. osób, co stanowiło 4,1 proc. zmarłych.

Widoczny jest wzrost liczby osób zwracających się o zgodę. W roku 2022 zdecydowało się na to o 31,2 proc. więcej pacjentów niż rok wcześniej – wynika z raportu, w którym przedstawiono szczegółowe dane obejmujące ostatnie cztery lata.

Główną przyczyną wskazywaną w rozpatrzonych wnioskach była utrata zdolności do podejmowania ważnej dla pacjenta działalności (86,3 proc.), utrata zdolności do wykonywania codziennych czynności (81,9 proc.) i niemożność kontrolowania bólu (59,2 proc.).

Najczęściej o medyczne wsparcie w zakończeniu życia proszą osoby chorujące na raka – w ubiegłym roku było to 63 proc. wszystkich przypadków. W dalszej kolejności u podstaw takiej decyzji leżały choroby kardiologiczno-naczyniowe (18,8 proc.), choroby płuc, neurologiczne i "inne".

W ostatnich latach podwyższył się wiek pacjentów korzystających z pomocy. W 2019 roku było to średnio nieco ponad 75 lat, a w roku 2022 - 77 lat. Nieco częściej o pomoc w zakończeniu życia proszą mężczyźni, niż kobiety.

Niektóre środowiska religijne krytykują ustawę, wskazując na wzrost liczby wspomaganych medycznie samobójstw. Publiczny nadawca CBC cytował jednak ekspertów, którzy - tak jak prof. Jocelyn Downie z Uniwersytetu Dalhousie - podkreślają, że jeśli coś było "nielegalne i staje się legalne, to będą wzrosty liczb i trochę potrwa, zanim te liczby się ustabilizują".

Medyczną pomoc w zakończeniu życia mogą uzyskać wyłącznie osoby ciężko chore. Postępująca choroba powoduje u nich nieodwracalne pogorszenie stanu zdrowia i poważne cierpienie, któremu "nie można ulżyć w warunkach możliwych do zaakceptowania" przez pacjenta. Od 2021 roku nie ma obowiązku uzyskiwania opinii, że daje się przewidzieć pozostały danej osobie czas życia.

Ustawa o medycznej pomocy w zakończeniu życia została uchwalona w czerwcu 2016 roku. W lutym 2016 roku sondaż Ipsos wykazał, że 80 proc. Kanadyjczyków uważa, iż lekarska pomoc w zakończeniu życia powinna być możliwa w sytuacjach, gdy dana osoba świadomie wyraża takie życzenie w momencie zdiagnozowania poważnej i nieuleczalnej choroby.

Czytaj więcej:

Hiszpania: Eutanazja zgodna z konstytucją

Portugalia: Prezydent zawetował ustawę legalizującą eutanazję

Belgia: Eutanazja 36-letniej kobiety nie powiodła się. Została uduszona poduszką

    Komentarze
    Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
    Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama