Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Ryanair boss ‘happy’ to deport asylum seekers to Rwanda

Ryanair boss ‘happy’ to deport asylum seekers to Rwanda
Szef Ryanaira, Michael O'Leary, jest znany z kontrowersyjnych wypowiedzi. (Fot. Horacio Villalobos#Corbis/Corbis via Getty Images)
Ryanair boss Michael O’Leary said he would ‘happily’ fly asylum seekers to Rwanda, but only after summer.
The UK government has not approached the budget airline to aid in carrying out its controversial plans to ship thousands of people off to the African country. But the Ryanair CEO has indicated he would be willing to make money off the deportation of migrants to a country known for human righ
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Brytyjski rząd nie zwrócił się dotąd do tanich linii lotniczych o pomoc w realizacji tego kontrowersyjnego planu. Dyrektor generalny Ryanair zasygnalizował jednak, że byłby zainteresowany możliwością zarobku na deportacji imigrantów do afrykańskiego kraju, znanego z łamania praw człowieka.

"Gdyby było to w zimowym rozkładzie lotów, a my mielibyśmy wolne samoloty i gdyby rząd potrzebował dodatkowych lotów deportacyjnych lub jakichkolwiek innych rejsów, z przyjemnością złożylibyśmy ofertę" - przekazał Bloombergowi O'Leary.

Plan Rishiego Sunaka, dotyczący odsyłania do Rwandy osób ubiegających się o azyl, w końcu przegłosowano w parlamencie w poniedziałek wieczorem po wielu godzinach politycznego "ping ponga" między Izbą Gmin a Izbą Lordów.

Upłynęło wiele miesięcy, odkąd Boris Johnson po raz pierwszy ogłosił ten plan, a zanim ktokolwiek wyląduje w Rwandzie, mogą minąć kolejne dwa miesiące. Rishi Sunak oświadczył w poniedziałek, że pierwsze samoloty wystartują w ciągu najbliższych 10-12 tygodni.

Osoby deportowane do Rwandy będą mogły ubiegać się o azyl w tym kraju, a nie w UK, gdzie wcześniej szukały możliwości zatrzymania się. Szacunkowy koszt tego przedsięwzięcia wyniesie 1,8 miliona funtów na osobę - jak podał oficjalny rządowy organ nadzorujący wydatki, National Audit Office.

Tymczasem obrońcy praw człowieka i eksperci prawni uważają, że ustanowione przepisy są w najlepszym wypadku niewykonalne, a w najgorszym - nieludzkie.

Organizacja Human Rights Watch określiła je mianem "niebezpiecznych i autorytarnych", ale premier Sunak uważa, że mają one kluczowe znaczenie dla powstrzymania przepływu osób ubiegających się o azyl przez kanał La Manche na małych łodziach.

Pomimo szeregu obaw napływających z różnych stron brytyjski rząd twierdzi jednak, że Rwanda jest bezpiecznym krajem dla osób, które zamierza tam deportować.

Czytaj więcej:

Rząd UK przyznał azyl obywatelom Rwandy, choć twierdzi, że jest ona bezpieczna

UK: Deportacje do Rwandy z zielonym światłem. Prezydent Rwandy obiecuje oddać pieniądze

Raport brytyjskiego parlamentu: Ustawa o deportacji do Rwandy szkodzi reputacji kraju

3 tys. funtów za przeniesienie się do Rwandy. Rząd UK chce płacić azylantom

Premier Sunak: Opuścimy Trybunał w Strasburgu, jeśli to umożliwi deportacje migrantów

Premier Sunak: Deportacje do Rwandy zaczną się za 10-12 tygodni

Brytyjski parlament przyjął ustawę umożliwiającą deportacje do Rwandy

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 03.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement