Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

FIFA, Meta i Tesco popełniają najwięcej na świecie nadużyć wobec pracowników-imigrantów

FIFA, Meta i Tesco popełniają najwięcej na świecie nadużyć wobec pracowników-imigrantów
Brytyjska sieć hipermarketów i supermarketów Tesco ma swoje filie również w innych państwach. (Fot. Getty Images)
FIFA (Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej), Meta i Tesco to pracodawcy 'najbardziej związani' z nadużyciami wobec pracowników-migrantów - wynika z raportu Business & Human Rights Resource Centre (BHRRC).
Reklama
Reklama

W dotyczącym praw człowieka raporcie BHRRC wskazano, że w ubiegłym roku ponad 90 zgonów pracowników-migrantów w różnych sektorach na całym świecie miało związek z naruszeniami zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Liczba zgonów, które nie zostały podane do publicznej wiadomości, jest prawdopodobnie znacznie wyższa.

"Pracownicy migrujący są ofiarami szeregu naruszeń praw człowieka – często ułatwiają je regulacje rządowe i na ich kontynuowanie pozwalają międzynarodowe koncerny, które nie monitorują, nie prowadzą dochodzeń i nie zaradzają w wystarczającym stopniu nadużyciom" – wyjaśniła Isobel Archer, starsza specjalistka ds. praw migrantów w BHRRC.

"Firmy muszą zdać sobie sprawę, że samo publikowanie ogólnych polityk dotyczących praw pracowniczych nie wystarczy; muszą rozpoznać konkretne słabe punkty i pilnie na nie zareagować" – dodała.

Raport opiera się na publicznie udokumentowanych informacjach opublikowanych w okresie od grudnia 2022 r. do 30 listopada 2023 r. przez organizacje pozarządowe, publikacje rządowe i media, które BHRRC zebrało i przeanalizowało. Z raportu wynika, że większość zgłoszonych zgonów pracowników migrujących (83 proc.) była powiązana z naruszeniami zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

"Niepokojące jest to, że prawdopodobnie zakres i skala nadużyć jest znacznie większa, niż wskazują te liczby" – czytamy w raporcie.

Według raportu Fifa, Meta i Tesco to pracodawcy najczęściej wymieniani w sprawach odnotowanych w bazie danych wykorzystanych w badaniu.

W ciągu roku BHRRC odnotowało łącznie 613 przypadków nadużyć związanych z 389 wymienionymi w raporcie pracodawcami.

Udokumentowane nadużycia obejmowały niewypłacanie wynagrodzeń, przemoc, nadmierne godziny pracy, naruszenia bezpieczeństwa i higieny pracy oraz nieuczciwe praktyki rekrutacyjne, takie jak pobieranie nielegalnych opłat rekrutacyjnych.

W raporcie podkreślono, że pracownicy migrujący często nie mają dostępu do zabezpieczenia społecznego, informacji, związków zawodowych i obrońców oraz doświadczają marginalizacji społecznej, w tym dyskryminacji i ksenofobii.

Pracownicy migrujący najczęściej dotknięci przypadkami naruszeń pochodzili z Nepalu, Filipin i Indii; podróżowali w celach zawodowych na Bliski Wschód, do Europy i obu Ameryk.

Czytaj więcej:

Raport: Nowy system migracyjny w UK "naraża migrantów na wyzysk"

Organizacja Causeway podała historię Polaków, którzy zostali ofiarami handlu ludźmi w UK

Brytyjscy pracodawcy ograniczyli zatrudnianie pracowników na stałe w obliczu napięć gospodarczych

Pogłębia się spadek liczby ofert na polskim rynku pracy

    Komentarze
    Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
    Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama