Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Every foreign recruit to NHS will have to take an English test

Every foreign recruit to NHS will have to take an English test
Do tej pory test językowy był obowiązkowy jedynie dla lekarzy. Od marca tego roku ma on dotyczyć także pielęgniarek czy położnych. (Fot. Getty Images)
Nurses from the European Union will for the first time have their language skills checked before working for the NHS, ministers will announce today.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Na przestrzeni ostatniego roku brytyjskie szpitale zatrudniły blisko 3 000 pracowników medycznych z zagranicy - podaje "Guardian". Lekarze i pielęgniarki przybyli na Wyspy z 27 krajów, w tym z Polski, Indii, Grecji, Iraku, Syrii czy Sudanu.

W związku z kontrowersjami związanymi z tym tematem - m.in. oskarżeniami, że nie wszystkie pielęgniarki potrafią swobodnie porozumiewać się po angielsku - ministerstwo zdrowia zdecydowało, że każdy z pracowników pochodzących z krajów Unii Europejskiej przejdzie obowiązkowy test językowy.

Do tej pory tego typu test obowiązywał tylko lekarzy. Brytyjscy politycy dzisiaj zdecydują, czy swoją znajomość języka angielskiego będą musiały także udowodnić pielęgniarki, położne, dentyści czy farmaceuci. Jeśli ustawa zostanie przyjęta, wejdzie w życie od marca tego roku.

Testy dla pielęgniarek będzie przeprowadzać Nursing and Midwifery Council. Jeśli osoba ubiegająca się o pracę nie zaliczy egzaminu, wówczas placówki medyczne w Wielkiej Brytanii nie będą mogły jej zatrudnić.

W podobnej sytuacji są dentyści, oceniani przez General Dental Council, czy farmaceuci, którzy muszą wykazać się znajomością języka przed General Pharmaceutical Council. Nie wiadomo jeszcze, jak egzamin ten będzie wyglądać - czy będzie sporządzony w pisemnej czy ustnej formie.

Minister zdrowia Dan Poulter zapewnia, że wprowadzone zmiany mają na celu dbanie o bezpieczeństwo pacjenta. Istnieją bowiem obawy, że niektóre z zagranicznych pielęgniarek, które nie posługują się płynnie terminologią medyczną w języku angielskim, mogłyby nie zrozumieć instrukcji lekarzy względem podawanych leków.

Na początku tego miesiąca lider UKIP Nigel Farage stwierdził, że niejednokrotnie spotkał się z narzekaniami Brytyjczyków, którzy nie potrafili porozumieć się z obcokrajowcami pracującymi w NHS.

Kryzys w brytyjskiej służbie zdrowia jest tak duży, że szpitale rekrutują pielęgniarki z zagranicy przez Skype. Znaczna ich część pochodzi z Polski - oficjalne dane Rady Pielęgniarstwa i Położnictwa pokazują, że obecnie na terenie Wielkiej Brytanii pracuje 2 473 pielęgniarek polskiego pochodzenia.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 25.04.2024
    GBP 5.0427 złEUR 4.3198 złUSD 4.0276 złCHF 4.4131 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement