Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Jaka jest Polonia na Słowacji?

Jaka jest Polonia na Słowacji?
Stolicą Słowacji jest licząca niespełna pół miliona mieszkańców Bratysława. (Fot. Wikipedia)
Polaków na Słowacji według działaczy polonijnych jest zaledwie 10 tysięcy, do tego niewielu z nich angażuje się w życie Polonii. Ci zrzeszeni pozostają aktywni, ale skarżą się na mały budżet, trudności administracyjne oraz kłopoty ze starzeniem się działaczy i znalezieniem następców.
Reklama
Reklama

Małgorzata Wojcieszyńska, wiceszefowa Stowarzyszenia Polaków i Ich Przyjaciół na Słowacji, tłumaczy, że jej szacunki dotyczące liczby Polaków w tym kraju obejmują też ludzi, którzy w ostatnich latach podjęli pracę na Słowacji. "W tych 10 tysiącach są zarówno ci, którzy kultywują polskość, jak i ci, którzy o nią nie dbają" - mówi Wojcieszyńska, która jest też redaktor naczelną "Monitora Polonijnego", czasopisma Polaków na Słowacji.

Działaczka wyjaśniła też, że drugie pokolenie, żyjące od początku na Słowacji, raczej się asymiluje. "Natomiast z młodymi ludźmi, którzy przyjeżdżają, jest różnie. Mamy w naszych szeregach właśnie takich ludzi, ale wiem też, że są tacy, którzy nie szukają kontaktu" - dodała.

Oficjalne dane podają dużo niższą liczbę Polaków na Słowacji. Według Urzędu Statystycznego Republiki Słowackiej (SzUSR), w 2008 r. mniejszość polska liczyła 4,6 tys. osób, czyli stanowiła zaledwie 0,1 proc. ludności kraju. Była ósmą pod względem liczebności - po Węgrach, Romach, Czechach, Rusinach Karpackich (tzw. Karpatorusinach), Ukraińcach i Niemcach.

Klub Polski działa w czterech regionach, główne siedziby ma w Bratysławie, Koszycach, Nitrze, Trenczynie i Dubnicy nad Wagiem. W trzech z nich do głosu bardziej dochodzą te starsze pokolenia, trudniej jest ze znalezieniem następców, szczególnie w Dubnicy nad Wagiem. Bratysława natomiast pozostaje "młoda".

Wojcieszyńska zwróciła również uwagę na problemy z pozyskiwaniem funduszy na działalność Klubu Polskiego - zarówno od rządu w Bratysławie, jak i z Warszawy.

"W 2013 roku był problem ze słowackim rządem, od którego otrzymaliśmy dotację w wysokości 50 proc. tego, co było w roku 2012. W tym roku było już troszkę lepiej, gdyż przedstawiciele Polonii razem z reprezentantami innych mniejszości mogli sobie ustawić pewne widełki. Co prawda nie dostaliśmy tyle co dwa lata temu, ale na szczęście też nie tyle, co w ubiegłym roku" - zaznaczyła.

Oprócz Klubu Polskiego na Słowacji działa jeszcze stowarzyszenie polonijne Polonus. Jak wyjaśniła jego prezes Katarzyna Bielik, organizacja ma pięć placówek w północnej części kraju, w regionie nie pokrywającym się z obszarem działalności Klubu Polskiego. W kilku miastach prowadzi działy polskie w bibliotekach miejskich, w Żylinie dodatkowo ma jeszcze szkółkę języka polskiego.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 25.04.2024
    GBP 5.0427 złEUR 4.3198 złUSD 4.0276 złCHF 4.4131 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama