Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Japonia: 1 na 10 osób ma powyżej 80 lat. Ponad połowa seniorów "nadal aktywna zawodowo"

Japonia: 1 na 10 osób ma powyżej 80 lat. Ponad połowa seniorów "nadal aktywna zawodowo"
Japiońskie społeczeństwo starzeje się coraz szybciej. (Fot. Getty Images)
Odsetek japońskiej populacji w wieku 80 lat i więcej przekroczył po raz pierwszy w historii 10 proc. – wynika z rządowych danych statystycznych z 2022 r. opublikowanych z okazji obchodzonego w poniedziałek Dnia Szacunku dla Osób Starszych. Jednocześnie wraz z szybko postępującym starzeniem się społeczeństwa coraz więcej seniorów decyduje się kontynuować pracę.
Reklama
Reklama

Liczba osób w wieku powyżej 80 lat wzrosła o 270 tys. w porównaniu z poprzednim rokiem, osiągając 10,1 proc. całkowitej populacji Japonii wynoszącej ok. 124,6 mln.

Ministerstwo podkreśliło jednocześnie w komunikacie, że Japonia ma nadal największy odsetek osób starszych na świecie, czyli tych w wieku 65 lat i więcej. W ubiegłym roku stanowiły one 29,1 proc. (36,23 mln) populacji.

Na drugim i trzecim miejscu w tej klasyfikacji plasują się Włochy i Finlandia, gdzie te grupy stanowią odpowiednio 24,5 proc. i 23,6 proc. populacji – podaje agencja Kyodo.

Japończycy w podeszłym wieku wciąż są aktywni zawodowo. (Fot. Getty Images)

Od dziesięcioleci populacja Japonii kurczy się i szybko starzeje, ponieważ młodzi ludzie coraz później decyduje się na małżeństwo i dzieci. Rząd Japonii odnotowuje rosnące koszty opieki nad osobami starszymi, przy niewystarczającej liczbie młodych ludzi do obsadzenia miejsc pracy i opłacenia programów społecznych i socjalnych.

W wyniku tego liczba osób powyżej 65. roku życia, które pozostają aktywne zawodowo, sukcesywnie rośnie od 19 lat i w ubiegłym roku osiągnęła 9,12 mln, co oznacza, że co niemal czwarta osoba w tej grupie wiekowej nadal pracuje. Osoby starsze stanowią 13,6 proc. całkowitej siły roboczej w kraju.

Wskaźnik zatrudnienia wśród seniorów w wieku 65–69 wyniósł 50,8 proc., a w grupie 70–74 lata aż 33,5 proc.

Narodowy Instytut Badań nad Ludnością przewiduje, że osoby w wieku 65 lat i więcej będą stanowić 34,8 proc. całkowitej populacji w 2040 r., kiedy do tej grupy dołączy drugie pokolenie wyżu demograficznego urodzone w latach 1971-1974.

Starzejące się społeczeństwo przekłada się na rosnące nakłady na ubezpieczenia społeczne, które obecnie stanowią około jednej trzeciej rocznych wydatków rządowych.

Czytaj więcej:

Japonia: Młodzi ojcowie nie biorą urlopów rodzicielskich w obawie przed reakcją pracodawcy

Japonia: Liczba mieszkańców spadła poniżej 125 mln

Japonia: Rekordowy import owoców morza z Rosji w 2022 r.

Japonia: Firma chemiczna chce przerabiać odchody krów na paliwo do rakiet kosmicznych

    Komentarze
    • Grey
      20 września 2023, 16:15

      Wyjaśniam dlaczego japońscy seniorzy pracują: w Japonii starzy ludzie sa otaczani ogromnym szacunkiem. Dzien Seniora jest swietem narodowym, dniem wolnym od pracy. I to w panstwie, ktore ma najmniej dni wolnych od pracy na swiecie. Dlatego normalnym widokiem jest 74latek, ktory naprawia... slup elekryczny. Otoz, gdy starzy ludzie NIE sa traktowani jak glupcy, staruchy, przeszkadzające młodym, to CHCA pracować, CHCA byc potrzebni i wyjsc do ludzi. Jak jest w Polsce - wiemy, wiec "seniora" 60lat trzeba UTRZYMYWAĆ, bo on sie zle czuje w pracy, wiec nie chce byc tam gdzie go nie chca.

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama