Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Global Forest Watch alarmuje: Coraz mniej lasów na naszej planecie

Global Forest Watch alarmuje: Coraz mniej lasów na naszej planecie
Naukowcy ostrzegają, że nie da się zastąpić starych lasów nowymi nasadzeniami... (Fot. Getty Images)
W każdej minucie znika las o powierzchni 11 boisk do piłki nożnej; w 2022 r. Ziemia straciła lasy tropikalne o powierzchni Szwajcarii - wynika z nowych badań World Resources Institute (WRI).
Reklama
Reklama

Zobowiązanie z Glasgow, przewidujące zatrzymanie wylesiania globu do 2030 roku, nie jest dotrzymywane - zauważa portal stacji BBC, powołując się na analizy Global Forest Watch.

Deklaracja z Glagow została podpisana podczas szczytu klimatycznego COP26 w 2021 r. 100 światowych przywódców, reprezentujących państwa obejmujące około 85 procent światowych lasów, złożyło podpisy pod dokumentem, w którym zobowiązali się do wspólnej pracy na rzecz "powstrzymania i odwrócenia utraty lasów i degradacji gruntów do 2030 r.".

Szczególnie krytyczna jest utrata lasów pierwotnych, wyjątkowo cennych tak dla ochrony przed globalnym ociepleniem, jak dla zachowania różnorodności biologicznej. Zwłaszcza lasy deszczowe w Brazylii, Demokratycznej Republice Konga i Indonezji pochłaniają ogromne ilości gazów cieplarnianych świecie - podkreśla portal.

Musimy ratować lasy - przekonują ekolodzy... (Fot. Getty Images)

Niszczenie starych lasów powoduje, że zmagazynowany w drzewach węgiel jest uwalniany do atmosfery, podnosząc temperatury na całym globie. Naukowcy ostrzegają, że nie da się zastąpić starych lasów nowymi nasadzeniami. Nie są one w stanie spełniać tych samych funkcji co ekosystem budowany przez setki czy tysiące lat.

Według nowych danych zebranych przez University of Maryland, w ubiegłym roku w tropikach utracono o 10 proc. więcej pierwotnych lasów deszczowych niż w 2021 r. Wycięto lub spalono nieco ponad 4 mln hektarów, czyli tyle, ile wynosi powierzchnia Szwajcarii. Uwolniło to tyle dwutlenku węgla, ile przez rok uwalniają Indie, zużywając paliwa kopalne.

Jednak spowolnienie utraty lasów w Indonezji pokazuje, że odwrócenie tego trendu jest możliwe - podkreśla BBC. W Indonezji pik niszczenia lasów nastąpił w 2016, od tego czasu proces ten spowalnia - w ubiegłym roku, podaje Reuters, zmniejszył się o 8.4 proc. 

    Komentarze
    • Maxxx
      2 lipca 2023, 12:49

      Ok tylko czemu nam zaprzątać tym głowę. Ani ja ani nikt pewnie z osób tu obecnych ich nie wyciął. Mamy teraz problemy podstawy życia w tym kraju
      Więc ch...mnie obchodzi ten las. Skoro rząd jakiegoś państwa pozwolił na wycinkę to niech zasadzi nowy.nie obarczajcie nas co2 ani tymi bzdurami bo nic nam do tego. I nie czujmy tego winni bo nie my tworzymy ten system .

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama