Menu

Fatalne zęby Polaków. 90 procent ma próchnicę

Fatalne zęby Polaków. 90 procent ma próchnicę
Co czwarty Polak nie odwiedził stomatologa od minimum 5 lat. (Fot. Getty Images)
Stan uzębienia Polaków pozostawia wiele do życzenia. 90 procent ma zepsute zęby, a do tego 40 proc. naszych rodaków po 65. roku życia nie ma ich w ogóle.
Reklama

Jak pokazują statystyki, co czwarty Polak nie odwiedził stomatologa od minimum 5 lat, a niemal 100 proc. 40-latków i ponad 90 proc. 7-latków ma próchnicę zębów. 

To nie wszystko. Okazuje się, że w Polsce umieralność na nowotwory złośliwe jamy ustnej jest dwa razy większa niż w Unii Europejskiej. 

Eksperci przypominają, że "bakterie próchnicowe mogą nasilać rozwój chorób ogólnoustrojowych dotyczących serca, nerek, stawów, wątroby, a także nasilać stany zapalne w organizmie". "Wiele chorób tj. cukrzyca, nowotwory manifestuje swoje pierwsze objawy w jamie ustnej, a 10 proc. wszystkich nowotworów złośliwych to nowotwory jamy ustnej" - zaznaczają specjaliści, cytowani przez TVP Info.

Ich zdaniem, Ministerstwo Zdrowia robi niewiele, aby nakłonić pacjentów do profilaktycznego odwiedzania gabinetów stomatologicznych. W minionym roku NFZ przeznaczył na każdego Polaka zaledwie 46,55 zł rocznie na leczenie zachowawcze, chirurgiczne, protetyczne, ortodontyczne i na świadczenia dla osób niepełnosprawnych. 

Z drugiej strony sami pacjenci nie ułatwiają zadania, bo zapominają o dokładnym myciu zębów.

 

  Komentarze


  • Czytelnik
   3 lipca 2017, 08:53

   Słownictwo tak słabe jak uzębienie !

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 19.04.2018
  GBP 4.777 złEUR 4.167 złUSD 3.369 złCHF 3.478 zł

  Sport


  Reklama