Menu

Home Office: "Prawa obywateli UE w Wielkiej Brytanii wciąż są takie same"

Home Office:
"Zjednoczone Królestwo pozostaje pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej do czasu wyjścia z jej struktur." (Fot. Thinkstock)
W związku z rosnącym niepokojem zamieszkałych na Wyspach obywateli UE, którzy po rozpoczęciu procesu wychodzenia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty są niepewni swojego statusu, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych (Home Office) zamieściło na swojej stronie dodatkową informację, mającą zażegnać wszelkie obawy.
Reklama

Od czasu ogłoszenia wyników ubiegłorocznego referendum, w którym Wielka Brytania zadecydowała o wyjściu z Unii Europejskiej, obcokrajowcy zamieszkali w kraju Szekspira czują się coraz bardziej niepewnie. W efekcie firmy pomagające w uzyskaniu stałej rezydentury lub brytyjskiego obywatelstwa przeżywają prawdziwe oblężenie, a urzędnicy Home Office są zalewani tysiącami tego typu wniosków. Pojawiły się już sugestie, że rezydentura może być wkrótce zastąpiona inną procedurą potwierdzenia statusu - dużo szybszą i łatwiejszą. Spekuluje się nawet, że w proces ten zaangażowane będą lokalne urzędy (councils).

Tymczasem na oficjalnej stronie rządowej 7 kwietnia br. pojawił się specjalny komunikat skierowany do zamieszkałych w Zjednoczonym Królestwie obywateli UE, którzy jeszcze nie posiadają rezydentury bądź brytyjskiego paszportu. "Status obywateli UE w UK: co potrzebujesz wiedzieć" - nosi tytuł dokumentu, w którym zapewnia się, że "nic nie musisz robić w związku z uruchomieniem Artykułu 50. W czasie, gdy UK pozostaje w UE, nie będą wprowadzane żadne zmiany praw i statusu obywateli UE zamieszkałych w UK".

Autorzy komunikatu informują ponadto, że zgodnie z prawem unijnym "nie potrzebujesz dokumentu potwierdzającego status rezydenta". Dodają ponadto, że jeśli ktoś planuje aplikować o takie potwierdzenie, może wpisać na stronie swój adres email i otrzymywać powiadomienia o najnowszych decyzjach rządu podjętych w związku z Brexitem i o krokach, jakie w związku z tym powinno się podjąć, by potwierdzić swój status.

"Zjednoczone Królestwo pozostaje pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej do czasu wyjścia z jej struktur. Wszelkie prawa i zobowiązania wynikające z tego członkostwa do tego czasu pozostają takie same" - czytamy dalej.

Home Office podkreśla również, że wszyscy obywatele krajów Unii wciąż mają prawo przyjeżdżać i mieszkać w Wielkiej Brytanii, a deportacja z kraju grozi tylko osobom, które są postrzegane jako poważne zagrożenie dla społeczeństwa, nie są z punktu prawnego rezydentami UK (np. nie są obywatelami UE i przebywają w UK nielegalnie - przyp. red.) lub nadużywają praw związanych ze swobodnym przepływem osób.

 

  Komentarze


  • Tom
   18 kwietnia 2017, 17:24

   Tak tak nic nie potrzeba a poxniej powiedxa nie masz potwierdzinego stalego rezydenta to wynocha.

  • Lulu
   18 kwietnia 2017, 19:37

   Ehhh-a ja juz sie spakowalem :) musze sie spowrotem rozpakowac :)

  • Foreigner
   18 kwietnia 2017, 23:50

   napewno zaprosza do kolejki po wize w specjalnej promocyjnej cenie dla obywateli UE £2000-£4000 , wiec rozwiaza problem dyplomatycznie, bo wielu nie bedzie stac na taki prezent

  • THC
   19 kwietnia 2017, 07:57

   System punktowy, kto nie zarabia min 35tys/rok, pobiera benefity, wszystkie samotne mamusie z polski -> torba bazarowa w krate! hehe

  • Eooo
   19 kwietnia 2017, 09:10

   @Tom to im pokażesz kartę WRS jeżeli taka posiadasz, która 10 lat temu dała już wielu osobom prawo pracy tutaj i nie na darmo np w formularzu o rezydenta jest o nią zapytanie.
   Btw na stronie rzadu możesz sobie sprawdzić elegancko jaka emerytura już Ci się należy w ciągu kilku minut także wkrótce podobny system wejdzie z rezydentem bo nie ogarną tego inaczej.

  • THC
   19 kwietnia 2017, 12:03

   @Eooo - masz racje. Panikuja ci ktorzy nie zyli uczciwie. Torba w krate?

  • THC
   19 kwietnia 2017, 12:51

   Spakujcie mnie w torbe w krate bo nie nadaje sie do zycia w Polskim spoleczenstwie. Blagam o adres do psychiatry wasz THC

  • Marecki17
   19 kwietnia 2017, 15:00

   Ale ja lubie te wszystkie komentarze :D nikt nikogo jeszcze nie wyrzuca a spora liczba rodakow juz zdazyla wrocic do kraju. Dlaczego? Bo to wspanialy moment na uswiadomienie sobie czy ma sie tu szanse cokolwiek osiagnac. Widmo braku benefitow i latwego zycia pomalu sie oddala i czesc ludzi zdaje sobie sprawe ze nie jest tak lekko. Ci ktorzy jednak cos osiagneli nie sraja w gacie co to bedzie bo tylko sobie samemu udowodnili na obczyznie ze wszedzie sobie wspaniale poradza.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 18.05.2018
  GBP 4.912 złEUR 4.296 złUSD 3.639 złCHF 3.641 zł

  Sport


  Reklama