Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Firmy w Polsce szykują się na trudniejszy rynek pracy

Firmy w Polsce szykują się na trudniejszy rynek pracy
Do 90 proc. (z 87 proc. przed rokiem) wzrósł odsetek pracodawców, którzy w najbliższych 12 miesiącach zamierzają rekrutować pracowników. (Fot. Getty Images)
Licząc na ożywienie w 2024 r., przedsiębiorcy nie rezygnują z optymalizacji kosztów, więc części z nich będzie trudno wyrównać niedobory kompetencyjne - informuje dzisiejsza 'Rzeczpospolita'.
Reklama
Reklama

Prawie sześć na dziesięć przedsiębiorstw, które zaczęły 2024 rok z planami rekrutacji pracowników, spodziewa się trudności w ich pozyskaniu. Najczęściej z powodu "nierealistycznych oczekiwań finansowych kandydatów", choć prawie połowa badanych obawia się też niedoboru specjalistów i menedżerów, który może nasilić oczekiwane ożywienie w gospodarce – wynika z najnowszego Raportu Płacowego firmy rekrutacyjnej Hays Poland, który "Rzeczpospolita" opisuje jako pierwsza.

Raport, który podsumowuje wyniki badania przeprowadzonego wśród prawie 1,5 tys. działających w Polsce firm, potwierdza – widoczny także w innych sondażach – wzrost optymizmu przedsiębiorstw. 

Agnieszka Kolenda, dyrektor wykonawcza w Hays Poland, wskazuje jednak, że entuzjazm studzą podawane przez firmy powody rekrutacji.

Pracodawcy liczą się z tym, że nie wszyscy kandydaci będą posiadali odpowiednie kompetencje. (Fot. Getty Images)

"Chociaż nadal największa grupa (prawie połowa) przedsiębiorstw będzie szukać nowych pracowników ze względu na rozwój biznesu, to takich deklaracji jest o 5 pkt proc. mniej niż przed rokiem" - podaje gazeta.

Z kolei nieco częściej tegoroczne poszukiwania nowych pracowników będą motywowane spodziewaną rotacją kadr (40 proc.).

"Wiele rekrutacji w roku 2024 nie będzie związanych z tworzeniem nowych miejsc pracy, lecz z koniecznością wypełnienia wakatów powstałych wskutek odejść pracowników" – zaznacza Agnieszka Kolenda.

Część z nich - jak podaje gazeta - może być efektem przejść na emeryturę, ale sporo może wynikać z poszukiwania lepszych warunków pracy, w tym wyższych zarobków - tym bardziej, że ofert pracy jest wprawdzie mniej niż rok–dwa lata temu, lecz nadal wiele (w listopadzie ponad 236 tys.).

Wiele nowych wakatów powstanie w wyniku odejść pracowników na emeryturę. (Fot. Getty Images)

Monika Łosiewicz, menedżerka ds. potencjału ludzkiego w Grant Thornton wskazuje, że pomimo mniejszej liczby ofert na rynku pracy trudno mówić o rynku pracodawcy. "Firmy nadal potrzebują rąk do pracy, więc muszą o pracowników dbać" – zaznacza.

Przywołując raport Hays Poland, gazeta podaje, że widoczny w zeszłym roku oszczędnościowy trend utrzyma się także w 2024 r. Według badań Polskiego Instytutu Ekonomicznego i BGK, główną barierą w działalności wskazywaną przez ponad dwie trzecie firm są rosnące koszty pracownicze.

Jak podano, w 2024 r. w wielu branżach można oczekiwać przyspieszenia cyfryzacji i automatyzacji procesów wspartej przez sztuczną inteligencję. Stąd też listę profesji, które będą w 2024 r. najczęściej poszukiwane w firmach, otwierają specjaliści od IT, od sprzedaży oraz inżynierowie.

Czytaj więcej:

Zdecydowana większość osób pracujących zarobkowo w Polsce deklaruje zadowolenie z pracy

Raport Goldman Sachs: Są zawody, których AI jeszcze nie zastąpi

    Komentarze
    • Czytelnik anonimowy
      3 stycznia, 12:34

      Czy jest juz cos wiadomo o wakatach w armii?

    • Czytelnik anonimowy
      3 stycznia, 14:51

      ale jak to przeciez mialo sie zmienic na lepsze w Pl

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama