Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Kalifornia zatwierdziła używanie oczyszczonych ścieków jako wody pitnej

Kalifornia zatwierdziła używanie oczyszczonych ścieków jako wody pitnej
Kalifornijskie firmy wodociągowe mogą wprowadzić recykling ścieków i umieszczać je w rurach doprowadzających wodę pitną do domów, szkół i firm. (Fot. Getty Images)
W Kalifornii, która od dziesięcioleci zmaga się z problemem zapewnienia ponad 39 milionom mieszkańców dostępu do wody pitnej, recykling wody nie jest niczym nowym. Drużyna hokejowa Ontario Reign używa oczyszczonych ścieków do produkcji lodu na lodowisko, kurort narciarski Soda Springs do naśnieżania stoków, a rolnicy z Doliny Kalifornijskiej do nawadniania pół.
Reklama
Reklama

Teraz jednak władze stanu poszły o krok dalej i zatwierdziły przepisy zezwalające przedsiębiorstwom wodociągowym na recykling ścieków i udostępnianie ich jako wody pitnej.

"Woda jest w Kalifornii niezwykle cenna. Dlatego ważne jest, abyśmy używali jej więcej niż raz" – podkreśliła Jennifer West, dyrektor zarządzająca WateReuse California, grupy opowiadającej się za szerszym wykorzystaniem wody pochodzącej z recyklingu.

Jeszcze dwie dekady temu projekty tego typu upadały w wyniku ostrego sprzeciwu opinii publicznej. Jednak ekstremalne susze, których w ostatnich latach doświadczył ten stan, zmieniły podejście ludności do wykorzystania zregenerowanych ścieków.

Do tej pory oczyszczone ścieki nigdy nie trafiały bezpośrednio do wodociągów. W hrabstwie Orange w południowej Kalifornii działa duży system oczyszczania wody, który zrecyklingowanymi ściekami uzupełnia podziemne warstwy wodonośne. Tam woda z odzysku miesza się z wodą gruntową i dopiero po kilku miesiącach zostaje ponownie wypompowana i wykorzystana do picia.

Wprowadzone teraz przepisy zezwalają przedsiębiorstwom wodociągowym na gromadzenie ścieków i po oczyszczeniu ponownie wprowadzanie ich do sieci. Nie będzie to jednak obowiązkowe.

Opracowanie wytycznych dotyczących recyklingu wody zajęło organom regulacyjnym ponad dekadę. W tym czasie były one wielokrotnie recenzowane przez niezależne panele naukowców. Nowe przepisy wymagają, aby ścieki były oczyszczane pod kątem wszystkich możliwych patogenów, nawet takich, które nie występują w ściekach.

To wymogi znacznie bardziej rygorystyczne niż dotyczące standardowego uzdatniania wody, którą oczyszcza się jedynie ze znanych patogenów. W efekcie w procesie oczyszczania ścieków z wody usuwane są praktycznie wszystkie substancje, także występujące w niej minerały, co sprawia, że woda staje się niesmaczna. Dlatego na końcowym etapie obróbki ponownie wzbogaca się ją w sole mineralne.

Stanowe prawo zobowiązywało kalifornijską radę ds. kontroli zasobów wodnych do zatwierdzenia tych przepisów do końca 2023 r., więc udało się to dosłownie w ostatniej chwili. Na nowe regulacje z niecierpliwością czeka już część największych przedsiębiorstw wodociągowych, które planują budowę w najbliższym czasie ogromnych zakładów recyklingu wody.

Operatorzy wodociągów oczekują też wsparcia ze strony władz - zarówno w finansowaniu budowy oczyszczalni, jak i w przekonaniu klientów, że woda pochodząca z recyklingu jest całkowicie bezpieczna.

W San Jose na przykład otwarto dla zwiedzających tamtejsze Centrum Zaawansowanego Oczyszczania Wody, żeby mieszkańcy mogli na własne oczy zobaczyć, jak bardzo zaawansowany technologicznie jest to proces i że otrzymywana woda jest idealnie czysta. Do tej pory odzyskiwana tam woda służyła do nawadniania parków i boisk, ale niebawem ma trafić do sieci wodociągowej.

Czytaj więcej:

USA: Rozpoczął się pierwszy proces o zmiany klimatyczne wytoczony władzom stanowym

Naukowcy: W USA już trwa migracja klimatyczna

    Komentarze
    • Czytelnik anonimowy
      27 grudnia 2023, 06:52

      Urabiaja temat pod robaki. Nie moge sie doczekać konkretow i tej jednej iskry kiedy ludzie wyjda i zrobia co trzeba z korporocayjnym majatkiem

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama