Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Makaronu. Produkt ten uważany jest za sojusznika organizmu

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Makaronu. Produkt ten uważany jest za sojusznika organizmu
Makaron - wbrew temu co się sądzi - nie tuczy i jest bardzo cennym źródłem węglowodanów dla naszego organizmu. (Fot. Getty Images)
3,6 miliona ton makaronu produkuje się co roku we Włoszech, a obroty tej branży wynoszą 7 miliardów euro - te dane przypomniane zostały w związku z obchodzonym dziś Światowym Dniem Makaronu. Przy tej okazji obalono największe mity na temat ulubionej potrawy w Italii.

Reklama
Reklama

Dietetyczka Giulia Graziano rozprawiła się przede wszystkim z mitem dotyczącym tuczących właściwości "pasty" i zawartych w niej węglowodanów.

"Węglowodany są dla naszego organizmu podstawowym źródłem. Docierają do komórek szybko i w sposób zrównoważony pozwalając na to, by pełniły jak najlepiej najważniejsze funkcje życiowe" - stwierdziła ekspertka, cytowana przez Ansę.

Jak przypomniała, makaron i inne produkty ze zbóż są "paliwem" dla organizmu, dzięki któremu bije serce, krąży krew, możliwe jest oddychanie, aktywność psychiczna i fizyczna.

Makaron al dente jest lepszy na trawienie - wskazuje ekspertka. (Fot. Getty Images)

Wykluczenie węglowodanów oznacza "życie w stałym ujemnym bilansie energetycznym i wystawianie organizmu na ryzyko" - wskazała specjalistka. Dodała, że "makaron jedzony w odpowiednich ilościach nie tuczy".

Jako kolejny fałszywy mit wymieniła radę, by jeść go najlepiej do godziny 18:00. Takie przekonanie - zdaniem Graziano - jest nieprawdziwe, bo organizm musi funkcjonować dalej i otrzymywać energię przez całą dobę. Co więcej, jak zauważyła, jedzenie makaronu na kolację może mieć korzystne działanie, bo sprzyja odpoczynkowi i dobremu humorowi, gdyż stymuluje produkcję serotoniny, która ma kluczowy wpływ także na rytm snu.

Nieprawdą jest także to, że pasta jest trudna do strawienia. Pasta al dente ułatwia trawienie, w przeciwieństwie do tej gotowanej za długo, bo traci wtedy swoje właściwości - wytłumaczyła.

Ponadto dietetyczka przestrzega przed całkowitym wyeliminowaniem węglowodanów, a więc i makaronu po to, by schudnąć. To, wyjaśnia, powoduje zmniejszenie zapotrzebowania energetycznego, zaś organizm dostosowuje się do niższego poziomu, zwalniając swoje podstawowe funkcje.

Błędem jest też - według niej - spożywanie pasty bezglutenowej w nadziei na schudnięcie. "Makaron jest naszym sojusznikiem" - tak jego właściwości podsumowała Giulia Graziano.

Czytaj więcej:

"Strajk makaronowy" we Włoszech. Powodem wysokie ceny

Protest przy rzymskiej Fontannie di Trevi: "NIE dla cappuccino do spaghetti!"

Which?: Markowe jedzenie nawet o 910 proc. droższe od tego z linii budżetowej

Porównanie cen żywności w UK i USA. Gdzie jest drożej?

    Komentarze
    Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
    Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama