Menu

Fala upałów w Hiszpanii i Portugalii. Dziś nawet 47 st. C.

Fala upałów w Hiszpanii i Portugalii. Dziś nawet 47 st. C.
Temperatury w Hiszpanii stały się nie do zniesienia. (Fot. Getty Images)
Na terenie Hiszpanii i Portugalii panują od dwóch dni upały przekraczające 40 stopni C. Najwyższe temperatury notowane są w Andaluzji, na południu Hiszpanii, gdzie regionalne służby medyczne monitorują stan zdrowia ponad 12 tys. seniorów i osób chorych na serce.
Reklama

Meteorolodzy twierdzą, że do dziś na terenie Hiszpanii może być odnotowana rekordowa temperatura przekraczająca 47 stopni. Według prognoz, termometry pokażą ją w prowincji Kordoba w regionie autonomicznym Andaluzja.

Jak poinformował wczoraj autonomiczny rząd Andaluzji, pracownicy miejscowej służby zdrowia utrzymują stały kontakt telefoniczny z ponad 12 tys. mieszkańców, których zdrowie i życie zostało zagrożone z powodu upałów. Są wśród nich zarówno osoby starsze, jak i chorzy na serce.

Wczoraj najwyższy “czerwony” alert z powodu wysokich temperatur ogłosiły władze siedmiu hiszpańskich prowincji: Jaen, Kordoby, Sewilli, Caceres, Badajoz, Grenady oraz Ciudad Real.

Równie wysokie temperatury kilku dni panują w sąsiedniej Portugalii, gdzie w kilku częściach kraju temperatura przekroczyła 44 stopnie. Według instytutu meteorologicznego w Lizbonie, dzisiaj w regionie Alentejo ma być 46 stopni.

Dzisiaj w regionie Alentejo (na zdj.) ma być 46 stopni... (Fot. Thinkstock)

Jak poinformował lizboński ekonomista Antonio Fonseca, druga już w tym roku fala upałów przekraczających 45 stopni potwierdza tezę o postępujących zmianach klimatycznych w Portugalii.

“Portugalia coraz bardziej staje się krajem wysokich temperatur i braku wody. Tegoroczna susza obejmuje już swoim zasięgiem ponad 80 proc. jej powierzchni, a w rzekach jest najniższy od 27 lat poziom wody” - oświadczył Fonseca.

Pierwsza tegoroczna fala upałów przeszła przez Portugalię w połowie czerwca. Wtedy też miał miejsce najtragiczniejszy w jej historii pożar, który wybuchł w gminie Pedrogao Grande w środkowej części kraju. W ciągu kolejnych pięciu dni żywioł rozprzestrzenił się na dwa inne dystrykty środkowej Portugalii: Coimbra i Castelo Branco. W efekcie kataklizmu zginęły 64 osoby, a 250 zostało rannych.

W czerwcu pożary pustoszyły również Hiszpanię. Najwięcej z nich zanotowano w prowincji Huelva w regionie autonomicznym Andaluzja.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 18.05.2018
  GBP 4.912 złEUR 4.296 złUSD 3.639 złCHF 3.641 zł

  Sport


  Reklama